Дослідження часу: який результат має Полтава

2

У червні до Полтави завітала Анастасія Спіцина, авторка проекту #Времягорода. Протягом 5 днів (120 годин) вона досліджувала особливості часу нашого міста та отримала цікаві результати. 

Про це вона розповіла у своїй авторській колонці. 

Архітектура і час

Полтава має дві круглі площі. У 1805 був спроектований і забудований центр міста таким чином: архітектурний ансамбль навколо Круглої площі, від якої променями виходить 8 вулиць. Сонячне місто з точки зору архітектури. Якщо говорити про час, то коло — це символ вічності, волі. Тут воно чимось нагадує воронку.

Місто, за словами Анастасії Спіциної, має багато цікавих і неоднозначних історичних фактів, деякі навмисно “розмиваються”, власне так і відбувається з часом.

Воно протікає в надрах міста, як стара і мудра річка Лтава, уздовж якої і було збудовано поселення. Через деякий час завдяки зусиллям людей річка виявилася захована під землею, так і минуле міста виявилося в темниці. Тому час тут і непомітний, але з глибоким внутрішнім потенціалом.

Полтава — це людина, яка одужує 

Дослідниця разом з Альоною Гончаренко, директоркою ГО “Полтавська Платформа”, дійшли висновку, що Полтава проживає життя Бенджаміна Баттона (“Загадкова історія Бенджаміна Баттона” Френсіс Скотт Фіцжеральд).

Головний герой, Бенджамін проживає своє життя в “зворотньому напрямку” — він народився старим і молодіє з кожним днем. Так і відбувається з Полтавою. Ще 10 років тому місто мало ниткоподібний пульс, слабке “здоров’я”, руйнівний стан. Зараз воно являє собою людину, котра одужує.

Зручність і компактність 

На думку Анастасії Спіциної, Полтава — це місто 20 хвилин. Саме за такий час ми можемо дістатися у потрібну нам точку.

Дивишся на годинник, і знаєш, що 100% встигнеш. Хоча з розповідей жителів, полтавці найчастіше затримуються на ті ж 15-20 хвилин. У цьому місті всі один одного знають, і тому рівно через 20 хвилин всі будуть знати про те, що ти зробив (інформація поширюється як кола на воді).

Кільцевий маршрут по місту забере у вас близько 50 хвилин. Робочі справи вирішуються саме в центрі, адже там всюди можна встигнути пішки.

Заторів практично немає, люди не втрачають дорогоцінного часу свого життя в дорозі.

Вуличні годинники Полтави

Бутафорія на вулицях міста.

Стелла часу біля палацу дозвілля “Листопад” відкриває абсолютно різний час на 4 сторони світу. Варто додати, що з одного боку годинникові стрілки тут “завмерли”, а з іншого повністю відсутній механізм. Ще один перевернутий об’єкт часу знаходиться в самому центрі, у цьому місці раніше призначалися побачення. Складно уявити, як довго закоханим доводиться чекати один одного.

Вуличний годинник в Полтаві

Вуличний годинник в Полтаві

Працюючий годинник дослідниця знайшла на пожежній “каланчі” (вул. Європейська, 37/40).

Раніше вони були з живим дзвоновим боєм, зараз видають синтетичний звук. У місті є кілька електронних об’єктів часу. Місцеві жителі кажуть, що цифри, які мигають, не допомагають, а лише нагадують про час і підвищують тривожність, включають режим “ти не встигаєш”.

День у місті

Анастасія Спіцина розписала день Полтави по годинах:

Місто прокидається о 08.30-09.00. В цей час люди транзитом перетинають місто, поспішають на роботу і в міські установи. Усі зустрічі краще призначити і провести до 11.00. Далі з 11.00 до 15.00 — “мертвий сезон”. Дорогий час “вже не на роботі, але ще не вдома” — з 18.00 до 20.00. Засинає місто в літній час ближче до 23.00, взимку — 19.30-21.00.

Висновок 

У місті добре виховувати дітей, “старіти” і жити спокійно. Полтава дарує час для рефлексії і творчості, художники і поети кажуть, що “Полтава — це місце творчої сили”.

Громади, бізнес та влада — мають кожен свій окремий час.

Кожен сектор створює свою екосистему, в якій комфортно реалізовувати проекти, але недостатньо комунікації між людьми і містом. Якщо розглядати, куди дивиться Полтава (часова перспектива міста), то можна сказати, що влада сконцентрована на сьогоденні, “що я сьогодні можу зробити в своїх інтересах”, активісти дивляться в майбутнє, “що я сьогодні роблю для майбутнього міста”. Городяни, які проживають своє життя в стандартному соціальному ритмі (“дім-робота-робота-дім”), з ностальгією дивляться в минуле міста, де було все зрозуміло.

Зазначимо, що у проекті беруть участь 24 міста України. Детальніше про #Времягорода та початок дослідження у Полтаві можна прочитати тут. Також повну версію блогу про часові особливості Полтави можна прогулянути за посиланням.

19 вересня 2018
18 вересня 2018