Встигати більше: 6 порад від Дена Аріелі

1

Професор психології та поведінкової анатомії Ден Аріелі звернув увагу на те, шо ми вкрай нераціонально витрачаємо час, і запропонував кілька дієвих методів підвищення власної продуктивності.

Тайм-менеджмент

Тайм-менеджмент

1. Світ діє проти нас

Озирніться навкруги: білборди та екрани, величезна кількість реклами по телебаченню і радіо, пропозицій про знижки, все нові посилання на екрані смартфону, у соціальних мережах весь час приходять нові сповіщення, телефон пропонує встановити нові додатки….Ця начебто важлива інформація потребує уваги, а насправді — просто краде наш час. Якщо звертати увагу на кожне таке нагадування, то все, чого досягнеш: потовстішаєш, збіднієш, розтратиш сили на дрібниці.

— Сучасний світ діє не в наших довгострокових інтересах, — говорить Ден.

2. Керуйте середовищем, інакше воно почне керувати вами

Не можна контролювати все, що на оточує, однак внести свої корективи варто. Ми думаємо, що завжди самі впливаємо на наші рішення, однак від того, як грамотно розташовані страви на “шведському столі” залежатиме, чому ми надаватимемо перевагу — м’ясному чи десертам. І мова тут не йде про свідомий вибір.

Створити собі робочу зону без факторів, що відволікають — реально. Усамітнення, робочий простір, контроль над середовищем — те, що працює. Коли відволікаємося, втрачаємо концентрацію і довго не моемо повноцінно включитися в роботу. Свідомо вимикати соцмережі на робочому комп’ютері — хороше рішення для початку.

3. Записуйте.

Не варто покладатися лише на пам’ять, намагаючись зафіксувати усі важливі та другорядні задачі. Інколи нашим мізкам потрібен відпочинок — і погано, коли “збій” стається у не підходящий, відповідальний момент.

Люди не записують, що їм треба зробити, однак простий запис робить плани більш реальними, а вірогідність того, що заплановане виконають — більшою.

Тобто, просто записуйте. Нагадування, кольорові стікери, календарі — дійсно ефективні інструменти. Оціальний психолог Дженіфер Аакер вважає, що звичайнісінький календар може робити нас щасливішими. Мовляв, позначайте у ньому всі дії, виконання яких арує вам задоволення, робіть їх і відмічайте як done. Занадто просто? Але це працює. Зокрема, часто ми бачимо велику різницю між тим, як люди хочуть провести свій вільний час — і як вони його дійсно проводять. Однак якщо зафіксувати бажане, то це, по-перше, дозволить оцінити критичніше, запланувати конкретні дії, провести підготовку до них — а значить, отримати те, що хочеш.

4. Пік продуктивності

Пік продуктивності кожного з нас настає протягом кількох годин після пробудження і триває всього 2-2,5 години. Наприклад, якщо ви прокидаєтеся о 7 ранку, то пік вашої продуктивності настає приблизно о 8 ранку і триває до 10.30. Саме в пікові години треба попрацювати над вирішенням найважчих задач, приділити час великим проектам і найважливішим цілям. І ваша пам’ять, і уважність, і сконцентрованість тоді сягають найбільштх вершин, а протягом дня знизяться на 15-30 пунктів.

Але багато хто з нас у цей час перевіряє пошту, відповідає на повідомлення у соціальних мережах… Запам’ятайте: хочете працювати не багато, але результативно — захищайте свої продуктивні години від будь-яких хронофагів.

5. Чотири найнебезпечніші пожирачі часу:

— робочі зустрічі і наради. Мозкові штурми та наради з актуальних питань, звісно, важливі. Але якщо шеф збирає їх з будь-якого приводу, то, здається, він не цінує ні свій, на ваш час. Робочі зустрічі? Навряд чи можна обійтися без них. Але чітко плануйте час і притримуйтеся рамок. Бо інакше вони загрожують перетворитися на чаювання, що плавно переходить у ланч та розмови про все на світі;

— електронна пошта та повідомлення у соцмережах: звісно, їх треба перевірити. Але світ не зупиниться, якщо ви робитимете це не так часто;

— багатозадачність: не відволікайтеся постійно на все нові справи! Звісно, бувають винятки, але здебільшого намагайтеся завершити почате! Майже завжди багатозадачність — ворог продуктивності і якості, чим би ви не займалися;

— структурована прокрастинація: у вас створюється враження прогресу від того, що ви виконали багато маленьких справ. Насправді ж, ви так і не добралися до важливих та фундаментальних завдань, які ведуть до успіху.

Хороший приклад — складання дуже докладних списків з безліччю дрібних завдань на день, аж до купити хліба та помити голову. Викреслюючи пункт за пунктом, ми дуримо себе, начебто йдемо до мети семимильними кроками. Насправді ж великі і важливі задачі вимагають часу, далеко не одразу приносять наслідки. Однак тільки вони дозволяють досягти реального прогресу.

6. Жодних “поштових” перерв

Люди переконують себе, що “серфінг” у соцмережах дозволить їм відпочити, відволіктися — і тоді за роботу можна взятися з новими силами. Однак все не так: перемикання з однієї задачі на іншу потребує часу, і в результаті це знизить вашу ефективність. Потрібна перерва? Закрийте очі, помедитуйте, зробіть кілька дихальних вправ. А потім знову беріться до роботи.

— Дрібні задачі захищають від звільнення, а великі — гарантують підвищення, — тренер з особистої мотивації Кел Ньюпорт

23 марта 2019
22 марта 2019
21 марта 2019