Через перенесення сесій міськради полтавські ПТУ не можуть використати кошти

1

Ситуація, в якій нещодавно опинилися професійно-технічні навчальні заклади (ПТУ) можна назвати критичною. Немає коштів на стипендії та зарплати, на оплату води, світла та газу. Все це тепер фінансується з місцевих бюджетів. Стан ускладнює ще й те, що Полтавська міська рада до цього часу не прийняла бюджет, тож ПТУ не можуть використовувати ті кошти, що залишились.

Screenshot_3

У розпал складного бюджетного процесу Мінфін відшукував якісь шляхи для економії. Зокрема, під приводом децентралізації спробував передати місцевим радам все те, що центральний бюджет не потягне, зокрема й ПТУ.

Своїми неочікуваними рішеннями державний бюджет 2016-го року викликав чимале суспільне невдоволення. В першу чергу це відноситься і до професійно-технічної освіти. Адже цього року відповідно до статті 27 Закону «Про державний бюджет» фінансування професійно-технічних закладів мало б здійснюватися з місцевих бюджетів.

Справді, у рамках процесу децентралізації, вірно, що опікуватися ПТУ мають місцеві органи влади, адже саме там переважно готують спеціалістів, що необхідні в конкретному регіоні. Однак, суть децентралізації полягає в тому, що всі передані на місця повноваження, мають отримувати фінансове забезпечення. Однак у випадку з ПТУ це не так.

Зі слів директора професійно-технічного училища №10 Миколи Горобець, місто просто не потягне фінансування ПТУ, адже у Полтаві 10 подібних навчальних закладів. Він говорить, що потрібно повертати їх до обласного бюджету, і тоді ПТУ зможуть підготувати кваліфікованих спеціалістів, а інакше місцева рада просто все розвалить.

На Полтавщині є 42 професійно-технічні навчальні заклади. Із них, за рішенням народних депутатів України, з державного бюджету мали фінансуватися лише 5 — це навчальні центри при установах виконання покарань та виховних колоніях. Решта 16 — з обласного бюджету, 21 — з бюджетів міст обласного значення.

Для обласних та міських бюджетів видатки на утримання таких закладів означали б додаткове фінансове навантаження. Більшість міських рад не змогли б фінансувати ПТУ протягом навчального року через брак коштів.

Тож не дивно, що таке рішення викликало в керівників освітньої галузі в країні занепокоєння щодо подальшої перспективи існування професійно-технічної освітньої галузі взагалі. До речі, саме ця ситуація з фінансуванням ПТУ, зумовила, якщо вірити його словам, відставку з посади директора Департаменту освіти і науки Полтавської облдержадміністрації Євгенія Ленського.

Я вважаю, що непідготовлена реформа – це шлях до її зриву. Відміна субвенцій по підготовці робітничих кадрів була саме такою. Це невірно, тому що спочатку потрібно було зайнятися реорганізацією, оптимізацією навчальних закладів з розрахунком не лише на профтехучилища, які вже існують, а й на ті що з’являться через рік, – зазначив екс-директор Департаменту освіти і науки.

21-e1453820783721-750x300

Нова реформа децентралізації змусила полтавських чиновників зібратися 26 січня у приміщенні Полтавського обласного центру естетичного виховання учнівської молоді та обговорити фінансування ПТУ у зв’язку із зміною бюджетного законодавства України.

Багато хто ставив запитання про доцільність низки внесених новацій.

Зокрема, з такими нововведеннями категорично не згодна Наталія Дорохова, начальник управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради. На її думку, полтавці не повинні фінансувати зі своїх податків навчання дітей з усієї України, та й підготовка робітничих кадрів – функція держави. Представники комісії переконані в тому, що кошти з центру не надійдуть. У зв’язку з цим представники Департаменту фінансів облдержадміністрації подали до міністерства фінансів пропозицію, повернути ПТУ на фінансування з обласного бюджету, адже це держзамовлення.

Dorohova-e1453820149322-750x316

І вже 4 лютого Верховна Рада врахувала невдоволення громадськості та ухвалила два закони, що вносять зміни до Бюджетного кодексу та бюджету України, які повертають практику фінансування професійно-технічної освіти з бюджетів областей і державного бюджету. Субвенції з держбюджету становитимуть близько 2 млрд грн, у той час як для повного фінансування професійно-технічної освіти в 2016 році необхідно 5,8 млрд грн.

Під час голосування за закони було враховано поправку про те, що уряд розподілить 500 млн грн між областями на короткострокову підтримку професійно-технічної освіти в 2016 році, що дозволить покрити недостатність фінансування на час імплементації ухвалених законів.

Ухвалення цієї постанови дозволить допомогти місцевим бюджетам, які поки що не в змозі забезпечити власне фінансування закладів професійно-технічної освіти, та забезпечити належне фінансування та функціонування ПТУ.

Згідно з рішенням, профтехосвітні заклади, що існують в обласних центрах, фінансуватимуться за рахунок міського бюджету, а решта — з обласного. Крім того, передбачена субвенція на отримання середньої освіти та субвенція на підтримку навчання робітничих кадрів.

Після реформи 27 ПТНЗ Полтавщини фінансуватимуться із обласного бюджету, а 10 закладів у Полтаві – із міського.

Однак, виділених коштів не вистачить на повноцінне фінансування цієї освітньої галузі. Цієї думки і директор професійно-технічного училища №10 Микола Горобець:

– У нас такі ж проблеми з фінансуванням, як і в інших. Нам тільки надають фінансування по захищеним статтям: заробітна плата, нарахування, комунальні послуги і стипендію. В інших питаннях, таких, як закупка матеріалів, поточний та капітальний ремонти, оплата КАТП та інші послуги, нам говорили фінансувати із спефонду.

Проблема в тому, що у нас немає зараз спеціального фонду. Так як у нас складний перехідний період до міського бюджету.

Звісно, маємо свої кошти, залишилося 60 тис, але ми не можемо поки що їх використовувати, тому що немає головного документу – кошторису. Його повинна ухвалити міська рада, але сесії все переносяться і переносяться. Через якісь проблеми вони не можуть прийняти бюджет. А за цей час ми не можемо купити нічого.

На даний час нам дали тимчасовий кошторис, щоб ми якось проіснували. Щоб можна було платити викладачам заробітну плату, учням – стипендію, оплатити комунальні послуги. Постійного кошторису ми не маємо, – говорить Микола Горобець.

Директор вважає, що раціональніше залишити фінансування за державою, зокрема захищені статті, а все інше, наприклад розвиток професійно-навчальних закладах передати на місцеві бюджети і підключити роботодавців.

Screenshot_4У зв’язку із нестачею коштів на місцях, планується так звана «модернізація». Мова йде про укрупнення та об’єднання навчальних закладів зі збереженням бази та без перепрофілювання. Під час реформування обласні заклади зазнають укрупнення і їх стане менше.

За словами т.в.о. директора департаменту освіти і науки ОДА Галини Власюк, 27 ПТНЗ обласна влада планує перетворити у 12 центрів професійної освіти, які будуть сформовані за принципом територіальної близькості та попиту на професії. При цьому враховується якісний склад педпрацівників, а матеріально-технічна база та профіль зберігаються.

У перелік майбутніх реформованих ПТУ заклади з Полтави не потрапили.

Олена Костиря

Коментувати

1 Коментар
Олесик
• 14:51 | 19 лютого 2016

Во всем виновата Дорохова

Відповіcти
21 березня 2018
20 березня 2018