Знеболення – право кожного: полтавцям розкажуть про можливість жити без болю

У Полтаві розпочалася інформаційна кампанія #ЗнімайРожевіОкуляри. Її мета – розказати про доступ до ефективного знеболення при важких захворюваннях.

#ЗнімайРожевіОкуляри

#ЗнімайРожевіОкуляри

Бувають історії, яких краще б ніколи не чути. Однак робити вигляд, що цього не існує, не можна:

54-річній Любові діагностували «рак тонкого кишківника третьої стадії». Жінку прооперували, вона пройшла 13 курсів хіміотерапії. Однак пізніше виявили метастази у віддалених лімфатичних вузлах, органах черевної порожнини, тазу, обох легенях. Жінка тривалий час страждала від пекельного болю. Легкі знеболюючі препарати більше не допомагали. Тим не менше, лікарі у Центрі первинної медико-санітарної допомоги, до яких зверталася пацієнтка, відмовлялися призначати їй наркотичні знеболюючі препарати під різними приводами. Донька хворої разом з фахівцями БО «Світло надії», маючи на руках висновок спеціаліста онкодиспансеру про те, що пацієнтка потребує адекватного знеболення, звернулися до сімейного лікаря. Однак ефективні знеболювальні препарати він виписав лише після того, як родичі хворої пригрозили звернутися у прокуратуру. Вже наступного дня після початку прийому препаратів хвора перестала відчувати страшний біль і змогла вести максимально нормальне життя.

– Олена Чикурова, фахівець БО «Світло надії», таких історій знає чимало.

Нині розпочалася велика інформаційна кампанія #ЗнімайРожевіОкуляри, мета якої – розказати людям про доступ до адекватного знеболення. Найперша проблема, говорить Ксенія Шаповал, менеджер Міжнародного фонду «Відродження», це – доступ до знеболення паліативних пацієнтів. Навіть не зважаючи на те, що необхідна нормативна база в Україні існує, у 2016 р. пацієнти мусили доводити своє право на життя без болю.

– Щорічно понад 600 тисяч пацієнтів в Україні потребують паліативного знеболення. У різних областях України – різний рівень забезпечення, хоча законодавство – одне. І це залежить не від МОЗ, а від обласних департаментів, міських управлінь охорони здоров’я та самих лікарів. Так, у Дніпрі з 11 центрів первинної медико-санітарної допомоги лише один надає своїм пацієнтам адекватне знеболення. Його лікарі мають уявлення про Уніфікований клінічний протокол паліативної медичної допомоги, про шкалу оцінки болю і т.д.. Хоча всі керівники місцевих департаментів доповідають, що жодної проблеми в їхніх регіонах не існує, – пояснює Шаповал.

Ксенія Шаповал (в центрі)

Ксенія Шаповал (в центрі)

Тим не менше, пацієнти звертаються зі скаргами про ненадання знеболення та ефективних наркотичних анальгетиків. Зокрема, лікарі мотивують свої відмови ризиком розвитку наркотичної залежності або іншими надуманими причинами. Часто хворі не знають нічого про існування таблетованого морфіну, наприклад, або змушені миритися з тим, що лікарська бригада виконує знеболення лише обмежену кількість разів на день, хоча пацієнту об’єктивно потрібно більше. Весь інший час він змушений терпіти страшний біль.

– В Україні – багато пацієнтів з онкологічними захворюваннями, про існування яких лікарі за місцем проживання навіть не здогадуються. Ці люди купують знеболювальні за власний кошт, якщо можуть, лікуються, страждають і помирають наодинці з проблемою, не звертаючись до поліклініки. Бо впевнені: якщо лікарі не можуть забезпечити медичний патронаж, то не в змозі надати й ефективне знеболення, – говорить Андрій Роханський, директор ГО «Інститут правових досліджень».

Лікарі часто намагаються призначити знеболювальні препарати якомога пізніше від моменту реальної потреби у них. Не готові зрозуміти, що хронічний біль у онко- та неонкологічних хворих потрібно старатися звести майже до повної відсутності, наголошує радник в.о. міністра охорони здоров’я з паліативної допомоги Олександра Брацюнь.

Паліативне знеболення. Фото - ВЛАСНЕ.info

Паліативне знеболення. Фото – ВЛАСНЕ.info

– За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, навіть пацієнтам з 4 стадією онкологічного захворювання можна майже повністю нівелювати больові симптоми за допомогою адекватного знеболення. Люди повинні знати, що життя без болю існує і що кожен має право на знеболення, – пояснює координатор кампанії, фахівець БО «Світло надії» Вікторія Лоза.

Презентація інформаційної кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри відбудеться 6 вересня 2017 року з 11 до 13 год. у конференц-залі готелю «Рейнкарц Галерея Полтава». Початок реєстрації – о 10.30. Долучитися запрошують всіх, хто зацікавлений у питанні (лікарів, пацієнтів, родичів, представників громадськості), а також журналістів, які допоможуть у висвітленні цієї важливої проблеми.

Довідково. Законодавчо питання забезпечення тяжкохворих пацієнтів ефективними знеболювальними засобами регулюється Постановою Кабінету Міністрів України №333 «Про порядок придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я» та Наказом МОЗ України №494 «Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я».

Алгоритм дій для хворих та членів їхніх родин при потребі в ефективному знеболенні можна знайти на сайтах фонду «Відродження», Фонду «Соборність», Інституту правових досліджень і стратегій.

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

Знаете, наверное каждый сталкивался с такой ситуацией (близкие, родные или сам). Но дай Бог, что бы наши дети не нуждались в обезбаливании.

2017-08-31
Марта
Відповіcти
0

Дійсто! Цю дурну ситуацію пора виправляти!

2017-08-31
Олександр
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: