Генпрокуратура та НАБУ проти нардепів. Аналіз «справи Дейдея» та думки експертів

Чому Генеральна прокуратура почала активну роботу по розслідуванні корупційних діянь нардепів та хоче позбавити шістьох обранців недоторканості? Експерти та провідні журналісти говорять, що очільнику ГПУ Юрію Луценку потрібно бути у публічному медіа просторі. Та можливо розкручування «справи Дейдея» – це підготовка до більш гучних розслідувань проти політичних «важковаговиків».

Генпрокуратура та НАБУ проти нардепів. Аналіз «справи Дейдея» та думки експертів. На зображенні Олесь Довгий та Євген Дейдей. Фото: rbc.ua

Генпрокуратура та НАБУ проти нардепів. Аналіз «справи Дейдея» та думки експертів. На зображенні Олесь Довгий та Євген Дейдей. Фото: rbc.ua

Цього тижня Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що має достатньо доказів для зняття недоторканності з шістьох народних депутатів. Зокрема також ішлося і про Євгена Дейдея. Проти нього слідство розпочалося ще у листопаді 2016 року.

Юрій Луценко

Юрій Луценко

НАБУ проаналізувало електронні декларації депутата та встановило, що Євген Дейдей у 2015-2016 роках придбав нерухомість і транспорт. Вартість придбань перевищує його офіційні доходи та статки членів його родини.

– Зокрема, згідно з інформацією, отриманою від Державної фіскальної служби, сукупний дохід Євгена Дейдея за період з 01.06.2009 по 31.12.2016 склав 241 тис. грн. Його дружина за період з 14.09.2007 по 31.12.2016 отримала сукупний дохід в розмірі 1 млн 198 тис. грн. Таким чином, документально підтверджений сукупний дохід подружжя Дейдеїв за період з 14.09.2007 по 31.12.2016 склав 1 млн 440 тис. грн.

Однак це не завадило народному депутатові та його дружині у період 2015-2016 рр набути у спільну сумісну власність лише офіційно підтверджених активів на суму 6 млн 133 тис. грн., що більш ніж у 4 рази перевищує сукупний дохід сім’ї за весь період отримання доходів, -пишуть детективи НАБУ.

Крім Дейдея, до Верховної Ради надійшли подання на зняття недоторканності з п’яти обранців: Андрія Лозового (фракція Радикальної партії), Олеся Довгого (група «Воля народу»), Максима Полякова (обидва – фракція «Народний фронт») і Борислава Розенблата (фракція «Блок Петра Порошенка»).

У той же час, сам Євген Дейдей зазначив, що ці гроші він позичив у бізнесмена Ігоря Лінчевського, який також є членом партії «Народний Фронт».

Комітет Верховної Ради з питань регламенту на засіданні в понеділок, 3 липня, визнав необґрунтованим і невмотивованим подання генерального прокуратора України про надання парламентом згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата Євгена Дейдея.

Інфографіка НАБУ

На думку керівника комітету Ради з питань регламенту Павла Пинзеника це подання є недостатнім, бо не містить конкретних фактів. Висновки слідства, як вважає Пинзеник, базуються на припущеннях. Плюс, законність отримання доказів є сумнівною.

У НАБУ вважають, що цих доказів достатньо для зняття депутатської недоторканості.

– Наголошуємо, уся доказова база, здобута детективами НАБУ у законний спосіб під процесуальним керівництвом прокурорів САП, є цілком достатньою для прийняття рішення про зняття з парламентаря депутатської недоторканості. Позбавлення імунітету є необхідною умовою для продовження досудового розслідування фактів незаконного збагачення Євгена Дейдея — вже у статусі підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368-2 Кримінального кодексу України («Незаконне збагачення»), – повідомляють у НАБУ.

На цю ситуацію звернув увагу журналіст телеканалу «ЗІК» Павло Кругляковський. Він зауважив, що подання у справі Дейдея Генпрокуратура підготувала слабко у мотивувальній частині:

– Як це можна пояснити? Невже у Юрія Віталійовича (Луценка – ред.) немає можливості найняти кваліфікованих юристів, коли у нього немає відповідної освіти, щоби адекватно прописати ці документи.

Журналіст-розслідувач каналу «112» Сергій Щербина зауважив, що це вже не вперше, коли Генпрокуратура під керівництвом Луценка подає такі докази:

– Це вже не перший раз. Давайте згадаємо, як Луценко вносив подання на Вадима Новинського. Мені здається, що Юрія Віталійовича у цій справі цікавить результат. Йому важливий процес. Маю відчуття, що ми спостерігаємо останні місяці Юрія Віталія на посту Генерального прокурора України, – вважає Щербина.

Політичний та економічний експерт Борис Кушнірук у коментарі для видання «Трибуна» висловив думку, що у суспільстві є запит на антикорупційні теми, тому лідер Генпрокуратури користується цим і намагається не випасти з інформаційного поля:

Якщо сказати, що Луценко хоче показати свою неупередженість та активність, то це правда. Але це ще й відображення певного суспільного попиту на перевірки проти всіх депутатів та високопосадовців.

З іншого боку – йде мова про те, що у цьому зацікавлений Президент Порошенко. Але логіка говорить про те, що главі держави потрібна стабільність. А для цього важливо, щоби депутати ходили на засідання, голосували. Я не бачу припущення, що за цим стоїть тиск з боку Адміністрації Президента, – говорить пан Борис.

На думку аналітика, Луценко намагається продемонструвати суспільству свою ефективність. Тому таких антикорупційних розслідувань та подань з часом може бути більше і більше.

– Можливо Луценко готується до більш серйозних справ і зараз відпрацьовує все на депутатах. Коди він отримає досвід у таких справах, то потім йому буде простіше наїжджати на політичних важковаговиків, – міркує Борис Кушнірук.

Борис Кушнірук

Борис Кушнірук

5 липня Парламентський комітет із питань регламенту та організації роботи Верховної Ради відхилив схоже подання ГПУ стосовно депутата від фракції Радикальної партії Андрія Лозового.

У висновку комітету сказано, що Генпрокуратура погано обґрунтувала докази проти Лозового. Його звинувачують в ухиленні від сплати податків.

На думку депутатів, у поданні генпрокурора розмито вказана суть звинувачень.

Раніше Луценко заявляв, що справа проти Лозового закриється, коли депутат сплатить 1,8 мільйонів гривень податків.

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

Депутати через ту недоторканість з жиру бісяться, от прибрати її і вони одразу почнуть працювати на благо народу!

2017-07-05
Анатолій
Відповіcти
0

“5 липня Парламентський комітет із питань регламенту та організації роботи Верховної Ради відхилив схоже подання ГПУ стосовно депутата від фракції Радикальної партії Андрія Лозового.” – цими словами все сказано, банда…

2017-07-05
Сашко
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: