Що вміє полтавська медицина? Травматологія

1

«Раніше ми навіть відмовляли пацієнтів від операцій на колінних суглобах. Робили їх за умов крайньої необхідності. Це пов’язано з великою кількістю ускладнень та значним відновлювальним періодом. Зараз нам достатньо зробити два невеликі проколи, щоб ввести інструментарій та камеру в суглоб. Значно швидше проходить сама операція, скоротився і період реабілітації», – ортопед-травматолог Олег Адамович про річний досвід використання артроскопічної стійки для операцій на колінних суглобах.

Артроскопічна стійка. Фото - телестудія "Місто"

Артроскопічна стійка. Фото – Полтавська телевізійна студія “Місто”

Українським лікарням не вистачає сучасного обладнання. Особливо – для виконання малоінвазивних операцій, які дозволяють пацієнтам відновитися швидко і без ускладнень. Попри те, кваліфікація багатьох вітчизняних лікарів – цілком на рівні вимог світової медицини. Що вміють полтавські ортопеди-травматологи, кому роблять операції за допомогою артроскопічної стійки і як виглядають штучні суглоби, ми дізналися в ортопедо-травматологічному відділенні Полтавської обласної клінічної лікарні.

Близько 1000 операцій на рік роблять в обласному ортопедо-травматологічному відділенні. За словами його завідувача Віталія Малика, тамтешнім лікарям під силу майже все. У спеціалізовані інститути Харкова та Києва відправляють не більше 3-4 пацієнтів на рік: тих, хто має задавнену патологію або травму, наприклад, ще з афганської війни, коли вже почалися складні зміни у кістковій тканині. Усе інше, включно з політравмами, оперують на місці.

– Насправді це дуже зручно й ефективно, що обласна травматологія знаходиться тепер на території обласної лікарні. Коли до нас привозять пацієнтів з політравмою, то тут на місці є й нейрохірурги, й інші спеціалісти, участь яких забезпечує комплексний підхід і високий результат, – пояснює завідувач відділенням Віталій Малик.

Штучний кульшовий суглоб

Штучний кульшовий суглоб

Майже рік тому у відділенні з’явилася артроскопічна стійка, яка дозволяє виконувати малоінвазивні операції на суглобах. За цей час прооперовано вже близько півсотні пацієнтів.

– Уже успішно освоїли маніпуляції на колінному суглобі, з наступного року плануємо освоїти втручання на плечовому. Раніше для маніпуляцій на суглобі доводилося його повністю розкривати, проводити так звану артротомію. Це приводило до великого розрізу, тривалої операції і значного періоду реабілітації. Відновлення тривало 3-5 місяців. Зараз робимо два проколи і оперативне втручання проходить під контролем камери. І період реабілітації при цьому – максимум півтора місяці. Досить широкий спектр показань до таких втручань. Це, по-перше, ушкодження суглобів. Ушкодження менісків, зв’язкового апарату колінного суглобу, – розповідає ортопед-травматолог Олег Адамович.

Штучний колінний суглоб

Штучний колінний суглоб

Обласне ортопедо-травматологічне відділення – це третинний рівень надання допомоги. Тому в найближчий рік медреформа його не торкнеться. Однак, змін тут все одно чекають. Насамперед сподіваються на появу нового обладнання, яке максимально відповідатиме потребам цього рівня надання медичної допомоги.

– Зараз плануємо придбати електронно-оптичний перетворювач та ортопедичний стіл, які просто необхідні для надання допомоги відповідно до сучасних вимог. Буде відповідне обладнання – і ми нічим не поступатимемося європейським нормам, наприклад, або умінням тамтешніх медиків. Електронно-оптичний перетворювач – це сучасний рентген-апарат, який може за 2-3 сек. на моніторі показати знімок. Не треба витрачати час, щоб зробити рентген, бігти на інший поверх проявити знімок… Радіаційно апарат майже не має впливу на персонал та пацієнта. На деяких операціях в Польщі, наприклад, де ми були присутні, його використовували більше 20 разів. А ортопедичний стіл – це рентген-проникливий стіл, який потрібен, щоб використовувати електронно-оптичний перетворювач.

Електронно-оптичний перетворювач (Рівне)

Електронно-оптичний перетворювач (Рівне)

Також лікарі переконані, що тривалість ліжко-днів – часу перебування пацієнтів у відділенні – можна значно скоротити. Тим самим вивільнити місця для хворих, які потребують лікування, й більш ефективно використати знання та вміння лікарів. Досвід європейських колег це підтверджує:

– Раніше в середньому пацієнт перебував у відділенні 23-25 діб. Зараз цей термін скоротився до 13 діб і менше. Тенденція така: застосовувати такі методики лікування, щоб пацієнт якомога раніше міг виписатися на амбулаторне лікування і повернутися до звичайного життя. У європейській практиці це зроблено трохи по-іншому. Там є ортопедо-травматологічне відділення і в тому ж приміщенні – реабілітаційне відділення. Тобто, пацієнт навіть після найскладніших втручань, того ж ендопротезування, знаходиться у відділенні 3-5 діб. А на ноги його ставлять уже в реабілітаційному відділенні. Нам же доводиться цих пацієнтів самим навчати користуватися протезом, ходити. Ми виконуємо перев’язки, фактично, займаємося і реабілітацією. Однак у грудні на базі лікарні відновного лікування у Полтаві планують відкрити реабілітаційне відділення, яке, в тому числі, буде розраховане і на наших пацієнтів.

Більше – у нашому сюжеті

Відео – Сергій Котелевець

Коментувати

1 Коментар
Таміла
• 17:00 | 17 листопада 2017

І скільки коштує така радість? Заміна суглобів була завжди не по кишені простим смертним. Знайома їздила декілька років тому в Дніпро для такого оперативного втручання, бо і дешевше і фахівці досвіду більше мали ніж в Полтаві.

Відповіcти
15 грудня 2017