9 млн. грн. за два роки: як на Полтавщині борються з гепатитами В і С

4000 хворих на гепатити В і С зафіксовано нині у Полтавській області. 10% з них отримують високовартісне специфічне лікування. І це — хороший показник, переконана головний лікар Полтавської обласної клінічної лікарні Наталія Свириденко.

Гепатити В і С

Гепатити В і С

За час дії на Полтавщині “Програми з профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів В і С” (2014 -2016 рр) на це було виділено 9 млн. гривень на придбання ліків для хворих, які мають покази до прийому специфічних, високовартісних препаратів. Ліки постачаються централізовано, але Наталія Свириденко стверджує: перерв у їх постачанні, здатних вплинути на перебіг лікування, поки що не було.

Під час дії Програми кількість виявлених гепатитів В і С зросла на 68%. Не тому, що ситуація різко погіршилася, а завдяки проведенню масштабної діагностики та гучної інформаційної кампанії. Вона, якраз, і переконувала мешканців Полтавської області зробити бодай експрес-тест. Таке тестування стало можливим завдяки підтримці міжнародних організацій та участі у програмі БО “Світло надії” і Центру профілактики ВІЛ/СНІД.

Гепатити В і С

Гепатити В і С

– Виявлення хвороби на ранній стадії вкрай важливе. Від цього залежить успішність та тривалість подальшого лікування. Не секрет, наприклад, що гепатит С називають “лагідним вбивцею”: свою “підривну” роботу в організмі людини він веде дуже тихо. Але розвивається швидко. Явні симптоми з’являються, вже коли стан вкрай важкий, аж до цирозу печінки, – нагадує Наталія Свириденко.

Наразі на Полтавщині — біля 4000 хворих на гепатити В і С. Лікування отримують 414 із них. Але жодної “зради” тут немає. Це — досить високий показник.

– Ми не відмовляємо у лікуванні тим, хто цього потребує. Однак для проведення специфічного лікування потрібні цілком конкретні покази. Це і рівень фіброзу печінки, і підвищення рівня амінотрансферази та інших печінкових ферментів (визначається під час біохімічного аналізу крові), і т.ін.. Бо ця терапія також дуже нелегко переноситься організмом. Якщо ж на даний момент вірус поводиться неактивно, аналізи в нормі, рівень ферментів печінки не збільшується, то лікування буде симптоматичним, можливо, прийом гепатопротекторів та деяких інших препаратів. І, звісно, відмова від куріння й алкоголю теж вплине позитивно, – пояснює Наталія Свириденко.

Однак хворі, які не потребують негайного лікування гепатитів В і С, повинні перебувати під постійним контролем: вчасно здавати аналізи, вести здоровий спосіб життя.

Гепатити В і С

Гепатити В і С

Рішення про початок терапії за державний кошт приймається не одноосібно, а комісією. Спираючись на результати аналізів, УЗД печінки та інші методи діагностики, вона визначає, чи потребує хворий негайного лікування і в яких обсягах. На комісію пацієнта направляє інфекціоніст або терапевт за місцем проживання. Найбільш складні випадки — це наявність, окрім гепатитів В і С, супутніх хвороб. Наприклад, цукрового діабету або ВІЛ/СНІДу. Адже антиретровірусна терапія, яку приймають ВІЛ-позитивні, є досить важкою для печінки.

Сучасна терапія

Раніше при лікуванні гепатиту С використовували так звану подвійну терапію: пацієнту як основні призначали препарати інтерферону та рибавірін у різних дозуваннях. Тривала така терапія 6-12 місяців і була дуже дорогою для хворих. Вартість лише однієї ін’єкції інтерферону сягала 3-5 тисяч гривень, а їх було потрібно приблизно 4 на тиждень. У 2016 році полтавцям стали доступними препарати нового покоління (софасбувір), які використовують в Європі та США. Їх прийом скорочує тривалість лікування до 3-6 місяців. Ускладнень та побічних явищ він викликає значно менше. А ефективність вражає: якщо при подвійній терапії виліковувалося 50-70% хворих, то за умови прийому софасбувіру — біля 90%. Коштують ці ліки теж не дешево — навіть у державній закупці ціна однієї пачки сягає 300 доларів. При прийомі з розрахунку 1 таблетка на день її вистачає майже на місяці.

– Державна Програма лікування гепатитів В і С, без перебільшень, багатьом людям врятувала життя. Більшість наших співгромадян не може собі дозволити оплатити таке вартісне лікування з власної кишені. А травками та примочками цій проблемі не зарадиш, – говорить Наталія Свириденко.

Власних “велосипедів” українські медики не вигадують — гепатити В і С лікують за медичними протоколами країн Європи та США, ефективність яких вже давно доведена.

– Щоправда, під час зустрічі з в.о. міністра охорони здоров’я Уляною Супрун ми почули, що про продовження державної Програми не йдеться. Та і взагалі це слово – “програма” – нам, мовляв, пора забути. Але не тому, що держава та міжнародні інституції припиняють підтримку таких хворих. Тепер, пообіцяла Супрун, закупівлі необхідних препаратів у належній кількості весь час здійснюватимуть через міжнародні організації, і така допомога держави хворим на гепатити В і С стане нормальною постійною практикою. Звісно, інфекціоністи дуже сподіваються на це, – сказала головний лікар обласної інфекційної лікарні.

Інфографіка: Рузанни Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: