Човни і демони. Як полтавці співали разом зі львівськими музикантами

0

31 січня львівський інді-гурт «Один в каное» у концерт-холі «Villa Крокоділа» зіграв для полтавських шанувальників. Це вже шосте з 22 міст туру на підтримку альбому їхнього першого офіційного альбому.

іра швайдак

Вокалістка «Один в каное» Ірина Швайдак

Концерт розпочався із 20-хвилинною затримкою, однак це, судячи з реакції аудиторії, не зменшило запал прихильників. Гурт «Один в каное», як і інді-музика в цілому, виглядає на сцені дуже спокійно. Цим вони відрізняються від, скажімо, «Dakh Dautghers», які приїздили у Полтаву минулого року у грудні. Проте людей на концерт прийшло стільки ж чи навіть більше. Приблизно порівну було чоловіків і жінок — рідкість для інді-музики, особливо у Полтаві.

У програмі теж була своя особливість: музиканти грали пісні у такому порядку, в якому їх і написали. В основному всі вони — з нового (і поки що першого) альбому гурту, але були і такі, які до нього не увійшли, але які знають і люблять усі прихильники «Один в каное».

Наприклад, великий відклик у слухачів знайшла «Слухай дощі»: солістка Іра Швайдак «аккомпонувала» собі на дощовиці — це прадавній ритуальний музичний інструмент, близький до перкусії. Завдяки ньому можна імітувати звук дощу, струмку або прибою. Зовні він схожий на довгу трубу, а звуки видає, коли його перевертати з боку в бік.

Дощовик (Фото — maxresdefault)

Дощовик (Фото — maxresdefault)

Особливість пісень «Один в каное» у тому, що їх тексти насичені алітерацією (повтор підряд приголосних звуків) та асонансом (повтор голосних). Дуже помітно це, наприклад, у пісні «Демони»: Де мої слуги? Де мої факіри? / Де мої змії? Де мої шкіри? / Демони-кати, демони-звірі, / Де вони, де вони засіли? Інша особливість — це висока музикальність, використання перкусії і шумових інструментів — найчастіше з народним колоритом.

Гурт «Один в каное» у повному зборі

Гурт «Один в каное» у повному зборі

Коли музикантів викликали на біс, слухачі не могли вирішити одноголосно, яку вони хочуть почути пісню. Частина чекали «Човен», інші — «Демони». Зрештою, вибір впав на «Човен» (на слова Івана Франка), слова якої написані ще у 1880 році. Історію цієї пісні Ірина розповідала в одному з інтерв’ю:

—​ Вірш Франка ми підібрали за кілька хвилин. Ми тоді виступали на фестивалі «Франко Фест». Там було таке завдання-прохання від організаторів до гуртів проспівати текст Франка. Ну і ми десь на останніх репетиціях перед фестивалем узяли й відкрили його збірку, щоб підібрати вірш, і дивимось — «Човен». Каное і човен — воно якось співзвучне. От і зробили його. Тут усе якось вийшло незаплановано і швидко. В яблучко, напевно, — каже вокалістка гурту Ірина Швайдак.

Назва гурту виникла випадково. Іра, читаючи в інтернеті матеріал про індіанців, зустріла одне із їхніх імен — Вікенінніш. У перекладі української воно означає Один в каное. Це їй дуже сподобалося, і вона вирішила використати його для назви гурту.

Шанувальники знімали виступи гурту на відео

Шанувальники знімали виступи гурту на відео

Довідка: Гурт «Один в каное» утворився у Львові у 2010 році. Кількість учасників неодноразово змінювалась, в результаті чого від початкового складу залишилося двоє: Іра Швайдак (вокалістка) та Устим Похмурський (гітарист). Згодом вони запросили до себе перкусіоністку Олену Давиденко. Так сформувався сучасний вигляд колективу «Один в каное». У листопаді 2010 року відбувся перший сольний виступ, на якому музиканти представили свої пісні. З того часу гурт побував з сольними концертами у більшості великих міст України, взяв участь у кількох українських та зарубіжних фестивалях.

Катерина Кролевська

Фото — Анна Ютченко

Коментувати

19 березня 2018