Анрі Барбюс бачив Першу світову війну зсередини

0

Французський письменник Анрі Барбюс пішов на фронт рядовим, щоб побачити всі процеси зсередини — і став переконаним противником будь-якої війни.

Анрі Барбюс

Анрі Барбюс

Французський письменник Анрі Барбюс народився 17 травня 1873 рку у містеку Арн’єр, у родині провінційного журналіста. Закінчив університет у Сорбонні. Майже одразу випустив книгу віршів «Плакальниці»: її мінорні настрої зібрали купу схвальних відгуків популярних тоді поетів-декадентів. До початку Першої світової війни встиг написати два романи.

З перших днів війни Анрі Барбюс йде на фронт у складі французьких військ. Він — журналіст, прагне побачити все на власні очі, тому відхиляє пропозицію служити при штабі і стає рядовим бійцем.

Як змінюєтся його світогляд, можна прослідкувати у листах до дружини, які Барбюс писав протягом двох років. Спочатку — бравурний тон, описи перемог та мужності, упевненість, що війна призведе до зміни застарілого і несправдливого порядку речей. Однак скоро світосприйняття міняється — і вже до самої смерті вважає війну неприпустимим злом. Описує біль, бруд, відчай і смерть, віддає перевагу реалістичності написання. Саме ці листи стали спочатку основою для публікації «Щоденники з фронту», а потім — для написання найвідомішого романа Барбюса «Вогонь».

Анрі Барбюс

Анрі Барбюс

Писати цей роман він почав у грудні 1915 року, у шпиталі. Твір вийшов страшним, похмурим і надзвичайно реалістичним.

— Війна — це жахлива, надприродна втома, вода по пояс, і бруд, і воші, і мерзота. Це запліснявілі обличчя, роздерті на шматки тіла і трупи, що спливають над ненажерливої землею і навіть не схожі більше на трупи. Так, війна — це нескінченна одноманітність бід, що переривається приголомшливими драмами, а не багнет, блискучий, як срібло, і не пісня ріжка на сонці! — писав Барбюс.

Анрі Барбюс

Анрі Барбюс

Інфографіка Рузанни Давітян

26 марта 2019
25 марта 2019
24 марта 2019