Криваві правила: що потрібно, аби стати донором крові

Світлана Варвянська
13:02 | 22 лютого 2017
0

Здати донорську кров безоплатно, на благодійній основі на Полтавській обласній станції переливання крові можна протягом місяця, з 20 лютого по 20 березня 2017. Про це «Трибуна» писала вчора.

Сьогодні ж завідувач відділення компонентів донорської крові Наталя Цесля розказала, яких правил слід дотримуватися, якщо вирішив стати донором крові:

Донор має бути повнолітнім, тобто не молодше 18 років, але й не старше 60-ти. Без хронічних захворювань (виразка шлунку, онкологія, цукровий діабет, бронхіальна астма та ін.), без гепатиту А в анамнезі, не хворіти на гепатити В і С або ВІЛ. Не мати групи інвалідності та не стояти на обліку за будь-якою хворобою. Низький тиск у день здачі крові також є перешкодою.

Оскільки зараз ми здійснюємо забір крові переважно у гемокони ємністю 450 мл, і ще 20 мл додатково беремо для проведення аналізів і тестів, то вага донора має бути біля 70 кг. Утім, для жінок, які часто мають нижчу вагу, на станції є невелика кількість гемоконів ємністю 350 мл.

донорська кров

донорська кров

Просимо потенційних донорів за 1-2 дні до здачі крові не вживати смажених, жирних, копчених страв. У крові виникає явище, яке медики називають «хільоз». Апарат, обстежуючи таку кров, вважає її непридатною для використання, у тому числі через перевищення допустимих показників печінкової проби – АЛТ. Це нічим не загрожує донору, і вже за кілька днів після не надто корисної трапези всі показники його крові прийдуть у норму, але використати її для переливання лікарі не зможуть. Те саме стосується вживання напередодні здачі крові солодких газованих напоїв, молока, сметани, майонезу, халви.

Перед здачею крові

Перед здачею крові

Однак здавати донорську кров натщесерце теж не треба. Для кращого самопочуття рекомендую поснідати. Будь-яка каша без вершкового масла, відварне м’ясо, макарони, варені яйця – гарний вибір.

За 48 годин до забору крові не варто вживати алкоголь.

Після застудних захворювань, ГРВІ та щеплень має пройти місяць, щоб кров стала придатною до використання у якості донорської. Протягом 10 днів перед здачею крові не варто видаляти зуби і взагалі проводити будь-які хірургічні втручання.

Якщо зроблено пірсинг або татуювання, то стати донором можна буде через рік. Це потрібно, аби уникнути розповсюдження ВІЛ. Адже у перші місяці після зараження вірус далеко не завжди можна виявити у крові людини.

Перед здачею крові

Перед здачею крові

Хоча б за місяць до здачі крові донор не повинен вживати розріджуючі кров (наприклад, аспірин) та гормональні препарати.

Жінкам не можна здавати кров раніше, ніж через шість днів після «критичних днів». І ні в якому разі не під час! По-перше, природня крововтрата – і без того значна. По-друге, у цей час у жінок змінюється гормональний фон, і кров, знову ж таки, може бути непридатною для переливання.

Бути донорами крові чоловіки можуть бути 5 разів на рік, жінки – 4 рази. Однак між заборами має минати не менше 60 днів.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: