Боротьба за дихання: що потрібно знати про астму

Сьогодні відзначається Всесвітній день боротьби з астмою (щорічно – перший вівторок травня). Дихальна система підтримує обмін речовин і рівноважний стан організму. Дихання забезпечує клітини киснем, виводить вуглекислий газ та інші продукти життєдіяльності. Існують захворювання, які вражають легені, бронхи. Вони призводять до тяжких наслідків, знижують якість життя або загрожують їй. Одна з таких недуг – астма. Щоб звернути увагу соціуму на проблему, допомогти стражденним, збільшити інформованість людей про хвороби, заснували міжнародне свято.

Астма – це хронічна хвороба, яка найчастіше проявляється періодичними нападами задишки та свистячими хрипами. Частота та ступінь важкості цих симптомів можуть бути різними. Наприклад, інтервал між нападами може коливатися від однієї години до одного дня. Як правило, напади відбуваються під час фізичної активності або вночі.

Рівень смертності серед пацієнтів з діагнозом «бронхіальна астма» в Україні – один з найвищих у Європі. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від бронхіальної астми у всьому світі страждає 300 млн чоловік. Щорічно захворювання забирає життя більше 250 тис. чоловік у всьому світі.

При цьому число хворих з діагнозом «бронхіальна астма» стрімко зростає, подвоюючись кожні 15 років. Особливо швидкі темпи зростання захворюваності спостерігаються серед дітей. За статистикою, заснованою на обіговості в лікувально-профілактичних установах, від бронхіальної астми в Україні страждає близько 3% населення. Однак, на думку фахівців, такі дані не відображають реальний рівень захворюваності та поширеності бронхіальної астми.

На Полтавщині є санаторій «Сосновий Бір», який лікує захворювання органів дихання (хронічний бронхіт, бронхіальна астма у стадії ремісії). У Житомирській, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській та Полтавській областях реєструється низька захворюваність і поширеність хвороби.

Причини астми:

Астма вважається невиліковною хворобою. Проте можна контролювати перебіг захворювання та прояви симптомів. Вченим й досі не вдалося точно визначити основні причини астми. Однак більшість експертів погоджуються, що генетична схильність в поєднанні з зовнішніми подразниками є найбільш поширеними факторами ризику розвитку астми.

 Найбільш поширені причини бронхіальної астми:

  • Алергени. Пацієнти, що страждають від алергічного риніту або атопічного дерматиту, мають в 3-5 разів вищий ризик захворіти на бронхіальну астму. І навпаки: бронхіальна астма може спровокувати алергією на певні подразники.
  • Спадкова схильність. Якщо хтось із ваших родичів хворів на астму, то ви автоматично відноситесь до групи ризику.
  • Шкідливі умови праці: вплив хімічних подразників, особливо на робочому місці.
  • Низька вага при народженні та/або куріння матері під час вагітності.
  • Часті респіраторні захворювання.
  • Деякі медикаменти. Аспірин, група протизапальних і знеболюючих препаратів, ліки від тиску (бетаблокатори) також можуть стати причиною брохніальної астми.
  • Ожиріння.
  • Низька фізична активність.

Фактори, які сприяють розвитку бронхіальної астми – це домашні алергени (пил і пилові кліщі, пліснява), домашні тварини (їхні шерсть, пір’я, слина тощо), таргани і засоби побутової хімії.

Несприятливі погодні умови (холодне повітря), сильне емоційне (страх або гнів) та фізичне навантаження можуть викликати посилення симптомів або розвиток ускладнень астми.

Профілактика бронхіальної астми:

Щоб зменшити ризики бронхіальної астми, підтримуйте чистоту в домі – регулярно прибирайте і провітрюйте приміщення. Стежте за рівнем сухості повітря в домі, за потреби зволожуйте і фільтруйте повітря спеціальними приладами.

При перших підозрах на алергію, зверніться до лікаря.

Профілактика бронхіальної астми – це обмеження хімікатів. Якщо не можете відмовитись від побутової хімії, то користуйтеся гумовими рукавичками і маскою.

Оскільки причиною астми можуть стати деякі препарати, не займайтесь самолікуванням, а перед прийомом будь-яких ліків радьтеся з лікарем!

Навіть якщо ви не займаєтесь спортом, мотивуйте себе гуляти щодня за будь-якої погоди.

Лікування бронхіальної астми:

Оскільки астма є серйозним хронінчим захворюванням, вилікувати її у домашніх умовах за тиждень чи місяць неможливо. Курс лікування має призначати лікар. Раннє лікування призводить до стійкої ремісії, а прийом базових препаратів спровільнює прогресування хвороби.

В Україні ліки від бронхіальної астми можна отримати безкоштовно або з незначною доплатою за програмою «Доступні ліки». Зверніться по свій рецепт до лікаря.

Однак ліки – це не єдиний спосіб боротьби з астмою. Важливо також уникати можливих факторів ризику розвитку астми – подразників, які викликають запалення дихальних шляхів. Кожна людина повинна бути добре інформована про це, та знати, які саме фактори ризику найбільш небезпечні саме для неї. Астма – це те захворювання, яке вимагає медичного контролю, небезпечно його недооцінювати. Якщо ви не будете дотримуватись спеціального режиму лікування – наслідки можуть бути трагічними.

Залишити відповідь
Коментувати

3 Коментарі

Астма – це дуже серйозно,тепер переконана, завдяки статті,рагіше думала – чвиркнув у рот і пішов далі,а воно все так заплутано.

2019-05-07
Рима
Відповіcти
0

Підтримувать хворих треба, ще б програмами якимись пільговими наділять,бо зараз все так дорого,а астму не відносять до таких хвороб,шо потребують пільг. Чи відносять?

2019-05-07
Діна
Відповіcти
0

Не знала,що астму можна набути,думала вона спадкова або вроджена.

2019-05-07
Ілларія
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: