Дванадцятьох полтавців врятували від рабства у 2016 році

У результаті співпраці правоохоронців Головного управління Національної поліції у Полтавській області та БО «Світло надії» було виявлено 12 осіб, постраждалих від торгівлі людьми.

Мешканець Полтавщини продав нирку, щоб розплатитися з боргами за валютним кредитом. Чоловіка обстежили в Інституті ім. Шалімова (Київ), а потім вивезли у Шрі-Ланку, де й вилучили орган. Наразі чоловік вважається постраждалим від торгівлі людьми, адже «чорні трансплантологи» скористалися його вразливим станом для своєї оборудки…

Торгівля людьми

Торгівля людьми

Це – лише одна з 12 історій потерпілих від торгівлі людьми осіб, виявлених минулого року на території Полтавської області. З них – вісім постраждалих від трудової експлуатації (здебільшого на території Російської федерації) та по одній постраждалій особі від сексуальної експлуатації, примусового жебрацтва, втягнення у злочинну діяльність та від торгівлі.

– Ситуація з торгівлею людьми погіршується в Україні з року в рік. Економічна ситуація дедалі ускладнюється, падає рівень життя, люди стають вразливими до цих зовнішніх обставин. Шукають хоча б якоїсь можливості заробити і потрапляють до рук торгівців «живим товаром». Саме тому з минулого року ми визначили боротьбу з торгівлею людьми одним з основних напрямків діяльності «Світла надії». Почали тісну співпрацю з поліцією, і це вже дало результат – 12 виявлених постраждалих від торгівлі людьми проти одного у минулому році, наприклад, – розказав Роман Дрозд, заступник виконавчого директора БО «Світло надії».

Торгівля людьми

Торгівля людьми

Звісно, оперативну роботу проводять саме правоохоронці. Хоча у відділі боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми ГУ Нацполіції у Полтавській області – всього 11 осіб. Однак буває, що постраждалі не хочуть звертатися до поліції, натомість співпрацюють з благодійною організацією.

– Такі випадки виявляємо по-різному. І в результаті звернень постраждалих громадян, і після заяв сторонніх осіб, тих же сусідів, і внаслідок самовиявлення, тобто роботи наших оперативників. Стараємося працювати не лише з постраждалими, а й на випередження злочинів. Так, уже в 2017 виявили трафікерів, які налагодили канали поставки «живого товару» у Туреччину. Наразі ведуться слідчі дії, – розказав начальник відділу Валентин Кириченко.

Здебільшого БО «Світло надії» працює в напрямках соціального супроводу та інформаційному. За словам програмного спеціаліста Ольги Гришко, допомогу постраждалим надають адресно. Тобто, саме те, про що просять. Це може бути й відновлення документів, які відібрали торгівці людьми, і надання тимчасового притулку, і сприяння у працевлаштуванні, і лікування, і багато іншого. Зокрема, чоловіка, у якого виручили нирку, наприкінці березня доправлять до реабілітаційного центру. Адже з моменту операції кілька років тому він жодного разу не проходив навіть найпростішого медогляду.

– Іноді доводилося привозити ковдри чи каструлі, бо виявлялося, що люди не мають найнеобхіднішого. Також надавали інструмент для самозайнятості, наприклад, бензопили. Бо у селах часто немає іншої роботи, окрім сезонної, тож сільські чоловіки просто змушені шукати заробітку за кордоном, і часто потрапляють у ситуації, коли, фактично, стають «товаром», – розказала Гришко.

Торгівля людьми. Фото - "Коло"

Торгівля людьми. Фото – «Коло»

За її словами, всі жертви торгівлі з людьми потребують психологічної допомоги. Однак, якщо жінкам легше звернутися по неї, то чоловіки переважно мовчать про те, що з ними сталося. Соромляться розказати, що їх обдурили, принизили, скористалися їхнім залежним станом. Випадки, коли за обіцяну роботу не заплатили грошей, пояснюють коротким: «Ну, кинули,» – і навіть не вважають це злочином проти себе.

65% жертв торгівлі людьми залишаються неідентифікованими. Хоча насправді, за словами Гришко, торгівля людьми має певні ознаки. Окрім того, що вона пов’язана із переміщенням жертви у просторі, говорити про реальну небезпеку можна, якщо:

  • до будь-якої діяльності примушують силою;
  • надають неправдиві дані;
  • відбирають документи;
  • вчиняють насильницькі дії;
  • не виплачують обіцяну зарплату;
  • використовують вразливий стан жертви і т.ін..

У рамках інформаційної кампанії з протидії торгівлі людьми представники БО «Світло надії» роздали біля 5000 буклетів та встановили сіті-лайти у різних районах області. Для поліцейських та соціальних працівників області провели низку дводенних тренінгів: за якими ознаками розпізнати випадки торгівлі людьми, як правильно спілкуватися з жертвами, які існують законодавчі аспекти питання та як запобігти професійному вигоранню, яке часто супроводжує тих, хто працює з людьми. Інформаційний розголос дає свої результати – про випадки торгівлі людьми повідомляють іноді абсолютно сторонні особи.

– Щодо випадку про примусове жебрацтво, то жертвою тоді був 22-річний хлопець, мешканець Харківської області, випускник інтернату для розумово відсталих дітей. Його викрали особи ромської національності, примушували жебракувати і різних регіонах України, били, знущалися, всі гроші забирали собі. А коли вони були «на гастролях» у Полтаві, то в переході «Злато місто» одна з продавчинь побачила, як «господар» забирає у хлопця гроші, обливає йому руки йодом. Відразу викликала поліцію, – розказала Ольга Гришко.

За словами виконачвого директора БО «Світло надії» Максима Демченка, зараз Полтавщина – найкраща за показниками виявлення осіб, постраждалих від торгівлі людьми, та їх реінтеграції у суспільство. Представники інших регіонів приїжджають навчатися сюди.

Про випадки торгівлі людьми можна повідомити БО «Світло надії» за телефоном 60-60-81

Торгівля людьми. Фото - "Новини Полтавщини"

Торгівля людьми. Фото – «Новини Полтавщини»

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: