Дитячі майданчики в Полтаві: нічийні та небезпечні

Гратися – страшно, а не гратися – не можна. Громадськість та журналісти обговорили стан дитячих майданчиків у Полтаві.

Майданчики

Майданчики

Іржаві гірки, скрипучі гойдалки, пісочниці без піску та з люками посередині – стан дитячих майданчиків у Полтаві дивує, а іноді й лякає. Про це на зустрічі, організованій за підтримки ГО «Центр UA», говорили батьки малюків – найзавзятіші користувачі дитячих майданчиків.

Але це, виявляється, лише верхівка «проблемного айсберга». З півсотні полтавських майданчиків 221 навіть не перебуває на жодному балансі – ні ЖЕО-2, ні управління житлово-комунального господарства, ні ОСББ.

– Насправді, ОСББ та кооперативи, при всьому бажанні, не можуть взяти на баланс жоден майданчик. Адже навіть тим об’єднанням співмешканців, яким вдалося створити ОСББ, наше місто не поспішає передавати прибудинкову територію. Тобто, фактично, майданчики знаходяться на землі, яка ОСББ не належить. І щось там ремонтувати, ліквідувати або, навпаки, встановлювати ОСББ, виходить, не мають права, – пояснює Юлія Городчаніна, активістка ГО «Нова Полтава».

Перед кожними черговими виборами дитячі майданчики ростуть, мов гриби після дощу. Потенційні депутати або мери стараються оперативно реагувати на прохання мешканців становити каруселі в тому чи іншому місці, не особливо переймаючись державними будівельними нормами чи й здоровим глуздом. Наприклад, встановлюють їх над теплотрасою. Відсутністю логіки і планування пояснюється і те, що у Полтаві так багато однакових майданчиків, наприклад, розрахованих на дітей у віці до трьох років. Старшим на таких робити вже нічого, та й одноманітність дітям швидко набридає. Але на це при встановленні майданчиків ніхто не зважає.

Вибори минають, кожен учасник отримує свою перемогу чи поразку – і майданчики стають безгосподарними, не потрібними. Руйнуються, перетворюються з розваги на загрозу. Травмується дитина та такому майданчику – і ніхто не нестиме відповідальності за це.

Як передати на баланс міста безгосподарні майданчики? Про це присутні дискутували чи не найдовше. Звісно, сама процедура передачі на баланс відома.

Майданчики

Майданчики

– Нас попереджали, що це буде тривалий процес, – каже активістка Олена Стрельник. – Однак це питання ми піднімали у міськраді ще в минулому році. І процес не зрушився з місця.

Однак лише передачею на баланс проблему з майданчиками не вирішити. Представник ЖЕО-2 Михайло Лукін, який теж вже не перший рік «в темі», називає ще низку перешкод. За його словами, більшість майданчиків у Полтаві, навіть ті, що перебувають на балансі, морально та фізично застарілі.

– У мене є свіжі акти обстеження стану дитячих майданчиків. Ми знаємо, де які аварійні елементи. Але коли робітники приходять у двір, щоб їх зрізати, батьки стають стіною. Мовляв, ви відбираєте у наших дітей можливість гратися. Звісно, люди хочуть, щоб замість старих конструкцій їм поставили нові, але такої можливості немає, – говорить Лукін.

Утім, компромісне рішення проблеми пропонує:

– Я вважаю, що на майданчиках треба залишити максимально нетравматичні конструкції: пісочниці, невисокі гойдалки, з яких, якщо і впаде дитина, то це максимум тридцять сантиметрів до землі. А каруселі, гірки – складні конструкції, вже атракціони – треба винести з дитячих майданчиків, створити окремі локації у кожному мікрорайоні чи на кілька дворів, де встановити такі нові.

Батьки з цим не погоджуються: мовляв, так дорослі люди позбавляють дітей можливості повноцінно гратися та перекладають відповідальність з себе на плечі самої малечі. Обирають простіший, але не кращий шлях.

Лукін говорить: у квартплаті немає рядка «На обслуговування дитячих майданчиків». Цю послугу не можна ввести в тариф, адже діти є не у всіх квартировласників. Тому, власне, коштів на повноцінні ремонти майданчиків у ЖЕД немає, та й відповідних спеціалістів, які мають достатні знання і час на це – теж. В Україні взагалі лише одна сертифікована експертна організація, яка може фахово оцінити безпечність дитячого майданчика. Крім загальних державних будівельних норм, які містять у собі вимоги до будівництва дитячих майданчиків, жодної законодавчої бази у цьому питанні не існує.

– У нас немає підрахунків, скільки коштує утримання одного майданчика на рік, чи всіх майданчиків у місті. Ми їх не проводили, бо їх обслуговування не прописане навіть у нашому статуті. Більше того, з 2012 року жодних коштів на обслуговування дитячих майданчиків з міського бюджету не виділялося, – каже Лукін.

Як варіант вирішення, учасники дискусії запропонували створити окрему міську програму ремонта, реконструкції та встановлення дитячих майданчиків або внести їх окремим пунктом у міську програму розвитку ЖКГ Полтави на наступний рік.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: