Писанки і крашанки – символи та кольори

Великодні писанки мають багато більш глибоку сутність, ніж ми звикли їм надавати. Кожен орнамент, кожен колір несе на собі окреме навантаження. Сьогодні – про значення кольорів та узорів найпопулярнішого великоднього символа.

Писанки

Писанки

Найчастіше на писанці зображають сонце, що означає прихід весни, оновлення життя, звільнення від пітьми.

Хрест — це чотири сторони світу, чотири вітри; символічне зображення птаха в польоті. Іноді хрестом позначали сонце. В християнстві хрест — символ земних страждань, смерті та воскресіння.

Тринінг (ламаний хрест) — зображення фігури з трьома кінцями, означає схід, рух протягом дня та захід сонця. Якщо кінці тринінгу загнуті за напрямом руху сонця — це позначення чогось доброго, світлого, якщо ж навпаки, показують протилежний сонцю рух, — позначають щось зле та нехороше.

Писанки

Писанки

Свастику на яйці малювали для сім’ї, в якій немає дітей. Здавна існує повір’я, що свастика впливає на дітонародження, відганяє біду та приносить радість в оселю.

Зірка — одвічний символ любові, сонця та вранішньої зорі. Якщо подарують писанку з зіркою – це зізнання в коханні. Візерунок зірки вміщує зображення прямого та навскісного хрестів, правосторонню та лівосторонню свастику.

Берегиня (богиня Мокош) — жінка з піднятими догори руками, яких може бути дві, чотири, а то й шість. Володарка неба, мати всього живого, символізує родючість природи, материнство, є джерелом життя та смерті.

Писанки

Писанки

Меандр (кривулька) — символ води та вічності. А ще з допомогою меандра на писанці позначали Змія — бога води та землі. Даруючи яйце з таким знаком, бажали приплоду тварин.

Дерево миру (вазон) поєднує в собі символіку трьох братів: Сонця, Місяця і Дощу. В цьому знакові об’єднуються три світи: підземний, земний і небесний.

Інфографіка Рузанни Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: