Гоголівці знову з прем’єрою. Цього разу – “Амадей”

0

У рамках театрального проекту FREE ДОМ” 10 квітня Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Миколи Гоголя зустрів глядача прем’єрою “Амадей”. Це вистава на 2 дії за мотивами однойменної п’єси британського драматурга Пітера Шеффера.

Гоголівці знову з прем’єрою. Цього разу – "Амадей"

Гоголівці знову з прем’єрою. Цього разу – “Амадей”

Вже в фойє атмосферу музики Вольфганга Амадея Моцарта створював струнний квартет театру. А на сцені 1891 рік у Відні, Австрія. Чутки, плітки щодо Антоніо Сальєрі: “Він – вбивця Моцарта”. Далі вистава побудована на фрагментарному (спогади Сальєрі) відтворенні подій, починаючи з 1823 року. Він усвідомлює посередність своєї музики в порівнянні з творами Моцарта. Для Вольфганга ж “музику писати легко”. Але Моцарта починають звинувачувати, що в його творах занадто багато нот. Також віденські аристократи, звиклі до італійської мови на сцені, вважають німецьку занадто грубою для театрального мистецтва. Заздрощі підштовхують Сальєрі спочатку до матеріального, потім до фізичного знищення конкурента.

– Кажуть, з Богом не можна жартувати. Але я скажу інакше. Жартувати не можна з людиною!”  впевнений Антоніо Сальєрі. Надзвичайно амбітний, одержимий бажанням увійти в історію, він 1891 року через слуг поширює чутки, що “Сальєрі – вбивця Моцарта!”

Режисером-постановником вистави “Амадей” виступив режисер Херсонського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Миколи Куліша Сергій Павлюк. До речі, це не перша співпраця режисера з гоголівцями. В цьому творчому доробку – “Остання любов гетьмана”, “Опера жебраків”, “Майстер та Маргарита” й “Страшна помста”, прем’єра якої відбулась 29 березня в рамках 10-го щорічного фестивалю “В гостях у Гоголя”.

– Коли я приїхав ставити “Страшну помсту”, до мене звернувся Олександр Любченко: “Дуже давно хочу зіграти Сальєрі. Є п’єса”. Я подумав: “Чому б ні?” Люблю працювати. Одночасно – декілька паралельних проектів. Найкращий відпочинок для мене – переключатися з однієї вистави на іншу. Геній і лиходійство – ця тема мені цікава. Творчі люди – вони специфічні. Дуже емоційні. Тут є що грати. Взагалі: що є талант?

Гоголівці знову з прем’єрою. Цього разу – "Амадей"

Гоголівці знову з прем’єрою. Цього разу – “Амадей”

 За словами Сергія Павлюка, він у Херсоні ще молодим режисером зробив інсценівку за Олександром Пушкіним (1-ша частина з монологом Сальєрі) та за Леонідом Філатовим (2-га частина з монологом Моцарта). Це була така молодіжна експериментальна робота під назвою “Жаба”.

– У Полтаві на сцені ми були не більше 10 разів, паралельно з репетиціями “Страшної помсти”. Світло поставили за 1,5 дні, в цейтноті. Лариса Йова (художник по світлу – ред.) – просто богиня світла. Такі моменти об’єднують людей. Вистава повинна викликати безліч емоцій. Подальшу її долю вирішуватиме Олександр Любченко. Буду дуже радий, якщо вона подорожуватиме. Це змушує вдосконалюватись.

 На осінь, зазначив Сергій Павлюк, вже є домовленість з театром щодо вистави “Політ над гніздом зозулі” за мотивами роману американського письменника Кена Кізі про досліди над пацієнтами психіатричної лікарні.

Тетяна Сушко, студентка “Школи сучасної журналістики”

23 жовтня 2018
22 жовтня 2018