Електронна петиція у Полтаві: працює, але вибірково

Світлана Варвянська
17:06 | 16 червня 2017
0

Сервіс електронних петицій на сайті Полтавської міськради з‘явився у 2015 році. З тих пір півсотні набрали необхідні 250 голосів, однак лише деякі з них розглянули на сесії міськради. Ми проаналізували, які петиції досі не потрапили на голосування, і спробували з’ясувати, чому.

Електронна петиція

Електронна петиція

Сервіс електронних петиції з’явився на сайті Полтавської міськради два роки тому, коли подібні почали активно впроваджувати у державі. Хоча процес підготовки до введення в Україні цієї практики розпочався у 2009 р., у відповідь на рекомендації Ради Європи та відповідно до вимог Угоди про асоціацію з ЄС , яка акцентувала на важливості становлення інформаційного суспільства з його електронними послугами, електронним урядуванням і електронною демократією.

Електронна петиція

Електронна петиція

Подання петиції, розміщення, вимоги до змісту — усе це регламентується Законом України “Про звернення громадян”, зміни до якого були внесені 2015 р.. 29 серпня того ж року на сайті Президента України запрацював спеціальний розділ для електронних петицій, який дав старт запровадженню їх по всій країні. Зараз досить важко знайти обласний центр або регіон, де б цей сервіс проігнорували. Хоча ще рік тому картина була менш оптимістичною.

Електронні петиції діють у понад 70 країнах світу. У багатьох петиція, яка набрала необхідну кількість голосів, автоматично стає законопроектом. В Україні такої норми немає. Петиції тут носять швидше консультативний характер. І на місцевому рівні — також.

Полтавські реалії

194 петиції за майже два роки було опубліковано на сайті Полтавської міськради. Більшість із них стосуються цілком утилітарних речей: ремонту доріг, роботи громадського транспорту, встановлення дитячих майданчиків, благоустрою міста, екологічних проблем (наприклад, облаштувати пункт збору ртутних ламп) та ін..

Електронна петиція

Електронна петиція

Однак, якщо з оприлюдненням е-петицій, здебільшого, проблем не виникає, то з розглядом — не так просто. Потрібно 250 підписів полтавців, щоб петиція потрапила на депутатську комісію, а потім — на сесію міськради. Це – нижня межа, визначена законодавством для міст з кількістю населення від 100000 до 500000 осіб. Деякі міста з такою ж кількістю населення, як в Полтаві, ускладнили життя своїм громадянам, піднявши необхідну кількість підписів до 350 і навіть 500.

Електронна петиція

Електронна петиція

Порядок розгляду електронних петицій передбачає, що “постійна депутатська комісія не пізніше ніж через 10 робочих днів після отримання е-петиції, розглядає її на своєму засіданні. За результатами розгляду надає висновок або рекомендацію, вносить пропозицію про розгляд петиції та за участі апарату ради та виконавчих органів готує проект рішення міської ради. Розгляд проекту рішення щодо електронної петиції здійснюється Полтавською міською радою першочергово на найближчому пленарному засіданні”. Однак далеко не всі петиції, що зібрали необхідну кількість голосів, таки потрапили у сесійну залу. Насправді — абсолютна меншість.

Електронна петиція

Електронна петиція

Серед копій рішень на офіційному сайті Полтавської міської ради вдалося відшукати лише 6, які б починалися словами “Про розгляд петиції”:

– про заснування комунального газо- нафтодобувного підприємства – 1;

– про створення велосипедної інфраструктури — 1;

– про притулок для безхатніх тварин — 1;

про роботу громадського транспорту — 3.

Електронна петиція

Електронна петиція

Хоча секретар міськради Оксана Деркач вважає е-петицію надзвичайно потрібним інструментом. Каже, що дозволяє городянам впливати на процеси, що відбуваються у місті, а владі – побачити потреби людей і виправити помилки, якщо такі були допущені в роботі. При цьому наголошує: на депутатських комісіях обов’язково розглядаються усі петиції, що набрали потрібну кількість голосів:

– Може бути така ситуація, що електронна петиція написана, набрала необхідну кількість голосів — однак питання почало вирішуватися іще раніше. Просто автор петиції про це не знав. Звісно, таку петицію депутатська комісія теж бере до відома. Однак може статися, що на момент проведення сесії проблема, про яку йшлося, уже буде вирішена або, принаймні, буде на якійсь стадії розв’язання, – говорить секретар міськради.

Оксана Деркач

Оксана Деркач

Вибіркова демократія: погляд авторів петицій

Громадські активісти стверджують: далеко не кожна петиція має шанс потрапити у сесійну залу. Особливо якщо у ній не йдеться про суто господарські потреби. І навіть у випадку, коли відповідна депутатська комісія пропустила її крізь своє сито прискіпливості і визнала такою, що має право на існування. Усього цього не достатньо, якщо електронна петиція суперечить позиції міської влади. Тоді її просто “перекидатимуть”, мов м’ячик, від управління до управління – і знову у комісію, каже представник однієї з політичних партій Олександр Скрипай:

– Я зовсім не проти відкритості, ти більше, якщо депутати також вважають відеотрансляцію потрібною. Хоча існують певні нюанси: депутатська кімната водночас є робочим кабінетом керівника апарату, там зберігаються документи, не всі з них мають бути оприлюднені. Однак це можна вирішити. Інша справа, що депутатська комісія не може давати доручення секретарю міськради. Думаю, разом з апаратом депутатам варто було б розробити проект рішення і подавати на сесію його, – прокоментувала Оксана Деркач.

Інша група активістів намагалася запустити для Полтави портал надання електронних послуг IGov:

Кількість підписів під петицією не гарантує нічого. Найбільш проголосовані полтавцями теж тривалий час залишаються без розгляду на сесії:

– протест проти звільнення директора школи №3 Є.Романова (за ініціативою начальника міського управління освіти) – 572 підписи, набрала рік тому;

– про збереження Прирічкового парку (міськрада проголосувала за будівництво Льодового палацу на його території) — 382 підписи, набрала 2 місяці тому;

– про вимогу громади селища Рогізне щодо критичного стану з підтопленням житлових будинків (через масове зведення багатоповерхівок найбільшим полтавським забудовником) – 339 підписи, набрала 2 місяці тому

та ін..

Форма для подачі електронної петиції на сайті міськради

Форма для подачі електронної петиції на сайті міськради

Петиції, яких не було

Регламентна комісія міськради не дозволила опублікувати 8 електронних петицій — через порушення вимог щодо їх створення. Хоча заборонених закликів у текстах, з авторами яких вдалося поспілкуватися, не було.

Електронна петиція

Електронна петиція

Мої петиції стосувалися перевиборів міського голови та депутатського корпусу після кривавих сутичок на арці (колишній “Газетний ряд”). Мені відмовили у їх публікації через те, що “їх суть не відповідає повноваженням міськради”. Власне, я розумію, що через відсутність Закону про референдум реалізувати такі перевибори не було можливості. Однак мій мотив був дещо іншим. Я упевнений, що петиції зібрали б тисячі підписів за перші ж дні. Хотів показати, наскільки потужний запит має Полтава на вирішення проблем з міською владою, – прокоментував відмову регламентної комісії полтавець Володимир Романенко.

А полтавська журналістка Надія Труш хотіла, щоб міський голова звітувався перед журналістами та громадою, яка його обрала:

Притягти до адміністративної відповідальності посадових осіб, які блокують розгляд петиції або порушують усі відведені на процедуру терміни, цілком реально. Однак кожен випадок повинен розглядатися окремо, – наголошує депутат з Кривого Рогу Ольга Бондаренко, яка вже довгий час у своєму місті відстоює право городян ефективно, а не формально, використовувати електронні петиції.

Ольга Бондаренко

Ольга Бондаренко

Утім, серед полтавських активістів поки що таких намірів ніхто не озвучував. Більшість обирає шлях підготовки проектів рішень, які подають на сесію через депутатів. Наскільки вдалий цей вибір, побачимо скоро: за кількістю громадських ініціатив, підтриманих міськрадою.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: