Е-декларування для громадських активістів. Позиція Євродепутатів та думки українських експертів

Депутати Європейського парламенту просять українську владу скасувати обов’язкову подачу електронних декларацій для громадських активістів, які займаються протидією корупції. Аналітики та економісти пропонують не скасовувати звітність для діячів неурядових організацій, а впровадити загальне декларування.

Європарламент

4 травня 2017 року 20 депутатів Європарламенту надіслали листи президенту Петру Порошенку, прем’єр-міністру Володимиру Гройсману та спікеру Верховної Ради Андрію Парубію. Західні парламентарі дивуються з приводу того, що держава ухвалила такі зміни до державного законодавства і зазначають, що це був «непотрібний, безпрецедентний і дискримінаційний крок».

– Ми переконані, що ці нововведення, які зараз покладені на представників неурядових організацій, що займаються протидією корупції, з вимогою публікувати декларації про їхні доходи – це непотрібний, безпрецедентний і дискримінаційний крок, – йдеться я у листі.

Експерт Реанімаційного пакету реформ (РПР), голова Правління Платформи громадський контроль Артем Романюков вважає, що декларування для активістів НУО – це є ознака боротьби влади з громадським сектором:

– Ознаки дискримінації тут є. Якщо вже і запроваджувати е-декларування, то нехай воно буде для всіх, або ж тільки для чиновників, політиків, службовців, депутатів, так як є зараз. А коли влада хоче ось так вибірково запровадити декларування для антикорупціонерів, то ця ситуація має ознаки боротьби влади з неурядовими організаціями, – говорить Артем Романюков.

Артем Романюков

Фахівець говорить, що активісти громадських об’єднань, які займаються антикорупційною діяльністю і так декларуються, бо є підприємцями:

– Не слід зараз вести дискусії про відміну декларування для громадських активістів. Краще почати розмови про те, щоби електронні декларації подавали всі й від цього будувати нову податкову політику країни. Вона має йти від зворотного. Якщо активіст неурядової організації задекларував статки, то навіщо йому ще раз це дублювати? Більшість антикорупціонерів, підрядників громадських організацій є фізичними особами-підприємцями (ФОП). Вони й так звітують по своїх прибутках і подають декларації. Виходить вони ще раз мають це саме показати, але тепер публічно. Треба оподаткувати наявні вже статки, – вважає пан Артем.

Ідею загального декларування коментує кандидат економічних наук Ольга Климко:

– Європейські депутати мають певну логіку у цьому питанні. Чиновники та службовці можуть мати певний корупційний зиск зі своїх посад. Представники громадських організацій, принаймні, не посягаються на бюджетні та державні кошти. Вони не мають корупційних переваг. Практика Європи показує: активісти неурядового сектору не можуть використовувати своє становище для корупційних дій.

Думаю, що декларування для громадських активістів уже не відмінять. У такому разі, наступним кроком має стати запровадження загального е-декларування. Але інституційно наша система до цього не готова, – вважає пані Ольга.

23 березня Верховна Рада проголосувала в другому читанні за Проект Закону про внесення зміни до статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», звільнивши низку груп військовослужбовців від обов’язку подавати е-декларації. Рада також ухвалила низку поправок до законопроекту, зобов’язавши, зокрема, подавати електронні декларації членів громадських організацій і всіх їхніх контрагентів.

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

Вообще без разницы. Вон декларируются все чиновники – что-то происходит? Нет. Мы в Украине живем.

2017-05-05
Игорь
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: