Феномен полтавського «мужчіни»

6

Приїхавши з Миколаєва в Полтаву, перше, що кидається в очі – компактність та урбанізованість міста (звичайно ж, порівняно з Миколаєвом). Як підказав інтернет, Полтава в два рази менша міста Корабелів. Така сама ситуація і з численністю населення.

Приємно вражає і те, що в Полтаві, на перший погляд, немає проблем з пересуванням у громадському транспорті. Люди, до речі, теж радо допоможуть, підкажуть номер тролейбуса чи маршрутного таксі. Я, як людина, яка бачила не одне місто України та маю з чим порівняти, впевнено констатую, Полтава надзвичайно гарна візуально. Архітектура минулих століть органічно поєднується з сучасними спорудами. До прикладу в Миколаєві, на мій погляд, над цим треба працювати. Чого вартує новозбудований скандальний ресторан в центрі міста, що нагадує чорну скляну коробку та загороджує архітектурну пам’ятку.

Ресторан у центрі Миколаєва. Фото з відкритих джерел

Ресторан у центрі Миколаєва. Фото з відкритих джерел

Менше в Полтаві і МАФів. Та й випадків, коли б працівник антикорупційного департаменту попадався на хабарі через ларьок, в Полтаві не було. А ще тут, здається, менше наркозалежних, і не тому, шо населення менше, а тому, що реклами наркосайтів на будівлях мало. На моїй малій батьківщині нею аж кишить, замальовувати не поспішають, бо того ж дня  на місці зафарбованого з’являються нові посилання.

Здається, після звичного життя в  Миколаєві з відкритими каналізаційними люками, з «брудним і смердючим», як казав міністр інфраструктури Омелян, залізничним вокзалом та регулярними проривами фекальних мас, Полтава – райське місто. Навіть дихається легше, бо ж в Миколаєві, в окремих його місцях, вміст формальдегіду в повітрі перевищує показник норми вдесятеро! І це факт. В той час як Полтавщина, згідно з даними ЦГО ім. Срезневського,  входить в топ найчистіших регіонів країни.

Навіть близькі з Миколаєва, слухаючи моє захоплення духовною столицею України, дивуються та питають в один голос: «Що ж з Полтавою не так?». Мені знадобився цілий тиждень, аби це зрозуміти. Проблема в  чоловіках з громадського транспорту.

Я б навіть сказала, що полтавські чоловіки, котрі їздять маршрутками, автобусами та тролейбусами – своєрідний феномен України. Звісно ж, я вирішила дослідити це питання. Розпочала зі спостереження.

Враховуючи те, що я побачила в Полтаві протягом тижня, скоріш  за все, КОЖНА жінка міста відчула на собі чоловічу «турботу». Коли він – здоровий, молодий, кремезний, сидить біля віконечка і спостерігає за машинами, що неквапливо проїжджають повз, споглядає за людьми, за пташками, за песиками. (До речі, про песиків, безпритульних тут не так багато, як в місті Корабелів. Але це вже зовсім інша історія).

Чому ж вони нікому не поступаються місцем?????

Втомлені – перше, що спадає на думку, аби знайти хоч якесь пояснення цьому «сидінню». Так як я приїжджа, питаю в інтернету про місцеві заводи і підприємства. Мені здавалось це логічним, що сидять чоловіки після важкої праці. Дійшла до висновку, що це було б гарним виправданням скоріше для чоловіків Миколаєва, що «вкалують» на десятках величезних промислових підприємств, зокрема металургічних, з суднобудування, в портах тощо. Але ж вони «НЕ МОРОЗЯТЬСЯ» в громадському транспорті! Говорю цілком серйозно, без перебільшень.

Тиждень мріяла побачити, як чоловік поступається місцем жінці. Але переконалась в тому, що більшість  представників сильної статі треба номінувати на «Оскар». Адже так прикидатись сліпим, глухим і немічним – талант, гідний нагороди. Багато подорожуючи, в Полтаві бачу вперше, що чоловікам не соромно сидіти навіть на місцях для інвалідів та для жінок з дітьми.

Моя мрія збулась, але… місцем жінці в маршрутці №20 поступився молодий іноземець. І це наштовхнуло мене на роздуми. А що, як явних причин такого поводження чоловіків нема? Що як справа взагалі в менталітеті?

Мої здогадки підтвердили й хлопці-школярі, котрі так само вбачають щось у вікні, як і дорослі полтавчани.

Висновок

Напевно так склалось історично або ж Полтава дуже прогресивне місто, де чоловіки підтримують гендерну рівність. Це просто ОЧЄНЬ прогресивно, все, що  я можу додати.

Р. S.: «Гарним дівчатам і жінкам теж не поступаються місцем»

Цей матеріал підготовлений в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED

Катерина Балєєва

11 декабря 2018