Анна Плескач та Каріна Тиморська: «Жіночність – це передусім внутрішній стан…»

0

В наш час рівних прав і можливостей тема жіночності стає дедалі актуальнішою, адже саме значення цього поняття зараз є розмитим і не завжди можна чітко визначити його основні критерії. Редакція «Трибуни» звернулась до спеціалістів у сфері позитивної психотерапії, сімейного консультанта Каріни Тиморської та консультанта Анни Плескач, які проводять у Полтаві тренінги для жінок. Психологи допомогли визначити основні ознаки, за якими можна охарактеризувати справжню жіночу суть та намалювати портрет типової полтавки.

n-zbxU3e_Zk

Фото: Інна Губерна

Що вас надихнуло проводити тренінги саме для жінок?

Анна Плескач: Для мене це не тренінги, а процес створення умов, які дозволяють жінці ближче познайомитись з собою. Ця тема цікава мені особисто, адже я теж жінка і мені подобається бути нею. Тому я відчуваю, що маю поділитись важливими знаннями та досвідом з тими, хто хоче відчути себе й стати щасливою.

Каріна Тиморська: Така діяльність є частиною мого особистого життєвого шляху та мого власного становлення, як жінки, в повному сенсі цього слова. Прагну розкрити різні грані своєї особистості. На цьому етапі не хочеться бути cамотньою, а більше ділитися з іншими та разом вдосконалюватись. Я маю декілька подруг, що живуть за подібними принципами, і це допомагає їм відчувати себе щасливими.

З якими проблемами до вас приходять жінки?

Анна Плескач: До нас приходять панянки, які вміють доглядати за собою, але не знають, як пробудити в собі жіночність. Ми хочемо звернути їх увагу на те, що не все зводиться до зовнішнього вигляду та певного виду діяльності. Жіночність – це передусім внутрішній стан, який відкриває для прекрасної половини людства нові можливості в житті.

Яким ви бачите образ типової полтавки?

Каріна Тиморська: Для написання такого портрету варто звернутись до теорії позитивної психотерапії, а саме до балансної моделі, яку склав засновник цього напрямку Носсрат Пезешкіан. У своїй теорії він говорить, що життя будь-якої людини має чотири складові: тіло (зовнішність та всі наші тілесні прояви), діяльність (все чим ми займаємось та чому приділяємо час: робота, домашні справи і т.д.), контакти (спілкування та емоції, що супроводжують наше життя) та сфера смислів-фантазій (наші життєві плани, фантазії, цінності, роздуми). Беручи до уваги ці сфери, можна сказати, що полтавки мають гарну зовнішність і завжди чудово виглядають в публічних місцях та на роботі. Всі свої сили жінки кидають для підтримки зовнішнього образу. Більшість намагається бути красивими для інших, але рідко це роблять для себе та отримують від цього справжнє задоволення. Чомусь вдома після роботи наші жінки носять гірший одяг, хоча саме там нас бачать наші кохані чоловіки. Навіть дотримання здорового способу життя не завжди є показником належного ставлення до себе.

Анна Плескач: Любов до життя та інших людей починається з любові до себе. Першочерговим на цьому етапі є прийняття свого тіла і його певних недоліків. Але робота над корекцією проблемних моментів на цьому не припиняється. Позитивне самосприйняття є початком тотальної роботи над собою, що передбачає заняття спортом, дотримання правил здорового харчування та сну, гарно та стильно одягатися, а також із задоволенням для себе робити всі процедури для підтримання своєї краси та здоров’я. Фактично жінка робить все те ж саме, різниця лише в тому, для чого вона це робить. Якщо вона робить всі ці заходи саме через здорову любов до себе, то проявляється не лише зовнішня краса, але й внутрішня. Про таких жінок кажуть, що вони «світиться з середини», адже вони живуть у гармонії зі своїм тілом, зберігаючи довгі роки свою привабливість.

gotovo

А що можна сказати про сферу діяльності?

Каріна Тиморська: Наші жінки мають високий рівень зайнятості. Вони, так би мовити, працюють у дві зміни – викладаються на роботі, а потім відпрацьовують час у якості мами, жінки чи подруги життя. Засмучує, що дуже часто день жінки наповнений вимушеними справами, які відбирають життєву енергію та суттєво заважають насолоджуватись життям. Звісно, що неможна покинути роботу чи запустити дім, а також махнути на всі домашні справи рукою. Однак, ми можемо переглянути наш життєвий устрій та виділити ті справи, від яких можна відмовитись або які можливо делегувати. Також варто зосередитись на тому, що приносить нам задоволення. Це може бути діяльність, яка додає нам життєвих сил та приносить задоволення (хобі, розваги, улюблена справа чи робота по дому та ін.).

Анно, а що ж можна сказати про роль спілкування у житті наших чарівних жінок?

Анна Плескач: Не можу опиратися на якісь дослідження, але мені здається, що наші жінки спілкуються вдосталь, адже вони мають подруг та знайомих, а також своїх рідних та близьких. Тобто їх коло контактів є досить широким і включає в себе, як вимушене спілкування, так і альтернативне (за власним вибором). Час, що проведений з подругою, для жінки є важливим. Дуже часто ми одна для одної є і психологами, і стилістами, а також порадницями та наставницями. Якщо таке спілкування використовувати правильно, то воно дає гарний результат. Важливо знати, що слова, сказані в жіночому колі, в декілька раз підсилюють те, про що ми говоримо. Якщо ми в спілкуванні з подругами тільки те й робимо, що скаржимось, то причин для жалощів з’явиться ще більше. Ділитись проблемами – це нормально, але важливо зберігати баланс та не впадати в крайнощі. Краще помічати та обговорювати те, що змінилося на краще.

А що можна сказати про стосунки з чоловіками?

Анна Плескач: Жінки є різними і чоловіки присутні в їхньому житті по-різному. Варто прислухатись до себе і відчути, що насправді робить тебе щасливою. На мою думку, відносини між чоловіком і жінкою є стосунками двох сформованих особистостей, які зустрічаються, щоб просто бути разом, а не для того, щоб робити щось корисне одне для одного.

Каріна Тиморська: Жінки часто відмовляються від стосунків з чоловіками та зневірюються в них через негативний досвід. Лише в цілях особистої безпеки вони нехтують такими відносинами та кидають всі сили в інші сфери. Але це й заважає їм розкрити свою жіночність повною мірою. Представниці прекрасної статі в стосунках сьогодні відмовляються від служіння і піклування про чоловіка, як про дитину. Вони хочуть переходити на партнерські рівні відносини з чоловіками, коли обом комфортно та кожен отримує від цього задоволення.

Яким чином жінка може відчути, що поряд з нею її ідеальний чоловік?

Анна Плескач: Для жінки, в якої є чоловік, дуже важливо розуміти та відчувати себе у відносинах з ним. Їй необхідно аналізувати, які думки та емоції переповнюють під час відносин і чи присутній партнер у її мріях. Також важливо слухати своє тіло та розуміти, чи комфортно вам з цим чоловіком. Треба помічати, чи можливо бути різною в його присутності та зрозуміти, чи почуваєте себе у безпеці з ним у різних обставинах. Жінка сама стає індикатором ідеальності партнера. У неї є можливість обирати. Не обов’язково доводити будь-які стосунки до штампа в паспорті, адже жінка в такому поспіху перестає відчувати себе і слухати свою інтуїцію, яка ніколи не підводить.

Каріно, а чим зайняті голови наших полтавок?

Каріна Тиморська: Життя наших полтавок, як і в усіх українок, супроводжується постійними переживаннями, викликаними буремним часом, в якому ми всі живемо. Жінки хвилюються стосовно майбутнього та часто звертаються до проблем, що мали місце в минулому. Однак майбутнє нам непідвласне, а минулого вже не змінити. Найціннішим є той момент, який ми проживаємо зараз і тепер. В позитивній психотерапії часто використовують один східний вислів: «Ми не можемо додати днів до нашого життя, але можемо додати життя у кожний із днів». Книги, фільми, навчання, саморозвиток, позитивні думки та раціональне планування можуть зробити наше життя більш наповненим та щасливим.

Які стереотипи заважають сучасним жінкам повною мірою проявляти свою жіночність?

Каріна Тиморська: Мене та моїх ровесниць та й сучасне покоління дівчаток теж виховують подібно до хлопчиків: ми маємо досягати успіху, заробляти гроші, а в цілях безпеки повинні вміти самостійно забезпечити собі простір. Саме такої поведінки від нас вимагає суспільство, яке одночасно тисне на нас з протилежного боку питанням, що стосується того, чого ми не поспішаємо виходити заміж. Це схоже на те, як в автомобілі давлять на газ і гальмують одночасно.

Анна Плескач: Зазвичай наші близькі вимагають від нас бути успішними вдома та на роботі. Суспільство ставить досить високі вимоги, з якими важко впоратись. Так, можливо одночасно бути коханою дружиною, господинею та кар’єристкою, але проблема полягає у вмінні регулювати важливість цих сфер. Ми маємо розуміти, куди варто більше вкладати сил.

То ж як варто виховувати наших дівчаток?

Каріна Тиморська: Якщо батьки нещасливі і почувають себе погано, то їм буде важко навчити дитину бути щасливою. Ніякі книги та гарні розповіді так не впливають на наших дітей, як поведінка батьків. Діти зчитують наш приклад і наслідують його. Якщо дівчинка бачить постійно зморену маму, заклопотаного тата, то їй важко буде розібратись у понятті щастя. Тому хочу наголосити, що, в першу чергу, треба навчитись піклуватись про себе і робити здоровий розподіл свого часу та зусиль, спрямованих на власний добробут.

Анна Плескач: Коли гарно себе почуває себе жінка, то від цього виграє все її найближче оточення: чоловік, дитина, кіт і навіть кімнатні рослини. Просто треба навчитись виділяти час для себе та дозволяти собі бути щасливою. Важливо, щоб жінки навчились слухати себе і це буде найкращим вкладом у майбутнє.

Розмовляла Вікторія Гончар

 

15 липня 2018
14 липня 2018
13 липня 2018