«Газова революція» у Полтаві

0

Для всіх, хто бажає дізнатись щось більше, аніж «сланцевий газ всіх потруїть», «гідророзрив призводить до суцільних землетрусів» і взагалі, «другий Чорнобиль».

DSC_0081-min

У Полтаві відбулася прес-конференція за участі відомого українського кінодокументаліста Ігоря Чайки, присвячена всеукраїнській прем’єрі документального фільму «Газова революція чи Сланцевий цугцванг?»

Документальний фільм, виготовлений студією медіа-проектів «Вартові демократії», подає огляд кращих практик співпраці видобувних компаній (на прикладі проектів із видобутку нетрадиційного газу компанії «Shell» в Україні та США) із урядом та громадами, дружньому ставленню до довкілля і допомозі у розв’язанні місцевих соціально-економічних проблем.

Полтавці отримали унікальну нагоду побачити ексклюзивні кадри, відзняти у США, про переваги, застороги та «підводні камені», пов’язані з видобутком сланцевого газу в цій країні.

Проект під промовистою назвою «Газова революція. Усвідомлений вибір» мав на меті зняти документальний фільм, який висвітлює питання видобутку нетрадиційного пального. Фільм створювали у США та Україні. Партнерами проекту виступили Бюро підтримки медіа-проектів Державного департаменту США за сприяння Посольства США в Україні, а також проект «Український інститут газу нетрадиційних джерел».

Зі слів режисера, стрічка знімалася у декілька частин. Перша частина зйомок відбувалася у США, а друга частина – це, Україна, а зокрема й Полтава.

– Той обсяг робіт, які нам вдалося зробити в США за два тижні, в Україні потребував понад чотири місяці. Головна проблемою була в тому, що підступитися до будь-якого українського чиновника, від міністра до губернатора, складно. Здебільшого прес-служби працюють, на жаль, і досі за схемою, аби «не допустити до тєла» журналістів чи режисерів. Тому це найбільший клопіт, – зізнався режисер.

Полтава не стала виключенням.

– На Полтавщині, на превеликий жаль, в день, коли ми мали зустрітися та поспілкуватися з приводу проблем газовидобування з вашим профільним заступником, ім’я котрого не запам’ятав, – людина якось зникла, зіславшись на нараду. Ми собі погуляли навколо будівлі та й пішли, – розповідає режисер, – На превеликий жаль, або небажання спілкуватись дуже поширене, або незнання проблеми чи бажання будь-яким чином відійти від теми.

Як зазначив Ігор Чайка, хоча зустріч і не відбулася, та Полтава з’являється на екрані, хоч і небагато. Полтава для режисера була зразком перспективного регіону. По-перше, як місце, де можуть відбутися пошуки нетрадиційних джерел газу, а по-друге, тут є профільний інститут, науковий геологічний центр «Укрнаукагеоцентр», який дуже багато робить в напрямку досліджень.

В Україні так і не почалося видобування газу з нетрадиційних джерел. На Харківщині є єдина розвідувальна свердловина, яка була задіяна в рамках спільного проекту Укргазвидобування та компанії «Shell». В рамках тих угод, що були укладеними ще за Януковича, «Shell» оголосив форс-мажор через певні події, а точніше через війну на сході.

Автори фільму абсолютно не приховують джерел фінансування. Десь за місяць стрічка з’явиться у вільному доступі в мережі Інтернет. Ведуться перемовини щодо трансляції на «Першому Національному» («UA.Перший»).

Зараз я чекаю відповіді від телеканалу ZIK, який, можливо, теж згодиться продемонструвати фільм. Тож, всі хто бажає дізнатись щось більше, а ніж «сланцевий газ всіх потруїть», що «гідророзрив призводить до суцільних землетрусів» і взагалі, буде «другий Чорнобиль», знята ця стрічка.

Олена Костиря

14 липня 2018
13 липня 2018