Нардепи з Полтавщини – про законопроекти, які захищають права бійців

0

Флешмоб з підтримки законопроектів, які мають допомогти біцям АТО захистити свої права, набуває популярності серед ветеранів. Так, з відеозверненням про підтримку найголовніших законопроектів до своїх Фейсбук-читачів звернулися колишні піхотинці, а нині – відомі блогери та лідери суспільної думки: ресторатор Леонід Остальцев, письменник Мартін Брест, один з фундаторів ГО “Побратими”, яка займаться реабілітацією воїнів, військовий психолог Андрій Козинчук та ін..

Законопроекти

Законопроекти

Про важливість законопроектів нагадує і голова ГО “Юридична сотня” Леся Василенко:

– Не всі з цих законопроектів готувала “Юридична сотня”. Частина з них – авторства наших нардепів. Однак деякі з них, здається, забули, що готували їх і не роблять нічого для просування. Хоча ці законопроекти дійсно допоможуть відстояти права бійців. Чого вартий лише проект закону про створення бази ДНК, що допоможе упізнати загиблих воїнів, які нині рахуються пропалими без вісти.

Юристи ГО “Юридична Сотня” попросили ветеранів та волонтерів запитати у своїх народних депутатів, чи збираються вони підтримувати ці законопроекти. “Трибуна” теж запитала в народних обранців з Полтавщини, що думають вони.

Кулініч Олег

Кулініч Олег

Олег Кулініч:

– Я підтримував і буду підтримувати абсолютну більшість законопроектів, направлених на підвищення обороноздатності української армії та соціальний захист учасників АТО. Головне, щоб ці законопроекти були якісно прописані і містили в собі дієві механізми для впровадження тих пільг, про які у них йдеться. Бо, на жаль, інколи трапляється так, що держава не має ні коштів, ні реального механізму надання вказаних пільг. У таких випадках прийняттям недієздатних ініціатив парламент лише робить нашим військовим «ведмежу послугу», примушуючи їх потім ще й оббивати пороги державних установ, щоб добитися справедливості. Кожен з перерахованих законопроектів буду більш детально вивчати перед голосуванням, обговорювати їх норми з юристами та колегами-народними депутатами. Обов’язково підтримаю всі ініціативи, які будуть слушними і принесуть реальну користь учасникам АТО.

Іщейкін Костянтин. Фото - "Слово і діло"

Іщейкін Костянтин. Фото – “Слово і діло”

Натомість Костянтин Іщейкін проаналізував запропоновані законопроекти більш, ніж детально:
–  Деякі законопроекти з “пакету ЗСУ” (назву так з огляду на тематики підбірки) викликають зауваження, але в цілому я їх підтримую. Частину треба було давно винести на розгляд, як, наприклад, про базу даних ДНК.
Законопроект №2001а – у нас чимало  героїв війни, зниклих безвісти. У Британії у 2013 році таким чином намагались ідентифікувати загін загиблих у Першій світовій війні, щоб через 100 років поховати з належними військовими почестями. Але є кілька зауважень. По-перше, висока вартість виконання аналізів і, власне, заходів зі створенню бази ДНК. Це немалі кошти. По-друге, світова практика створення баз даних ДНК і використання генетичної дактилоскопії більше використовується у криміналістиці, для судово-медичних експертиз. Найбільша з існуючих баз даних – в Британії. Потрібно чітко прописувати, яке відомство відповідатиме за створення і зберігання даних. Чи буде поділ на рівні – загальнонаціональний і регіональний, як, наприклад, у США, чи це буде єдиний центр. Це дуже серйозний проект, під який від початку потрібно створювати якісну законодавчу основу.
Законопроект №5027: нардепи ж отримують, то чому не навести справедливість для військовослужбовців? З кількома “але”: має бути прописана диференція коефіціентів залежно від населеного пункту, а також максимально персоналізувати механізм отримання компенсації. Водночас, цей законопроект потребує додаткових 786 мільйонів 690 тисяч гривень на рік, як пишуть законотворці. Спершу треба знайти, де взяти ці гроші.
Законопроект №6268-1 має альтернативи – №6268 і №6268-2
У них різниця у часовому проміжку, який рахується між моментом залишення служби і настанням смерті через травму, контузію, захворювання. Це дуже складне питання. Ми досі не внесли необхідну поправку зі схожою проблемою для членів родини чорнобильців, які втрачають цей статус і відповідні виплати від держави зі смертю ліквідатора. А це актуально. Я медик, і хочу  подивитись на проблему з медичної точки зору. Чи припинить контузія впливати на здоров’я через рік? Ні. Це пожиттєво. У моїх знайомих бійців є різного роду травми, які назавжди підточили їх здоров’я. У товариша після кількох поранень у живіт зшиті нирки і печінка, схильність до “спайкової хвороби”, у іншого після поранення в голові залишаються ділянки з осколками, є різні порушення. Те ж саме і з деякими захворюваннями, “заробленими” під час служби. А якщо вони проживуть довше (дай Боже!), визначеного законотворцями терміну, хіба не заслуговує родина на одноразову компенсацію?
Законопроект №6689 – іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, як і громадяни України, так визначає Конституція. Питання ж уже не у запровадженні механізму виплат, а у збільшенні суми виплат і урівнянні з громадянами України
Законопроект №5640 – мова йде не про підставу для звільнення, а фактично про злочин, у тому числі про дезертирство. Описані умови підпадають, як мінімум під ст. 407 ККУ. Тому, на мою думку, звільнення може відбутись тільки після внесення провадження до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Просто звільнення – це майже заохочення, тут потрібне і покарання. За інформацією Генерального штабу України станом на січень 2017 року у Збройних Силах України нараховується 8554 військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини, з них 183 – офіцерів.
Законопроект №5062 – людина вважається не винною, поки немає вироку суду. Водночас, я вважаю, звільнення може бути при відкритті кримінального провадження. Якщо вину не буде доведено, має бути механізм відновлення. Але це моя особиста думка.
Законопроект №6109 – цікавий законопроект, під час вивчення якого не можна оминути досвід Ізраїлю, США. Насправді, я думаю, що у питанні військової служби, має відігравати вирішальну роль не стать, а медична картка і здібності до виконань тих чи інших завдань. Об’єктивно, не всі чоловіки через зріст-вагу-статуру-певні проблеми зі здоровям можуть бути пілотами чи снайперами. Те ж саме і з жінками. Також жодним законом не скасувати природні фізіологічні відмінності між чоловіками і жінками. Із запропонованими змінами варто ще працювати, адже є ще законопроект № 6171 з подібною ініціативою. Варто винести на розгляд обидва.
Законопроект №6298 – чудовий законопроект, я цілком за, варто тільки додати умову певного рівня успішності і свідомого вибору професії, ВНЗ. Неправильно марнувати цей ресурс, якщо такий студент буде несумлінно ставитись до навчання. Серед цивільних, як правило, на бюджет вступають найталановитіші, з високим балом по ЗНО і атестату. Не бачу перешкод, чому держава не може навчити за свій кошт фахівця з військовою службою за плечима. Гарний стимул для мотивації йти до армії – безкоштовна освіта. На мою думку, це набагато краще, ніж просто давати гроші. Це професійна вудка, яку може дати держава, щоб молода людина після армії могла ловити гарну рибу.

Коментарів від інших нардепів наразі не надходило. Щойно це станеться, теж їх опублікуємо. І, звісно, прослідкуємо, як обранці з Полтавщини голосуватимуть за цими питаннями у сесійній залі. Деякі з законопроектів можуть винести на розгляд уже цього тижня.

15 липня 2018
14 липня 2018
13 липня 2018