Депутатська недоторканність в Україні та Європі. Парламентаризм двох різних світів

Принцип депутатської недоторканності працює в країнах Європи. Але там він разюче відрізняється від українського. Бо коли у нас затримати депутата, який збив пішохода – нереально, то на Заході – це простіше-простішого. Генпрокуратура добилася скасування депутатської недоторканості для депутатів Верховної Ради – Борислава Розенблата, якого підозрюють у вимаганні хабарів, Максима Полякова, підозрюваного у зловживанні службовим становищем та Олеся Довгого, якому правоохоронці інкримінують перевищення повноважень. Проте у Європі недоторканність можуть зняти навіть за наклеп чи роздмухування міжнаціональної ворожнечі.

Парламент Британії

Депутатська недоторканність: що це і навіщо потрібна?

Депутатська недоторканність – це юридична норма, яка дає народному обранцю захист, що проти нього не відкриватимуть кримінальних справ без спеціального погодження Парламенту.

Тобто, звичайних громадян судять у загальному порядку, а депутатів – ні, бо є ризик, що відкриття справи проти нардепа – це політичне переслідування. Не сподобався комусь, перейшов дорогу, не той закон придумав.

Історики, зокрема Ярослав Грицак, говорять, що всі найкращі та найбільш прогресивні явища й інституції винайшли англійці. Парламент, капіталізм, демократію, конституцію – то все справа рук жителів туманного Альбіону.

Ярослав Грицак

Ярослав Грицак

Саме тому британці передбачили, що будь-якого парламентаря з політичних мотивів можуть притягнути до суду. За публічний виступ чи пропозицію прийняти якийсь новий закон та й за будь-що. Тому заборонили це робити.

У 1689 році вийшов документ (закон, акт) – «Білль про права», у якому вперше в історії прописали принцип недоторканності парламентаря.

Хоча, ще у давньому Римі персона народного трибуна (прообраз депутата) вважалася недоторканною.

У нас парламентський імунітет забезпечується Конституцією. Стаття 80 говорить, що народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність.

Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані.

Якою буває недоторканість?

Якщо коротко – то існує імунітет та індемнітет.

Індемнітет – це коли парламентар не несе відповідальності за свою виступи, результати голосування, законопроекти.

Імунітет дає обранцю найвищий рівень захисту. Бо без згоди його колег по парламенту він не може бути притягнений до відповідальності за всі порушення і злочини.

Верховна Рада України

Верховна Рада України

Депутати Верховної Ради України мають індемнітет, а також – імунітет.

Закон «Про статус народного депутата» та Кримінальний процесуальний кодекс, говорить, що коли Парламент не дає згоди на притягнення депутата до кримінальної відповідальності, то слідчі не можуть проводити обшуки вдома у нардепа, переглядати його речі, затримувати політика, прослуховувати.

А як там у Європі?

У згаданій вже Великій Британії сьогодні працює «вестмінстерський» тип недоторканності. Це, по-суті, тільки індемнітет – обранці звільняються від відповідальності за те, що скажуть у стінах парламенту. Ну і за результати голосування.

У Франції, Німеччині, Італії є практика міксувати імунітет та індемнітет. Депутатів цих країн фактично неможливість притягнути до кримінальної відповідальності без згоди парламенту. Але там парламент швидше та прозоріше дає на це погодження.

Парламент Франції

Парламент Франції

На думку політолога Ярослава Божка, недоторканість депутата є важливим інститутом у європейській практиці. У конституційному праві практично усіх демократичних країн Європи його чітко закріплено, хоча є і виключення: наприклад Боснія і Герцеговина, Ватикан, Нідерланди. Це, щоправда, не означає що парламентарі у цих країнах не захищені жодними правовими нормами.

Разом з тим, часто цей інститут в Європі принципово відрізняється від того, що ми бачимо в Україні. Наприклад, у Великобританії депутат є недоторканою особою лише під час сесії парламенту. Тобто з одного боку, правоохоронці не можуть втручатися в його політичну і законотворчу діяльність, з іншого боку вони можуть провести арешт після її проведення. Скасування недоторканості в Україні не слід розглядати як панацею. Усе-таки недоторканість є демократичним запобіжником, який має захищати законодавчу гілку влади від тиску з боку виконавчої, тобто наявність такого інституту передбачена власне демократичним підходом до політики, вона покликана убезпечити в першу чергу опозиційного політика від тиску з боку владних сил.

З іншого ж боку, доцільно було б казати про реконфігурацію цієї недоторканості, скажімо у деяких країнах недоторканість не захищає від арешту по певних статтях – тому можна було б ввести обмеження недоторканості, якщо мова йде про злочини пов’язані зі зловживанням службовим становищем, державною зрадою, корупційною складовою. Разом з тим, гасло повного скасування депутатської недоторканності вже стало популярним, і на ньому дійсно можна нажити політичний капітал, однак потенційно це може зменшити демократичність нашої політики, розв’язати руки для тиску на парламентарів, – розповідає Ярослав Божко.

Інститут законодавства Верховної Ради України якось провів дослідження, вивчивши конституції 64-ох держав світу. Виявилося, що у більшості країн парламентарій не може бути заарештований, за винятком, коли його затримано на місці злочину. Так працює закон у Бельгії, Австрії, Греції, Франції,

Конституція у Португалії, Швеції, Фінляндії обмежує депутатський імунітет, залежно від тяжкості злочину.

Та все ж – у більшості європейських держав недоторканність поширюється на час парламентської сесії, а у Великій Британії — за 40 днів до відкриття сесії, на час її проведення, а потім ще 40 днів по її завершенню. Тобто, близько 3 місяців на рік.

Ліквідація парламентського імунітету: конкретні приклади із Заходу

За словами політолога Тараса Березовця, у більшості країн Європи інститут недоторканості є, але нічого подібного до України – немає, бо в нас – це атавізм радянських часів. Експерт зауважує, що ми не можемо затримати депутата Верховної Ради на місці злочину, коли, приміром, народний обранець при свідках уб’є людину.

Тарас Березовець

Тарас Березовець

Як правило, недоторканість у світі стосується тільки парламентської діяльності. Все, що говорить депутат на сесіях, слуханнях, засіданнях – за це немає відповідного покарання. Однак, коли європейський депутат здійснює злочин, то поліція арештовує його прямо на місці події.

У США, коли якийсь конгресмен їде за кермом п’яним, то поліція може зупинити його на проводити експрес-тест прямо на місці. Далі його доставляють у відділок, проводять слідство, роблять подання до суду і навіть можуть посадити за грати.

Ніякого імунітету, в такому вигляді, як існує в Україні, ніде немає, – говорить Тарас Березовець.

Так у Німеччині, коли парламентаря затримали під час вчинення злочину або протягом наступного дня, його беруть під варту без погодження з Бундестагом.

Кандидатка у президенти Франції Марі Ле Пен з Ле ще у травні 2015 року звинуватила мера міста Ніцца у фінансуванні ісламістських організацій. Французьке правосуддя звернулося до Європарламенту і поросило зняти недоторканість. Прохання задовольнили.

Марі Ле Пен

А загалом, втрачати депутатську недоторканість для Ле Пенів – то є сімейне. Буквально напередодні Європарламент позбавив імунітету батька Марін Ле Пен, засновника право-радикальної партії «Національний фронту» Жан-Марі Ле Пена Причина – його расистські висловлювання.

Тут спрацював випадок, коли злочин не має давності. Французький націоналіст ще у 2009 році в ефірі радіостанції RTL сказав, що «90% новин з’являються через іммігрантів або людей іноземного походження».

У Європі індемнітет чи імунітет скасовують навіть у випадку публічних образ на адресу інших націй чи рас або вразі наклепу.

В Україні депутатська недоторканість максимально захищає народних обранців від судових позовів та поліцейських арештів.

Чи почали ми рух в напрямку руйнування старих інститутів та створення нових – покаже час, а поки маємо найактивніший період позбавлення депутатських імунітетів у історії українського парламентаризму.

Залишити відповідь
Коментувати

4 Коментарі

А ніхто не думає, що з позбавленням імунітетів дійсно буде ризик політичних переслідувань?

2017-07-14
Виктор
Відповіcти
1

Самі вині, не треба було зловживати положенням!

2017-07-14
Марина
0

Все было бы хорошо, если бы некоторые депутаты не путали неприкосновенность с вседозволенностью.

2017-07-14
Катя
Відповіcти
1

Коротше кажучи, скрізь депутати немов святі. А насправді такі ж люди…

2017-07-14
Парадокс
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: