Координатор мистецького фестивалю «Ї» Мар’ян Радковський: “Наш фестиваль – це інструмент для побудови культурних мостів, аби знаходити спільну мову між людьми з різних куточків України”

0

Уже вп’яте тернопільські поети й письменники проводять мистецький фестиваль «Ї». Але цього року організатори вперше взялися за побудову культурних мостів з іншими містами країни – вони проводять спільні мистецькі заходи між молодими письменниками з різних міст України. Перший такий культурний міст відбувся у Полтаві 25 березня.

Про ідею фестивалю «Ї», його особливості, географію та цінності ми поговорили з одним із координаторів Мар’яном Радковським.

Радковський

Розкажи про фестиваль «Ї». Наскільки нам відомо у Полтаві відбудеться інформаційна кампанія. Ви будете запрошувати містян на гостини до Тернополя – відвідати фест. Які цінності, якими є ідеї фестивалю «Ї»?

 

Слоган фестивалю звучить так: «Ї – твоя культурна ідентифікація». Весь фестиваль розростається навколо цієї літери, бо власне вона дуже рідко трапляється у інших алфавітах світу, й тому є проявом нашої ідентифікації, унікальності. Це актуально в той час, коли українці покидають свою країну. Ми хочемо показати, що в України є своя культура і у нас є чим поділитися зі світом.

Полтава стала першим берегом культурних мостів, які ви починаєте будувати з іншими містами України? Будуть ще якісь подібні заходи в інших містах?

 Власне так – Полтава стала першим містом до якого ми проклали цей культурний міст. Нам радісно, що ми одразу ж поцілили так далеко. Ми не брали Львів чи якісь ближчі міста, бо хотіли їхати в Центр чи на Схід. Полтава відгукнулася першою і більшою мірою зініціювала захід саме у форматі культурного мосту – спільні літературні читання між тернопільськими та полтавськими авторами. Далі ми маємо виходи на Черкаси, Луцьк, Рівне. Будемо працювати з ними.

Під соусом фестивалю це робити ефективно. Наш фестиваль – це інструмент для побудови культурних мостів, аби знаходити спільну мову між людьми з різних куточків України.

Фестиваль Ї - Іздрик

У чому особливість фестивалю «Ї»? У Львові з літературних та мистецьких подій є «Форум видавців» та «Разомфест». У Чернівцях – «Меридіан», у Києві – «Книжковий арсенал». Чим відрізнятиметься тернопільська літературно-мистецька подія?

У нас є своя родзинка. На відміну від згаданого «Разомфесту», ми робимо більший акцент саме на літературі. Але протягом трьох днів у нас літературні події будуть переплітатися з музичними, мистецькими. І це будуть не поодинокі окремі заходи, це буде своєрідний коктейль видів мистецтв.

Цього року маємо цікаву новинку – конкурс відеопоезії «Монокль». Також будемо робити молодіжну літературну сцену. Власне, ми намагалися у ці три дні запхати максимальну кількість пов’язаних подій. І це є та річ, яка нас відрізняє.

Жадан - Фестиваль Ї

Чи є традицією фестивалю запрошувати найбільш відомих українській публіці авторів? На кого глядачі ітимуть цьогоріч?

 

Цього року у нас виступить Сергій Жадан та Юрій Іздрик. Починаючи з першого фестивалю традиційним є візит Дмитра Лазуткіна. Він буде й цього року. Також приїде Віталь Рижкоу з Білорусі. Також буде дуже відомий автор з Європи, але ми його поки не оголошуємо.

Тобто тут буде Європа, тут буде Білорусь, і глядачі бачитимуть, що тут є українське – наша культурна ідентифікація.

Кідрук - Фестиваль Ї

На минулих фестивалях були автори з Польщі. Тобто ви йдете до того, аби фестиваль «Ї» став міжнародним?

Та він уже по-суті є міжнародним. Це ще одна тема культурних мостів. Але головне – це мости між нашою публікою та авторами. На Західній Україні є чимало молодих письменників, котрих можна слухати. Так само є поети в Центрі, на Сході, але вони мало знають про те, як пишуть західні автори. І цю стіну треба руйнувати, будуючи культурні мости.

Винничук - Фестиваль Ї

Як із глядачами? Чи буде публіка з інших міст України?

Так, до нас приїдуть глядачі з різних куточків країни – Харків, Дніпро, Одеса. Навіть з Польщі вже хтось придбав квитки. Один квиток хтось замовив із Англії.

Коментувати

19 березня 2018