Як це працює: алгоритм отримання безкоштовних ліків

З 1 квітня 2017 року в Україні запрацювала державна програма «Доступні ліки». Її мета – забезпечити ефективними ліками за прийнятною ціною всіх пацієнтів з серцево-судинними хворобами, бронхіальною астмою та цукровим діабетом 2 типу. Адже зараз кожен другий пацієнт відмовляється від запропонованого лікування або відкладає його через брак коштів. Такі результати дослідження USAID «(Без)коштовна медицина», виконаного БФ «Пацієнти України».

"Доступні ліки"

«Доступні ліки»

Поки що на дверях полтавських аптек не з’явилися жовто-блакитні наліпки «Доступні ліки», які б свідчили про участь у програмі. Фармацевти пояснюють: до 3 квітня 2017 триває процес укладання договорів. Ми ж поки що вирішили наочно показати, як має працювати реімбурсація – процес відшкодування хворим вартості ліків від певних видів хвороб. До речі, у Міністрестві охорони здоров’я пообіцяли, що їхня кількість з часом збільшиться.

"Доступні ліки"

«Доступні ліки»

Щоб отримати безкоштовні ліки, пацієнт спочатку повинен звернутися до свого дільничного або сімейного лікаря. У МОЗ наполягають, що вже скоро більшість пацієнтів обов’язково проходитиме цей важливий, первинний етап. На думку фахівців, 80% хворих повинні обслуговувати саме лікарі первинної ланки. І лише 20% – ті, хто потребують більш вузької спеціалізації для свого лікування – переходять на вторинний і третинний рівен. Принаймні, саме таких цифр варто прагнути.

"Доступні ліки"

«Доступні ліки»

Важлива деталь – відтепер рецепти виписуватимуть саме на діючу речовину, а не на препарат з конкретною назвою. Це не дозволить лікарям заробляти на пацієнтах додаткові кошти за звичною схемою, коли деякі медики зумисне прописували хворим більш дорогий препарат, аби отримати «відкат» від представників зацікавлених фармацевтичних компаній. Також практично неможливою стає ситуація, коли прописаного препарату в аптеці немає – йдеться ж бо про діючу речовину, яка міститься у лікарських засобах різних найменувань. Якщо ж всетаки пацієнт зіткнетьсяя з відсутністю потрібних ліків, він може обрати кілька варіантів дії:

– завітати в іншу аптеку, яка бере участь у програмі;

– почекати кілька днів;

– обрати препарат з іншою назвою, доплативши невелику різницю.

"Доступні ліки"

«Доступні ліки»

Нижче наводимо перелік діючих речовин, на які зараз поширюється програма відшкодування вартості:

– серцево-судинні захворювання:

Аміодарон (Amiodarone)

Амлодипін (Amlodipine)

Атенолол (Atenolol)

Верапаміл (Verapamil)

Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)

Спіронолактон (Spironolactone)

Фуросемід (Furosemide)

Дигоксин (Digoxin)

Еналаприл (Enalapril)

Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)

Карведілол (Carvedilol)

Клопідогрель (Clopidogrel)

Метопролол (Metoprolol)

Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)

Симвастатин (Simvastatin)

Бісопролол (Bisoprolol);

– бронхіальна астма:

Беклометазон (Beclometasone)

Будесонід (Budesonide)

Сальбутамол (Salbutamol);

– діабет ІІ типу:

Метформін (Metformin)

Гліклазид (Gliclazide).

Щоб ліки стали дійсно доступними для українців, а ділки від фармацевтики не примушували хворих переплачувати за життєво необхідні препарати у кілька разів порівняно з вартістю тих же засобів у європейських країнах, Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні у 5 сусідніх країнах. На основі середньої ціни за добову дозу лікарського засобу в цих 5 країнах, уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб в Україні, а також ціну, яку повністю відшкодовує держава.

Реєстр також містить стовпчик «Розмір відшкодування за упаковку, грн.». Держава компенсує вартість лікарського засобу за найнижчою ціною, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Саме такий препарат пацієнт отримає безкоштовно.

Препарат, ціна на який не перевищує граничну оптово-відпускну ціну, пацієнт може отримати доплативши лише різницю між розміром відшкодування за упаковку та фактичною ціною препарату.

"Доступні ліки"

«Доступні ліки»

Інфографіка Рузанни Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: