Футбольний історик назвав справжню дату народження ФК «Ворскла»

0

Традиційно, футбольний клуб «Ворскла» святкував своє день народження 5 січня. Але історик Анатолій Ломов знайшов документи, які говорять, що свої іменини «біло-зелені» мають справляти навесні.

Ломов

Про це повідомляє прес-служба команди “Ворскла”.

 – Мене весь час брали сумніви щодо дати 5 січня 1955 року, як дня створення першої команди майстрів у нашому місті. Звідки взялася ця інформація, не знаю, жодних документів, які б чітко це підтверджували, раніше ми не мали. Посилання було на Постанову президії Центральної Ради сільського товариства «Колгоспник». Я ретельно переглядав ті постанови, де мова про внески юридичних осіб, колективних членів, сітка була цих внесків, та про футбол ні слова! З інформації полтавського архіву мені стало відомо, що 30 березня 1955 року Центральна Рада зобов’язала полтавське відділення товариства «Колгоспник» створити у Полтаві команду майстрів. Було затверджено штатний розпис команди. Цих даних мені виявилося замало. Тому й звернувся я до державного архіву в місті Києві. Через півтора місяці надійшла розлога відповідь на мій запит. Вона міститься на 90 аркушах. Тож, як проходив сам процес зародження «Колгоспника»: ініціатива йшла від Центральної Ради товариства «Колгоспник», а не з полтавської сторони, – заявляє історик.

Пан Ломов розповідає, що в кінці 1954 року Центральна Рада проаналізувала стан футбольних справ у товаристві, й дійшла до висновку, що багато сільських команд, які виступають в Україні, за рівнем своєї майстерності не поступаються багатьом колективам, представленим у Першості Радянського Союзу серед команд класу «Б». Тоді й було прийнято рішення створити збірну команду товариства, яка б була на базі Обласної Ради спортивного товариства «Колгоспник» в місті Полтаві.

Ломов 3

2 грудня 1954 року Республіканська Рада товариства звернулася до ЦК Компартії України, з листом за підписом заступника голови Республіканської Ради ДСТ «Колгоспник» Гвоздєва. Тут було зазначено, яких успіхів досягли до того часу всі команди сільського товариства «Колгоспник», що вже назріла така потреба організувати команду, яка б представляла товариство в Першості Радянського Союзу. Була така пропозиція, щоб Центральний Комітет посприяв у вирішенні такого питання. Для того, аби ця інформація була прийнята до відома, проаналізована, після чого там теж мали написати свого листа, потрібен був певний час!

 – То ж як могла бути створена команда «Колгоспник» 5 січня, якщо лист не дійшов до всесоюзного Комітету, який до речі, зовсім і не був проти створення такої команди. Рекомендовано було спочатку заявити цю команду для участі в чемпіонаті України. На підставі листа від 30 березня 1955 року в м. Києві була видана ПОСТАНОВА за номером «9», затверджено штатний розпис команди: «О создании штатной команды мастеров по футболу ДССО «Колгоспник» Полтавской области, в соответствии с указанием всесоюзного комитета по физической культуре и спорту при Совете Министров СССР Президиум Республиканского Совета постановляет: 1. Обязать Полтавский областной Совет ДССО «Колгоспник» создать с 1 апреля 1955 года футбольную команду мастеров ДССО «Колгоспник», 2. Представленную смету на содержание команды мастеров на 1955 год в количестве 20 единиц в сумме 399 тыс. рублей утвердить»,  – цитує дослідник історії клубу “Ворскла”. 

Штатний розпис передбачав утримання старшого тренера, його помічника та ще двадцяти футболістів, дванадцять з яких були для основного складу, всі інші – резервісти. Старшого тренера в той час ще не призначили.

Ломов 4

«Распорядження по Республіканській Раді «Колгоспник» від 4 квітня 1955 року, параграф 2 звучить так: «Командировать в город Полтаву тренера по футболу и игрока команды мастеров товарищей Боголюбова и Сенча…».

 – Хочу вам сказати, свідоцтво про народження малюка видається тільки після народження дитини, а не коли мати тільки завагітніла. Тож, можна вважати, що саме 30 березня – офіційна дата створення футбольної команди «Колгоспник» у Полтаві, – резюмував Анатолій Григорович.

Коментувати

15 грудня 2017