В Україні та світі відзначають День Землі: історія, традиції, актуальність для Полтави

22 квітня щороку традиційно світова спільнота відзначає День Землі. Мета акції – зайвий раз звернути увагу людства на красу та багатство довкілля, висловити вдячність природі за її дари, а також нагадати про необхідність їх збереження. Які традиції цього свята, які проблеми турбують екоактивістів, а також чи актуальний День Землі для Полтави – читайте далі.

В Україні та світі відзначають День Землі: історія, традиції, актуальність для Полтави. Фото: ralf-schmitz.net

В Україні та світі відзначають День Землі: історія, традиції, актуальність для Полтави. Фото: ralf-schmitz.net

Заснування: США, 1970 рік, екоактивіст і сенатор Вісконсину Гейлорд Нельсон.

Сенатор Нельсон оголосив ідею «національного навчання охорони довкілля» в національних ЗМІ. Він узяв собі в поплічники Деніса Гайса з Гарварду, який мав координувати акцію. Містер Гайс за допомогою команди з 85-х людей організував заходи у всій країні. За дату обрали 22 квітня – перерву між остаточними іспитами та канікулами в студентства.

Тоді 22 квітня 1970-го року 20 мільйонів американців вийшли на вулиці, у парки й аудиторії, щоб вітати здорове довкілля на масових мітингах від узбережжя до узбережжя США. Тисячі коледжів і університетів організували протести проти погіршення стану довкілля. Групи активістів боролися в такий спосіб проти розливів нафти, неочищених стічних вод, токсичних звалищ, пестицидів, автострад, винищення дикої природи тощо.

На думку аналітиків, День Землі 1970-го року досяг рідкісної солідарності, заручившись підтримкою з боку республіканців і демократів, багатих і бідних, урбаністів і фермерів, магнатів і профспілкових лідерів. Тоді акції призвели до створення Агентства з охорони навколишнього середовища Сполучених Штатів.

– Це була авантюра, але вона спрацювала.

Гейлорд Нельсон, сенатор Вісконсину

Гейлорд Нельсон. Фото: greenlivingaz.com

Гейлорд Нельсон. Фото: greenlivingaz.com

У квітні 1971 року проголосили «Тиждень Землі». Ця щорічна ініціатива незабаром набула популярності в США.

У 1990 році річниця стала міжнародною; її відзначили в 141 країнах світу. У 2009 році Генеральна Асамблея ООН проголосила Міжнародний день Матері-Землі (International Mother Earth Day), ухваливши відзначати його 22 квітня.

За останніми підрахунками, свято відзначають наразі в понад 190 країнах світу; в Україні – із 1992-го року.

Не плутати! Ще один день у році, а точніше – його частина, присвячений проблемам надр. Це – Година Землі. Щороку світова спільнота обирає дату наприкінці березня (ближче до весняного рівнодення 21 березня) та на 60 хвилин вимикає всі джерела енергії. Учасники акції вважають, що так дають Землі відпочити та зекономити трохи ресурсів; схожу думку (але, звичайно, обґрунтовану фактами) висловлюють учені-екологи.

Традиційні акції Дня Землі:

  • висаджування дерев і хатніх рослин;
  • прибирання паркових зон від побутового сміття;
  • лекторії та тренінги для дітей і молоді задля виховання екологічної свідомості;
  • хвилинне звучання Дзвону Миру, який символізує красу та доброту Матері-Землі.
Стенд "Моя обіцянка Землі". Фото: sweetosvit.org.ua

Стенд «Моя обіцянка Землі». Фото: sweetosvit.org.ua

Якщо розглядати з екологічного боку саме Полтаву, то, на думку Миколи Рябики, екоактивіста й проектного менеджера громадської організації Еколтава, відразу кидаються у вічі питання, що стосуються землі та її компонентів.

– Нераціональне використання природних ресурсів і безформатна структурованість урбопростору є головною небезпекою у створенні екологічних проблем міста та регіону загалом. «МАФи» замість озеленення в центрі міста, «льодові палаци» взамін величезної рекреаційної зони Прирічкового парку, відсутність поетапної та логічної системи озеленення в додачу до недорозвинутої системи транспортного сполучення і поводження з відходами є тому фактичними підтвердженнями.

Микола Рябика, проектний менеджер ГО Еколтава

Микола Рябика. Фото з соцмереж

Микола Рябика. Фото з соцмереж

Екоактивіст переконаний: Земля – феноменальне формування у Всесвіті, і доказом цього є те, що на ній створені унікальні умови для проживання величезної кількості живих організмів, серед яких і ми – люди.

– На жаль, так трапляється, що ми ставимо під ризик продовження сталого прожиття на Землі, адже кожен необдуманий крок, кожна недоцільна дія глобально впливає на всіх. Викидання сміття повз урну, прийняття недоцільних законопроектів чи похід до цирку, у якому катують беззахисних тварин, є рівноцінним руйнуванню умов до існування не тільки для когось, а і для самого себе. Саме тому День Землі ставить на меті нагадувати нам про Цілі сталого розвитку, які поєднують екологічні і соціальні аспекти. Адже втілюючи їх спільно, ми зможемо досягти нагального натепер вирішення усталених екологічних проблем.

Микола Рябика, проектний менеджер ГО Еколтава

Полтавці не стоять осторонь екологічних проблем. Як ми повідомляли раніше, 29 квітня відбудеться прибирання Прирічкового парку (праворуч від готелю Турист, з 10-ї години) у рамках Всеукраїнської акції Зробимо Україну чистою разом та еко-фестиваль ЧистоFest САДИ (з 14-ї години, майданчик за адресою вул. Соборності, 11), на якому організатори готують чимало цікавостей і підіб’ють підсумки попередніх природоохоронних міських заходів.

Медіа та ЗМІ не пасуть задніх: часто готують до свята цікаві аналітичні матеріали, статистичні відомості. Наприклад, таку інфографіку створило видання Слово і Діло про час, необхідний для розкладання побутових відходів різних видів.

Інфографіка СіД

Інфографіка СіД

Екоактивісти наголошують, що долучитися до збереження довкілля для наступних поколінь можна за допомогою простих щоденних дій:

  • посадити дерево та доглядати за ним;
  • вимикати світло, коли виходите з кімнати;
  • вимикати воду, поки чистите зуби;
  • замість поліетиленових пакетів ходити в крамниці з багаторазовими сумками;
  • замінити домашні лампи на енергозберігальні;
  • вимикати на ніч комп’ютер і зарядні пристрої.

Варто зазначити, що незважаючи на потужні громадські рухи, законодавчі ініціативи та зміни, частина світової спільноти скептично ставиться до ймовірних майбутніх екологічних проблем. На їхню думку, шкода від побутових відходів і вирубки дерев, а також загроза глобального потепління є занадто перебільшеними екоактивістами. Чи виявить час, хто має рацію в цій дискусії?

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: