Чорнобильська катастрофа у книгах, фільмах та іграх

26 квітня, в Україні відзначають 33 річницю аварії на Чорнобильській АЕС.

Чорнобильська катастрофа у книгах, фільмах та іграх

Чорнобильська катастрофа у книгах, фільмах та іграх

Рівно 33 роки тому на четвертому енергоблоці АЕС стався вибух, що зруйнував частину реакторного блоку та машинного залу, основну частину будівлі станції та призвів до значних людський втрат. Будучи, на той момент, найбільшою аварією на АЕС, «Чорнобиль» вплинув на всі сфери життя суспільства та знайшов відображення у новій генерації культури.

Усвідомлення катастрофи підштовхнуло людство до написання книг, зйомки фільмів та навіть створення комп’ютерних ігор на тему аварії на ЧАЕС. Головною ідеєю більшості з них є демонстрація наслідків необережного поводження з атомом. Звісно, що і тут все не зовсім однозначно, адже окрім історичних записів та мемуарів, тема Чорнобиля лягла в основу окремого блоку нової фантастики, що прийшла на зміну космічній тематиці.

Книги

Мабуть, найвідвертішою та відомою є книга авторів Іллєша та Пральникова «Репортаж із Чорнобиля» видана ще у 1988-му. Значно пізніше — у 1996-му організація «Грінпіс Україна» видала іншу, не менш популярну, документальну книгу «Сталкери. Документальна розповідь». До написання книг про Чорнобиль долучились навіть представники сучасної української літератури, такі як Євген Гуцало. Він видав цілу збірку правдивих розповідей “Діти Чорнобиля» про трагічне буття юних героїв після катастрофи.

Загалом кількість авторів, що долучились до створення книг про аварію на ЧАЕС, вже перевищує кілька сотень. Серед них є представники різних країн та національностей, об’єднаних спільною ідеєю. Зокрема: Є. Орел «Чорно-білий Чорнобиль», І. Рівер «Байки біля залізної бочки», В. Яворівський «Полин», С. Мирний «Ліквідатори. Чорнобильська комедія», В. Губарєв «Страсті по Чорнобилю», В. Акатов «Точка неповернення» та ціла серія книг S.T.A.L.K.E.R від різних авторів.

Фільми

Фільмів про Чорнобильську катастрофу налічується значно менше, ніж книг. Проте вони мають значно більший емоційний вплив на глядачів за рахунок підібраного відеоряду. Переважна більшість з них також були зняті на теренах колишніх радянських держав — «Земля забуття» (2006), «У суботу» (2011), «Розщеплені на атоми» (2016).

Перший фільмом прийнято вважати «Чорнобиль – Хроніка важких тижнів»(1986), який демонстрували у 132-х країнах світу.

Інша українська стрічка —«Дзвін Чорнобиля» (1987) навіть потрапила до “Книги рекордів Гіннеса» як фільм, який був показаний у всіх країнах світу, де є телебачення.

Американський телеканал Discovery ще у 2006-му зняв один з найбільших документальних фільмів «Битва за Чорнобиль». А ірландський фільм «Двері» (2008) свого часу навіть номінували на «Оскар». Тема стала настільки популярною, що про Чорнобиль були навіть зняті фільми жахів «Заборонена зона» та «Чорнобиль: зона відчуження».

До речі, цього року 9 травня відбудеться прем’єра телесеріалу від HBO “Чорнобиль”, зрежисованого шведським музикантом та кінорежисером Юханом Ренком.

Ігри

Велика кількість книг та фільмів про катастрофу мали суттєвий вплив на субкультури та вектор розвитку інших проектів. Так найвідоміша серія ігор «S.T.A.L.K.E.R.» («Тінь Чорнобиля», «Чисте небо», «Поклик Прип’яті») від українських розробників з GSC Game World стала еталоном для жанру Survival horror та натхненням для нових проектів таких як «Анабіоз: Сон розуму», серія ігор «Metro» («Metro 2033», «Metro: Last Light», «Metro Exodus» та навіть ігор «Fallout», який, хоч і не є прямим потомком українського сталкера, проте продовжує цей жанр, а його розробники зазначали, що були фанатами дітища GSG Game World.

Попри те, що з моменту випуску першої гри S.T.A.L.K.E.R. пройшло більше 12 років, фанати сподіваються на випуск продовження серії — S.T.A.L.K.E.R. 2. І минулого року відроджена з попелу GSG Game World зробила відповідний анонс на 2021-й рік.

Залишити відповідь
Коментувати

6 Коментарі

Пластик на цвинтарях-Чорнобиль№2.

2019-04-26
тамара
Відповіcти
0

Чорнобиль-наш вічний біль.

2019-04-26
Наталя
Відповіcти
0

В мене Чорнобильська катастрофа асоціюється з роком народження мого брата.

2019-04-26
Дора
Відповіcти
0

Ігри такі страшні! А літературу часто читаю, люблю таке.

2019-04-26
Оленочка
Відповіcти
0

Зате в такий спосіб, ті хто далекий від всього цього, можуть узнати про те,що сталося 33 роки тому.

2019-04-26
Іваннка
Відповіcти
0

Скільки всього зроблено з одної трагедії….

2019-04-26
Оля
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: