Вправи на розвиток спостережливості

0

Спостережливість дозволяє краще розуміти, що відбувається навколо нас, бачити те, що ховається від наших очей або те, що намисно намагаються від нас приховати.

Спостережливість

Спостережливість

Якість, абсолютно необхідна у повсякденному житті. Адже допомагає розкрити сутність тієї чи іншої людини, передбачити її поведінку. Менше часу потрібно, щоб оцінити ситуацію і прийняти правильне рішення. Спостережливість є джерелом ідей і натхнення у всіх областях життєдіяльності людини. Багато людей творчих професій, вчені і винахідники, письменники і художники, своїми досягненнями зобов’язані саме власної спостережливості і допитливості.

Так само, як інші якості. спостережлвість можна розвинути. Вона формується не тільки, коли ми запам’ятовуємо побачене у дрібницях, але і коли те, що бачимо, “пропускаємо” через себе. Російський письменник Костянтин Паустовський радив радив кілька місяців дивитися на все і на всіх, що оточує, так, ніби потім це потрібно буде написати фарбами: “Ви переконаєтеся, що до цього ви не бачили на обличчях і сотої частки того, що помітили тепер. А через два місяці ви навчитеся бачити, і вам вже не треба буде примушувати себе до цього.”

Американський психолог Джон Вільям Аткінсон для розвитку спостережливості рекомендував такі вправи:

№ 1

Візьміть якусь звичайну річ (телефон, книгу…), покладіть або поставте її перед собою. Деякий час спокійно, але уважно дивіться на неї. Потім закрийте очі і подумки, у всіх подробицях відтворіть образ. Відкрийте очі і зверніть увагу на те, чого не вистачає вашому уявному образу. Знову закривши очі, удоскональте зображення. Продовжуйте до тих пір, поки вам в точності не вдасться створити чіткий розумовий образ в найдрібніших подробицях.

№ 2

Згадайте предмет, який ви малювали у себе в голові, і перенесіть його на папір. І не важливо, що ви не художник, намалюйте його. Спочатку можна малювати що-небудь простіше, тільки не дивіться на предмет, згадуйте уявний образ.

Після того як намалювали, подивіться на предмет. Чи всі деталі ви відобразили? Робіть так само як і в першій вправі: приберіть предмет і домалюйте те, чого не вистачало.

№ 3

Не намагайтеся з першого разу сприйняти і запам’ятати весь об’єкт (предмет) цілком. Це на перших стадіях розвитку спостережливості зробити складно. Помічайте і запам’ятовуйте окремі подробиці предмета, поступово збільшуючи кількість таких.

Спробуйте описати характерні риси обличчя одного зі своїх знайомих, і ви здивуєтеся неясності свого уявлення. А все по тому, що ніколи гарненько в нього ви не вдивлялися. Дивлячись на обличчя людини і намагаючись його запам’ятати, багато хто допускає цю помилку: не звертають увагу на деталі, а намагаються запам’ятати його в цілому.

Почніть тренуватися на ваших знайомих: розгляньте очі людини, ніс і рот, потім підборіддя, колір волосся,  форму голови і т.д. Далі почніть розглядати кожного, хто зустрічається вам, вивчайте зовнішність. Ви здивуєтеся, з якою легкістю вам запам’ятовуються подробиці і в зовнішності сторонніх вам людей.

Цю вправу можна застосувати до будь-яких об’єктів і предметів. Опишіть будівлю, яка зустрічається вам кожен день по дорозі на роботу. Мало хто зможе дати чіткий опис, хіба віддалений – форма, колір, скільки поверхів. Але що стосується місцезнаходження та розміру дверей, числа вікон в кожному поверсі, форми даху, розташування труб, карнизів і т.п., то ви зрозумієте, що не зможете дати відповідь. Отже, рухайтеся від приватного до загального.

№ 4

Попросіть когось покласти на стіл 7-10 предметів. Протягом десяти секунд спробуйте запам’ятати ці предмети. Накривши, спробуйте якомога точніше описати їх. З часом кількість лежачих на столі речей може збільшуватися. Цю вправа часто в своїй практиці використовують індійські йоги.

Спостережливість

Спостережливість

№ 5

Багато людей схоплюють зміст і сенс статті з одного погляду. Журналісти, редактори, рецензенти здатні зрозуміти зміст статті, тільки краєм ока глянувши на кілька рядків. Спробуйте і ви. Почніть з прочитання одним поглядом кількох слів, потім цілої фрази, пропозиції, маленького абзацу і т.п.

№ 6

Увійшовши до кімнати, побіжно огляньте її. Спробуйте одержати чітку «уявну фотографію» якомога більшого числа предметів. Запам’ятайте розмір кімнати, її висоту, число вікон і дверей, колір шпалер, кількість стільців, столів, килимів, картин і пр.

Вийдіть з кімнати, запишіть те, що бачили і змогли запам’ятати, порівняйте запис з оригіналом. Повторюйте, поки не досягнете ідеального результату. Ця практика надалі допоможе вам точно описувати будь відвідуване вами приміщення.

№ 7

Увечері, перед сном зробіть огляд всіх ваших денних занять,старайтеся пригадати речі, предмети, зовнішність людей, які вам зустрічалися. Ви здивуєтеся, як мало будете пригадувати на початку, і наскільки більше зможете згадати після щоденної практики. Ваша підсвідомість зрозуміє, що помічати деталі – це необхідність. Відтак, розвиватиметься і пам’ять.

16 листопада 2018
15 листопада 2018