Чи можливо позбавити батьківських прав за несплату аліментів?

Трибуна
2019-12-18

 «Не платить аліменти – позбавити батьківських прав!». Не все так просто.

Чи можливо позбавити батьківських прав за несплату аліментів?

Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на недобросовісних батьків і це можливо тільки у наступних випадках:

 • батьки без поважної причини залишили дитину у пологовому будинку або лікарні і протягом 6 місяців не цікавилися її подальшою долею;
 • ухилення від виконання обов’язків по вихованню дитини – це поняття широке, але довести таке ухилення насправді не просто. Ознаками такої поведінки може бути: свідома і навмисна відсутність турботи про розвиток дитини, її навчання, ігнорування потреб дитини, систематична невиплата аліментів. Це мають бути не одиничні випадки, а системна поведінка. Те, що хтось з батьків не може піклуватися про дитину через свою хворобу, чи з інших поважних причин, не є підставою для позбавлення батьківських прав;
 • жорстоке поводження з дитиною. Це насильство над дитиною як кимось із батьків, так і їхніми співмешканцями, якщо батьки цьому не перешкоджають;
 • хронічний алкоголізм або наркоманія. Це обов’язково потрібно підтвердити медичним висновком;
 • експлуатація дитини – примушування до жебракування, залучення до важкої праці;
 • засудження за умисний злочин щодо дитини. Для цього необхідно отримати вирок суду.

Кожну із цих підстав потрібно доводити і підтверджувати окремими доказами.

Практика Верховного Суду у таких справах однозначна: якщо один з батьків (зазвичай, саме батько) не платить аліменти на утримання дитини – це не є самостійною підставою для позбавлення його батьківських прав.

Отже, ухилення від сплати аліментів не є підставою для позбавлення батьківських прав, а буде лише додатковим доказом на вашу користь, якщо зможете довести наявність  інших підстав. За злісне ухилення від виплат аліментів на дитину передбачена кримінальна відповідальність.

Результатом набрання законної сили рішенням суду про позбавлення батьківських прав батька і/або матері є втрата всіх прав, заснованих на спорідненості з дитиною.

Це означає, що такі особи:

 • втрачають право на виховання дитини;
 • втрачають немайнові права щодо дитини (втрачають право на спілкування з дитиною, визначення її місця проживання і навчання тощо);
 • перестають бути представниками дитини;
 • втрачають права на пільги і державну допомогу;
 • не можуть бути усиновлювачами та опікунами;
 • не можуть розраховувати на майнові права, пов’язані з батьківством і материнством, які присуджувалися б їм при непрацездатності, а саме:

— право на аліменти від такої дитини;

— права на спадкування після цієї дитини;

— права на управління майном дитини;

— виплати аліментів, пенсій, грошової допомоги на дитину такому батьку або матері також припиняються.

Дитина зберігає свої майнові права, засновані на факті спорідненості з особою, позбавленою батьківських прав, у тому числі: право на одержання аліментів від такої особи та на спадкування після неї.

Готувала консультант Навчально-практичної лабораторії «Юридична клініка «Lex Qourum»» Непийпа Анастасія

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: