Адмінресурс і вбивство демократії: чому політична агітація в лікарнях − це зло

Кожного дня політики руйнують демократію, використовуючи адмінресурс. Ляшко, Тимошенко, Порошенко, екс-регіонали − всі грішать цим і агітують у лікарнях і медзакладах. Замість того, щоб рятувати життя та здоров’я пацієнтів, адепти клятви Гіппократа мають слухати про підвищення зарплат до тисячі доларів, погану роботу Міністерства охорони здоров’я та покращення життя після виборів.

Адмінресурс і вбивство демократії: чому політична агітація в лікарнях − це зло

Адмінресурс і вбивство демократії: чому політична агітація в лікарнях − це зло

Адмінресурс: як це працює

Візьмемо пересічний український обласний центр. У ньому є 5-7 міських, обласна, районна лікарні, поліклініки в мікрорайонах, травмпункти, стоматологічні кабінети. Усі ці медзаклади фінансують із міського, обласного та державного бюджетів − за кошти платників податків, тобто наші з вами гроші.

Умовний політик від якої-небудь політичної партії хоче агітувати за свого кандидата. Мітинг організувати − потрібен час, дозвіл міської ради, намети. Та і хто прийде на той мітинг. Простіше піти в лікарню, прихопити із собою кілька пакетів із подарунками та партійною символікою. Під час зустрічі достатньо сказати, що твій кандидат підніме зарплату медикам. Далі − рознести в пух і прах медреформу і вуаля: прихильність до тебе та твоєї політичної сили вже в кишені. Теоретично.

А щоб ця прихильність була в кишені практично − треба подарувати лікарні якусь техніку: апарат УЗД, кавомашину, телевізор, комп’ютер. Тоді вже точно медики цього закладу проголосують за тебе чи твого кандидата.

Та, як показує практика, хто б не був при владі, який би кандидат не перемагав,  зарплата медиків як була невисокою, так і залишається.

А результат агітації такий:

  • Політик пропіарився на лікарях;
  • Медики годину слухали його промову замість того, щоб приймати пацієнтів і виконувати свою роботу;
  • Репутація цього медичного закладу від такої агітації може постраждати;
  • Політична сила здобуває собі нечесну та необґрунтовану перевагу в порівнянні з іншими партіями та кандидатами.

Та це лиш умовний «м’який» приклад використання адмінресурсу. Далі − може бути ще гірше.

Лікарі на виборах: як медиків «зганяють» на дільниці спостерігачами

Міністерство охорони здоров’я та Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) випустили брошуру «Збірник типових ситуацій зловживання адміністративним ресурсом і незаконної агітації у закладах охорони здоров’я».

Там описані типові ситуації, які стосуються поняття адмінресурс. Наприклад:

Ви – головний лікар районної лікарні комунальної власності. Ви отримуєте дзвінок від начальника відділу охорони здоров’я районної державної адміністрації, який у наказовому тоні повідомляє, що ви зобов’язані забезпечити членство п’яти працівників вашої лікарні в дільничній виборчій комісії від одного з кандидатів на пост Президента України.

Що не так із цією ситуацією?

  • Це адмінресурс. Головний лікар використовує свої повноваження, аби примусити вас працювати на певного кандидата.
  • Участь громадян у виборах − добровільна. Примушування − кримінал.
  • Якщо ви погоджуєтеся, то стаєте співучасником злочину.

Що робити в такій ситуації?

  • Не виконувати вказівок головного лікаря. Прикиньтеся хворим, відпросіться, вигадайте щось, аби не вчиняти цей злочин. Повідомте про це в поліцію.
  • Розкажіть спостерігачам громадянської мережі «Опора». Вони моніторять порушення на виборах, аналізують та роблять статистику щодо них.
  • Напишіть анонімне повідомлення проекту «Democracy.watch». Вони фіксують такі порушення, складають онлайн-карту на тему адмінресурсу.

Якщо до вашої лікарні чи поліклініки завітав хтось із політиків чи кандидатів − також повідомляйте про це. Бо агітація в медичних закладах − незаконна.  У вас забирають робочий або вільний час, вам нав’язують неперевірені факти та інформацію. До прикладу: кандидат однієї з партій говорив лікарям, що 70 тисяч медиків уже виїхало за кордон через реформу сфери охорони здоров’я. Звідки в нього такі цифри − він не сказав.

Політична агітація в лікарнях − зло. Зло, яке щодня непомітно вбиває демократію та право людини на вільний вибір, право розпоряджатися робочим і вільним часом. І доки політики користуватимуться лікарями для пропаганди своїх обіцянок − доти медики й отримуватимуть низьку зарплатню, а країна далі потопатиме в корупції та брехні.

Проект  “Democracy.watch” реалізується за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Залишити відповідь
Коментувати

3 Коментарі

Думаєте вчителі на таке більше підходять,вони піддатливіші будуть і не така відповідальна робота як у врача.)

2019-04-27
Артур
Відповіcти
0

А де політична агітація не зло????

2019-04-27
Світлана
Відповіcти
0

Хіба це тільки з медиками,так скрізь- нормальна для України практика.

2019-04-27
Валя
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: