Диктатура орендаря: скільки щороку втрачають українські землевласники

Власники паїв у Україні, які здають свою землю в оренду, отримують близько $50-70 за га. Тоді як у Європі ця сума дорівнює $250-300. Ми вирішили дізнатись, чому українські землевласники змушені миритися з низькою орендною платою та скільки втрачають через відсутність ринку землі.

Диктатура орендаря: скільки щороку втрачають українські землевласники

В середньому за 2018 рік по Україні власники паїв отримали 1613,4 грн орендної плати за га. Відповідні дані надала Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру.

Найвища орендна плата за паї була зафіксована у Черкаській (3524,7 грн/га), Полтавській (2970,1 грн/га) та Харківській (2494,7 грн/га) областях.

Тоді як найменшу ціну за оренду землі отримують пайовики Запорізької (878 грн/га), Херсонської (926,9 грн/га) та Закарпатської (930,6 грн/га) областей. Землю, зазвичай, орендують за $50-70 за га, тоді як в Європі цей показник значно вищий — $250-300. Розрахунково кожен власник паю в середньому недоотримує близько 13-18 тис. грн щороку.

— За відсутності ринку землі оренда залишається фактично єдиною опцією, доступною власникам паїв, які самостійно не хочуть або не мають змоги обробляти землю. Це підтверджують дані Моніторингу земельних відносин, згідно з яким три чверті усіх операцій із землею — передача їх в оренду, — говорить доктор економічних наук Віталій Данкевич.

На його думку, поки вартість оренди земельних паїв залишається заниженою, а ринок — неконкурентним, адже дуже часто на ділянку претендує один орендар, який і диктує ціну. Саме тому ціна на оренду землі в Україні майже в п’ять разів нижча, ніж у Європі. Забезпечити власникам паїв справедливу ціну за оренду, а країні — додаткові 1,6% приросту ВВП щороку могло б відкриття ринку сільськогосподарських земель.

— Створення ринку землі дозволить власникам обирати: продовжувати здавати землю в оренду, вигідно продати її або шукати іншого орендаря, який запропонує кращу ціну. Відкриття ринку землі сприятиме розвитку вільної конкуренції, приходу на ринок нових потенційних покупців та орендарів, і відповідно сприятиме доведенню цін на оренду землі до справді вигідних власникам. На користь створення умов для конкуренції та вільного ринку опосередковано свідчить і той факт, що за останній рік державні землі здавалися в оренду в 2,13 рази дорожче, ніж приватні. Причина — земельні аукціони, проведення яких вимагає прозорої організації та зменшує ризики корупції. Електронні ж аукціони з оренди землі на ProZorro.Продажі продемонстрували +154% до початкової вартості лотів, — додає Віталій Данкевич.

В. о. міністра аграрної політики і продовольства Ольга Трофімцева нещодавно заявила, що Україна може розпочатися процес відкриття ринку землі сільгосппризначення після обрання нового парламенту.

Зважаючи, що 1,4 млн власників паїв уже померли, не дочекавшись можливості вільно розпоряджатися ними, новий парламент матиме вибір: або забезпечити дотримання прав та інтересів українських громадян, або продовжити практику щорічного подовження мораторію, позбавляючи і власників, і місцеві громади, і державу справедливих доходів та ресурсів для розвитку.

Залишити відповідь
Коментувати

3 Коментарі

І тут дурять нашого брата. Землю маєш,а вихлоп слабенький.

2019-06-02
Віолета
Відповіcти
0

Да,відсутність конкуренції і робить всю погоду. В людей нема вибору,або давать за запропонованою ціною,або заростатиме.

2019-06-02
Софія
Відповіcти
0

Нічого собі яка разниця в ціні.а ми думаємо ,шо ми нормально на цьому заробляємо.

2019-06-02
Оксана
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: