Доступно та якісно. Десять здобутків полтавської медицини

На думку експертів ВООЗ сучасна система охорони здоров’я повинна гарантувати доступність медичних послуг для тих, хто її потребує, характеризуватися високою якістю та безпечністю медичної допомоги і забезпечувати максимально можливі результати на популяційному рівні.

medical_home_baner2

«Трибуна» підготувала матеріал, у якому зібрала десять найкращих здобутків у полтавській медицині за 2016 рік. Матеріал підготовлено за даними, які ми отримали від Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації та головного лікаря Полтавської обласної клінічної лікарні імені М.В. Скліфосовського Григорій Оксака.

3

Зважаючи на надзвичайну актуальність загального збільшення кількості серцево-судинних хвороб, такому виду медичної допомоги приділяється особлива увага.

Цьому сприяє ефективна робота нещодавно відкритого у хірургічному корпусі обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського відділення інтервенційної радіології з палатою інтенсивної терапії та рентгенохірургічним блоком. Воно розраховане на 15 ліжок.

Функціонування такого відділення дозволило поліпшувати надання необхідної медичної допомоги пацієнтам із захворюваннями серцево-судинної системи, знижувати рівень смертності від цих хвороб. Сучасні рентгенохірургічні методики стали не тільки альтернативою традиційних оперативних втручань, а й перетворилися на самостійний метод лікування судинної патології, поєднуючи в собі високу ефективність та мінімальну травматичну дію.

Завдяки такому впровадженню сучасних методів лікування вдалося врятувати життя багатьом хворим з інфарктом міокарду, ішемічною хворобою серця та захворюваннями судин голови, шиї, кінцівок у цьому відділенні.

Цього року тут проліковано 597 пацієнтів (що значно більше, ніж у минулому), здійснено 509 коронарографій, 290 стентувань, імплантовано 419 стент-систем. Середня тривалість перебування хворих у відділенні наразі складає 4 дні.

6

В області реалізується субпроект «Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на гіпертонію у Полтавській області» Проекту «Поліпшення здоров’я на службі у людей». Він спрямований, у першу чергу, на запровадження ефективних заходів для досягнення позитивної динаміки здоров’я населення.

Підґрунтям для обрання даного напрямку Субпроекту стало те, що артеріальна гіпертензія у всьому світі є провідною причиною захворюваності та смертності населення.

У Полтавській області це теж проблема номер один. Якщо поглянути на структуру поширеності хвороб серед дорослих з 18 років і старше, переважають хвороби системи кровообігу, зокрема гіпертонія, ішемічна хвороба серця, які складають загалом 43,6 відсотків.

Надзвичайно поширені фактори ризику розвитку серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань: стреси, тютюнокуріння, зловживанням спиртним, низька фізична активність, неправильні харчові звички тощо. Реалізація Субпроекту дозволить створити у регіоні умови, що сприятимуть активній профілактиці, своєчасному виявленню підвищеного артеріального тиску на первинному рівні, отриманню якісних і кваліфікованих медичних послуг. У результаті докорінно зміняться принципи і підходи до надання медичної допомоги, а головне – поліпшиться якість життя та збільшиться його тривалість, знизиться рівень смертності від серцево-судинних захворювань. Фахівці прагнуть, щоб мешканці полтавського краю дбали про своє здоров’я, були здоровими і хочуть наблизити якісну медицину до найвіддаленішого села.

9

Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В. Скліфосовського за дев’ять місяців поточного року закупила нове обладнання. У лікарні придбали три апарати УЗД, з них один – експерт класу з кардіологічною програмою з кардіологічним та лінійним датчиками. Ці апарати допомагають лікарям у наданні медичної допомоги хворому. Вони використовуються при виїзді по лінії територіального центру екстреної медицини та медицини катастроф.

У нейрохірургічне відділення придбали апарат для вимірювання внутрішньо-черепного тиску. Також була нагальна проблема в реанімаційному відділенні.

В урологічне відділення найближчим часом планується поставка ще двох УЗД апаратів. В реанімаційне – бронхоскоп. Це те обладнання, яке нагально необхідне для надання медичної допомоги.

Окрім вище переліченого, в лікарню придбали таке обладнання: УЗД-сканер середнього класу з конвексним та лінійним датчиками, апарат стаціонарний експерт класу з трьома датчиками «Радмир», фетальний монітор матері та плоду, реанімаційний столик для новонароджених, а також апарат CPAP «Neupuph».

4

Індикатором діяльності галузі охорони здоров’я Полтавщини постійно була і залишається охорона здоров’я материнства та дитинства, адже це майбутнє нашої держави.

Останніми роками на теренах області цьому приділяється значна увага, постійно вдосконалюється система надання медичної допомоги матерям та дітям. Успішному забезпеченню умов безпечного материнства сприяє функціонування обласного перинатального центру. На його базі створено електронний реєстр та проводиться моніторинг вагітних з груп високого та надвисокого ступеню ризику за материнською та перинатальною патологією із міст та районів області.

За даними клініко-динамічного спостереження проводиться відбір та направлення вагітних для розродження в обласному перинатальному центрі. У поточному році у перинатальному центрі консультативну допомогу надано 5,5 тисячам вагітним, проведено більше 1,5 тисячі пологів, в тому числі – із багатоплідною вагітністю: 73 двійні, 1 трійня. Всього народилось дітей 1598, з них 25% – передчасно народжених.

12.10.2016 року комісією МОЗ України проведена акредитація перинатального центру на його відповідність статусу «Лікарня доброзичлива до дитини». За результатами перевірки отримали сертифікат «Лікарня доброзичлива до дитини» на три роки.

За звітній період у відділенні патології вагітності та екстрагенітальної патології вагітних зросла кількість пролікованих вагітних на 11 %, з них сільських жительок районів – 70 %/

За структурою захворюваності серед вагітних збільшився відсоток акушерської патології, що становить 63,8 %, за рахунок підвищення відсотка вагітних з загрозою передчасних пологів (на 4,9 %) та дисфункцією плаценти (на 3,5 % ). В структурі пролікованих за результатами лікування зросла на 18,9% питома вага виписаних вагітних зі збереженою вагітністю.

За даними Держкомстату України відмічається зменшення кількості пологів по всій Державі. До того ж наша область входить в регіон з надзвичайно низькою народжуваністю.

5

Триває робота над впровадженням системи телекомунікаційного зв’язку єдиної оперативно-диспетчерської служби екстреної медичної допомоги Полтавської області. Кінцева мета варта своїх переваг – впровадження сучасного цифрового зв’язку, інтегрованість системи 103.

Вирішується питання створення базового радіозв’язку служби екстреної допомоги Полтавської області у рамках Національного проекту «Вчасна допомога».

Служба активно займається навчанням персоналу: проводяться тренінги для диспетчерської служби, навчання для бригад екстреної медичної.

Служба екстреної медичної допомоги активно підтримує розвиток парамедичного руху волонтерів та підвищення обізнаності населення щодо надання першої домедичної допомоги. Співпраця налагоджена з волонтерськими організаціями «Баррі» та «Вартові життя».

Очікується реалізація проекту реконструкції головного приміщення служби екстреної медицини.

Завершено підготовку проектно-кошторисної документації та отримано фінансування для надбудови та прибудови Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф – роботи стартують у 2016 році. Закінчення заплановане на 2017 рік.

10

На капітальний ремонт об’єктів у Полтавській обласній клінічній лікарні імені М.В. Скліфосовського виділено 1 265 525 грн. Укладені угоди на ремонт покрівель терапевтичного корпусу, дезкамери та складу медикаментів. На даний час всі роботи виконані.

Реконструкція об’єктів:

Заплановано 3 936 475 гривень, в тому числі на реконструкцію системи електропостачання хірургічного корпусу – 3 086 475 гривень.

Згідно проведених торгів на реконструкцію системи електропостачання заключено угоду на суму – 2 490 533,83 гривень, на Авторський нагляд – 45 594 гривень, на технагляд – 19 187 гривень. Разом – 2 555 314,83 гривень.

11

Серед головних перетворень у галузі охорони здоров’я, якими пишається регіон, стало доволі успішне продовження у 2016 році функціонування закладів первинної ланки надання медико-санітарної допомоги, розвиток інституту сімейного лікаря.

Адже саме сімейний лікар є першою сходинкою у спілкуванні з пацієнтами. Є певні позитивні зрушення у роботі 34-ох юридично самостійних центрів первинної медико-санітарної допомоги, діяльність яких, у першу чергу, спрямована на профілактику захворювань та попередження поширення факторів ризику їх виникнення. Ось приклад: на 6,4% більше пацієнти стали звертатися до своїх лікарів загальної практики-сімейної медицини з профілактичною метою. Бо ж відомо, що значно легше попередити, ніж потім лікувати хворобу! Тепер 91,3% населення області отримують медичну допомогу під наглядом сімейних лікарів.

І процес наближення первинної допомоги постійно триває. Мережа амбулаторій сімейної медицини значно збільшилася. На теперішній час їх функціонує 324, що на 148 амбулаторій більше, ніж у 2010 році. У сільській місцевості їх працює 234, в міській – 90.

8

На даний час у Полтавській обласній клінічній лікарні імені М.В. Скліфосовського кількість співробітників залишається на сталому рівні та складає 1707 працівників.

За дев’ять місяців поточного року зріс фаховий рівень лікарів та молодших працівників з медичною освітою. До слова – з 287 лікарів вищу кваліфікаційну категорію мають 152, що у відсотковому співвідношенні складає 65%.

А кількість лікарів-спеціалістів зменшилася з 58 до 53 чоловік.

Варто також зазначити, що кількість молодших працівників з вищою категорією складає 293 особи, з першою – 53, з другою – 50.

7

Реформа місцевого самоврядування передбачає не лише децентралізацію влади, а й передачу повноважень в частині охорони здоров’я на базовий рівень.

Цього року об’єднані громади отримають можливість самостійно розвивати систему надання первинних медичних послуг на своїй території. Також вже найближчим часом з’явиться методика формування мережі вторинної ланки охорони здоров’я – багатопрофільних лікарень. Ці кроки розв’яжуть існуючі проблеми зі створенням мережі якісних медичних послуг в об’єднаних громадах, а також узгодять дії центральних органів виконавчої влади і місцевого самоврядування у процесі подальшого реформування медичної галузі.

Це добре видно на прикладі Шишацької об’єднаної територіальної громади, яка наразі знаходиться на шляху активного впровадження реформи. Тут уже створений і діє Центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), до структури якого входять усі фельдшерсько-акушерські пункти та амбулаторії сімейної медицини сіл, що стали частиною Шишацької громади.

Сьогодні фахівці Центру ПМСД, перш за все, акцентують увагу в своїй роботі на профілактиці захворювань, виявленні та своєчасній корекції факторів ризику їх виникнення. Шишацька громада створює належні умови для надання кваліфікованої медичної допомоги населенню, наближенню оперативної медичної допомоги до жителів віддалених населених пунктів, забезпеченню ефективного функціонування медичних закладів.

Шишацька центральна районна лікарня функціонуватиме як лікарня планового лікування. Це заклад охорони здоров’я, що входить до складу госпітального округу та забезпечує надання планової – вторинної медичної допомоги у стаціонарних умовах. Відповідно, лікарня буде забезпечувати плановий прийом хворих за направленням Центру ПМСД або по самозверненню пацієнтів. У ній будуть функціонувати приймально-діагностичне відділення з палатами інтенсивної терапії, реанімації з цілодобовим чергуванням лікаря, соматичне відділення для дітей та дорослих. Хірургічне та гінекологічне відділення матимуть меншу кількість ліжкомісць. Тобто люди отримають якісні послуги від кваліфікованих фахівців, оскільки йдучи на операцію до хірурга, вони більш впевнено себе почуватимуть, знаючи, що він проводить кілька сотень таких операцій щороку.

Інфографіка: Рузанна Давітян

Відео: Сергій Котелевець

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: