Бюджет участі: карнавал Бразильської демократії у Полтаві, чи крок у напрямку Європи?

3

Незабаром Полтава може реалізувати прогресивну світову практику місцевого самоврядування – запровадити елементи партиципаторного (учасницького) бюджетування. Громадські організації, спілки та об’єднання вже потирають руки в передчутті свіжого ковтка демократичних цінностей, а ми, у своє чергу, питаємо: що це таке, і з чим його їдять? Давайте розбиратися.

12802969_10205306399210691_7174772342189924891_n

Бюджет участі. Інфографіка. Джерело: https://www.facebook.com/oderkacz

Звідки ти, о бюджете участі?!

Гаряче бразильське Порту-Алегрі у 1988 році потерпало від політичної та економічної кризи. Але до влади прийшла ліворадикальна «Партія Трудящих», і  запровадила нову на той час модель народовладдя – партиципаторний бюджет, який згодом став інструментом прямої демократії, за допомогою якого громадяни брали участь у прийнятті рішень щодо розподілу міських бюджетних коштів. Втілювачі проекту потім довго сперечалися, що ж це все означає? Одні казали про старт радикальної демократизації державного управління на шляху до будівництва соціалізму. Інші кричали, що бюджет участі – модель розширення громадського контролю над державою, модель спільного управління та посилення республіканської влади. Але по-факту виходило так: у міському бюджеті закладалася певну суму коштів (0,02 – 1%). Муніципалітет заявляв, що готовий реалізовувати проекти мешканців, які сприятимуть покращенню благоустрою, соціального, економічного, чи культурного розвитку міста. Громадяни подавали проекти, голосували за них, реалізовували.

Наприклад, бразилець Рікардо Бюджетіньо зібрав підписи 100 громадян прибережного району в підтримку побудови дитячого майданчика поблизу міського пляжу. Він обгрунтував доцільність нової забудови, розписав бюджеті витрати, наголосив, що проект соціальний. Майданчик побудували. Діти задоволені, граються. Бюджет участі в дії.

Protsvitayuche_Porto_Alegri

Процвітаюче Порту Алегрі – місто, яке більше 25 років реалізовує успішну практику учасницького бюджету. Фото: Вікіпедія

Аби практично реалізовувати подібні ідеї, жителі бразильського міста почали активно збирати громадські обговорення, виносили пропозиції. У районах та мікрорайонах проходили збори робочих груп, які розробляли стратегії бюджетного процесу. Окремо збиралися тематичні команди, які обговорювали конкретні галузеві проблеми:  громадський транспорт, культура, екологія. Представники громад подавали проекти до міськради. При кожній районній раді функціонували самостворені громадські ради, які контролювали виконання складеного громадянами бюджету.

Бразильські успіхи

Результати не забарилися. До найбідніших районів Порту-Алегрі було проведено водопостачання, налагоджено систему громадського транспорту. Покращився рівень освіти, медицини та соціальної сфери. З’явилося соціальне житло. Бюджет участі дав  змогу громадянам не тільки долучитися до формування витратної частини міських коштів, але й зрозуміти, що вони самі відповідальні за  розвиток міста й кошти, що на нього витрачають.

Зараз населення міста складає 1,4 млн. жителів. З них 40 тисяч беруть участь в роботі районних рад, і розробляють нові проекти партиципаторного бюджетування.

Європейський досвід  у Полтаві

Бюджет участі фото 2 (1)

Бюджет участі. Інфографіка. Джерело: https://www.facebook.com/oderkacz

Ідею бюджету участі активно реалізовують наші західні сусіди – поляки. Більше того, вони допомагають втілити проект і в нас. Наразі польсько-українська фундація співпраці PAUCI, реалізовує проект, у межах якого українські міста – Черкаси, Чернігів та Полтава ― дотримуючись усіх вимог цього процесу мають реалізувати ідеї партиципаторного бюджету у себе.

Поки що все йде непогано. Як повідомляє офіційний сайт міськради,  депутати затвердили міську цільову програму «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у м. Полтаві на 2016-2020 роки». Відповідно до задуму, спочатку має відбутися інформаційна кампанія, аби мешканці міста ознайомилися  з основними положеннями та принципами бюджету участі. Також мають пройти публічні дискусії стосовно пріоритети розвитку міста та визначення проблем, які ляжуть в основу тематики проектів.

За тим полтавці зможуть подавати проекти за адресою: pbp@rada-poltava.gov.ua у вигляді відсканованого оригіналу документу.

Далі проекти аналізуватимуть, корегуватимуть і вже потім виноситимуть на голосування, яке відбуватиметься за допомогою персональних комп’ютерів та у пунктах голосування.

Чи зможе міськрада і громада виробити спільні засади бюджетування – покаже час, але досвід Бразилії вже довів результативність такої моделі взаємодії влади і суспільства.

Ми поспілкувалися з секретарем Полтавської міськради Оксаною Деркач, і дізналися на якому етапі реалізації знаходиться цей проект:

Далі буде…

Роман Грицун

Відео: Максим Мовсесян

Коментувати

3 Коментарів
Олесик
• 17:12 | 01 березня 2016

Где найти заявку на участие?

Відповіcти
Роман
• 18:14 | 01 березня 2016

Добрый вечер. Заявку на участие Вы сможете получить в горисполкоме или скачать с сайте городского совета (раздел “Бюджет участі”), но несколько позже. Следите за обновлениями и информацией.

Роман
• 08:01 | 02 березня 2016
22 березня 2018