#Заздалегідь. Жити без каменів у нирках

0

Як запобігти утворенню ниркових каменів, знає завідувач урологічним відділенням Полтавської обласної клінічної лікарні, головний позаштатний уролог області Анатолій Філоненко:

Камені у нирках

Камені у нирках

– Камені у нирках утворюються при сечокам’яній хворобі, так званому уролітіазі. Вікових обмежень хвороба не має: страждати на неї можуть і немовлята, і літні люди. Камені бувають різними за складом: білкові та сечові. Останні здебільшого утворюються саме в нирках, а у сечовід та сечовий міхур вони, як правило, спускаються саме з них. Бувають зовсім дрібними (3 мм), бувають великим (до 15 см). Історії медицини відомі випадки виявлення кілограмових каменів, але це, все-таки, виняток.

Головна причина утворення каменів — порушення обміну речовин, особливо, зміна водно-сольового та хімічного складу крові. Однак для “закам’яніння” потрібні і додаткові фактори:

– хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (гастрит, коліт, виразкова хвороба), органів сечостатевої системи (пієлонефрит, простатит, цистит тощо);

– захворювання кісток (остеомієліт, остеопороз та ін.);

– тривале зневоднення організму через тяжке отруєння або інфекцій не захворювання;

– зловживання продуктами, що підвищують кислотність сечі (гостре, кисле, солоне);

– у мешканців спекотних кліматичних зон ризик розвитку сечокам’яної хвороби вищий;

Як правило, хвороба або протікає безсимптомно певний час, або дає про себе знати тупим, виснажливим болем з однієї чи обох сторін, як посилюється при фізичному навантаженні чи зміні положення тіла. Припиняється, тільки якщо камінь виходить далі. Натомість, потрапивши у сечовід, він викликає біль внизу живота, в паху, іноді навіть віддає в ногу. Іноді у сечі з’являється кров. Можна все життя прожити з каменем у нирках і не знати цього. Але якщо вже він почав рухатися сечовивідними шляхами, біль стає нестерпним.

Діагностувати хворобу і призначити лікування може тільки кваліфікований лікар-уролог.

Види та етапи діагностики:

– проведення загального аналізу сечі (виявляє незначні домішки крові у сечі, мікробне інфікування та ін.);

– ультразвукове дослідження нирок (дозволяє оцінити ступінь анатомічних змін органу, наявність або рух каменю). Однак, якщо камінь уже в сечоводі, побачити за допомогою УЗД-апарату його можна не завжди;

– екскреторна урографія (у вену вводять контрастну речовину і проводять серію рентгенівських знімків). Так визначають місцезнаходження каменів, їх кількість та форму. Однак існують такі утворення, яких на рентгенівських знімках не видно;

радіоізотопна нефросцинтіграфія (у вену вводять спеціальний препарат, що накопичується і виводиться через нирки; при цьому нирки сканують на спеціальних апаратах). Це дослідження дозволяє виявити порушення функції нирок.

Профілактика:

– правильне харчування — менше жирного, смаженого, гострого і солоного;

– водний баланс — вживати біля 2 л води на добу, але не мінеральної;

– не допускати переохолодження попереку.

Будь-які неприємні відчуття у цій ділянці мають стати приводом звернутися до лікаря.

Якщо напад ниркової кольки таки стався, полегшити біль допоможе тепла ванна та грілка на поперек. Виклик лікаря — невідкладний та обов’язковий!

Коментувати

18 березня 2018
17 березня 2018