Паліативна допомога: як отримати препарати для ефективного знеболення в аптеках

33 аптеки обласного комунального підприємства «Полтавафарм» мають право на відпуск контрольованих лікарських засобів, у тому числі, наркотичних знеболювальних препаратів для паліативних пацієнтів. Однак для їх отримання треба виконати низку умов.

Паліативне знеболення

Паліативне знеболення

Металеві грати, залізні засуви та замки. У цьому приміщенні однієї з аптек ПОКП «Полтавафарм» зберігаються контрольовані препарати, серед яких — і наркотичні, для паліативного знеболення. Окрім помітних на око засобів захисту, приміщення повинно відповідати ще низці вимог. Серед них — сейфи для зберігання та сигналізація. Подивитися, як це все виглядає, нам не вдалося: доступ до приміщення має обмежене коло осіб, визначених наказом по підприємству. Вони мають пройти низку інструктажів, мати довідку про несудимість та відповідати ще деяким вимогам. Усі ці застережні заходи — для того, щоб обіг наркотичних препаратів можна було якісно контролювати. І при цьому, щоб доступ до них мали усі пацієнти, які цього дійсно потребують.

Знеболення

Знеболення

Безпеку зберігання та контроль за реалізацією здійснюють не лише відповідні фармацевтичні служби, а й правоохоронці. Кожні 5 років ПОКП «Полтавафарм» продовжує ліцензію на відпуск контрольованих препаратів. Можливо, саме через такі складності комерційні аптеки не надто поспішають організовувати їх відпуск у себе. У цьому сенсі Полтавщині пощастило: маємо 33 комунальні аптеки, де можна отримати такі препарати. З них 6 — у Полтаві, 3 — у Кременчуці, по 1 — у кожному райцентрі та у Горішніх Плавнях.

– Полтавцям набагато простіше, ніж мешканцям Кіровоградщини, наприклад. Там аптек. які мають право на відпуск паліативного знеболення, всього кілька. І пацієнтам або їхнім родичам треба їхати іноді й за сотню кілометрів, щоб отримати необхідні препарати, — каже старший провізор «Полтавафарм» Олександр Гриценко.

У приміщенні аптеки, яка має право на відпуск контрольованих препаратів для мешканців Полтавського району, ми не побачили жодних черг. Однак так було не завжди, розказали нам. Раніше одномоментно можна було отримати лише визначену, і дуже обмежену, кількість знеболювального препарату. Якщо паліативний пацієнт відчуває дуже сильний біль, і сімейний лікар підвищив добову норму необхідного йому знеболення, то йому самому або ж родичам доводилося приходити по ліки в аптеку мало не через день. Звісно, це збільшувало ажіотаж та навантаження на провізорів. Однак, після лібералізації законодавства 2015 року, дозволено відпуск паліативного знеболення на термін у 15 днів згідно з рецептом лікаря. Це значно покращило якість забезпечення паліативних хворих.

На паліативне знеболення виписують рецепти на спеціальних, «рожевих» бланках. Мають бути зазначені прізвища пацієнта та лікаря, ідентифікаційний код, дата; також на рецепті має бути печатка лікаря, гербова печатка лікувального закладу. Якщо мова йде про хронічно хворого, то цю інформацію лікар теж зазначає окремо, пояснює провізор Галина Юхно.

Рецепт

Рецепт

Виписавши рецепт, сімейний лікар має також пояснити пацієнту, його родичам або піклувальникам маршрут отримання знеболювальних препаратів. Тобто, у яку конкретно аптеку потрібно зіернутися для того, щоб це було оперативно і безкоштовно.

Більше про те, як відбувається відпуск препаратів для паліативного знеболення в аптеці та що потрібно для їх отримання, дивіться у нашому відео:

З 2013 року в Україні дозволено відпуск таблетованого морфіну для паліативного знеболення. Раніше цей препарат надавався лише в ін’єкційній формі. Зрозуміло, що пігулки приймати легше, а отже, тепер більше пацієнтів отримують якісне знеболення. Згідно з дослідженнями Інституту аналітики та адвокації, уже у 2013 році з усього відпущеного за рецептами морфіну 68% було надано в таблетованій формі. Нині ж пропорція збільшилася до 74% і більше.

Попри те, споживання морфіну у якості паліативного знеболення у нашій країні все ще становить близько 0,7 мг на душу населення, тоді як у країнах Європи середній показник — 10, 9 мг на душу населення, а в світі — 5,42 мг. Це може свідчити про те, що усе ще значна частина пацієнтів у нашій країні відчуває неконтрольований біль, з яким могли б упоратися ефективні знеболювальні препарати. Навіть попри усі можливі пом’якшення у законодавстві. А значить, потрібне активніше поширення інформації про доступ до дієвого знеболення, про право паліативних хворих на комфорт навіть у найважчий період свого життя, щоб максимальна кількість пацієнтів могли скористатися можливістю покращити якість свого життя.

(монтаж — Ксенія Баль, інфографіка — Тетяна Домненко).

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: