Різдво у католиків та православних. Як святкують народження Христа в Європі та Україні

Різдво Христове не поділяється на католицьке, православне і протестантське. Просто дата його святкування залежить від того, яким календарем користуються представники конкретної релігійної спільноти – юліанським чи григоріанським. Але, все ж, католики та православні, мають різні традиції відзначення народження сина Божого.

Різдво у католиків та православних. Як святкують народження Христа в Європі та Україні. Інфографіка: Рузанна Давітян

Різдво у католиків та православних. Як святкують народження Христа в Європі та Україні. Інфографіка: Рузанна Давітян

Два свята у різні дати

Юліанський календар був запроваджений у 46 році до н.е. Юлієм Цезарем, і першим днем цього календаря стало 1 січня 45 року до н.е. У свій час, як розповів лектор, календар виконував своє основне призначення – прив’язати події до астрономічних явищ, а саме – сонцестоянь. Таким чином, церква взяла календар язичників.

Першим затвердив цей календар Нікейський Собор. Але юліанський рік відставав від астрономічного року на 11 хвилин 14 секунд. За 128 років набігав один день. Але за півтори тисячі років набігла різниця у 10 днів.

Така різниця ускладнювала можливість визначити точну дату весняного рівнодення, за якою відповідно і визначають день відзначення Великодня. Саме тому потрібна була реформа цього календаря.

Цю реформу 4 жовтня 1582 року було проведено Папою Римським Григорієм XIII. Згідно з нововведенням папи, одразу ж після 4 жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Цього дня в Італії, Франції, Іспанії, Португалії та Речі Посполитій (зокрема, й на території України) запроваджено григоріанський календар — десять днів було вилучено з календаря.

Два календарі - два свята. Різдво у католиків та православних

Два календарі – два свята. Різдво у католиків та православних

Не можна розділять святкування Різдва виключно по конфесійним ознакам. Все ж то залежить від календаря, який прийняла та чи інша церква. Так, Різдво 25 грудня будуть відзначати Східні Православні церкви, включаючи Болгарську, частину Грецької, Румунську, Константинопольську, Антіохійську, Александрійську, Албанську, Кіпрську, Фінляндську та Православну церкву в Америці.

Народження Христа із 6 січня на 7 січня святкуватимуть усі українські Православні церкви, Українська Греко-Католицька Церква, більшість українських євангельських християн, а також Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська Православні Церкви.

Різні традиції відзначати Різдво

Направду, у католиків та православних маються різні традиції відзначення Різдва.

Святкування Різдва Христового у католиків проходить за суворим планом, який, практично, ніколи не порушується. Святвечір у них настає 24 грудня, і його зустрічають з появою на небі першої зірки. Віруючі католики завжди читають перед початком трапези в цей вечір уривок з Євангелія про народження Ісуса. Вони обмінюються так званими облатками (пластинки прісного хліба), вимовляючи добрі побажання одне одному.

Православні готують 12 страв, серед яких головною є кутя.

22 (1)

Характерним елементом свята Різдва є звичай встановлювати в будинках наряджене дерево ялини. Ця традиція зародилася у німецьких народів, в обрядовості яких ялина – вічнозелена рослина – була символом життя і родючості. У контексті Різдва ялина символізує древо раю і вічне життя, яке знову набуває людей через Ісуса Христа.

Католики та православні по-різному прикрашають будинки. Католики вішають на двері дому вінок із омели, обвивають будинок яскравими гірляндами, ставлять ялинку. Православні ж, які вже зустріли Новий Рік, ялинку встановили саме до приходу святого Миколая чи Діда Мороза, мають інший обряд. Вони плетуть дідуха.

Дідух — це українська різдвяна прикраса, символ пожертвування найкращого збіжжя у хліборобських культурах. Він виступає, як символ урожаю, добробуту, багатства, безсмертного предка, зачинателя роду, духовного життя українців, оберега роду. Дідух є одним із найдавніших культів у різдвяній обрядовості українців. Традиція дідуха сягає дохристиянських часів.

Щодо самого святкування, то Православні звикли до більш помпезних дійств. Це стосується приміром колядування. Католики теж колядують, але ця традиція у них вважається пережитком давніх язичницьких часів.

Православні українці ж організовують вертеп старовинний пересувний ляльковий театр, де ставлять релігійні й світські п’єси. Діти ходять по будинках з маленьким ящиком, обклеєним кольоровим папером, у якому за допомогою укріплених на осі ляльок розігрують сцени на євангельський сюжет про Народження Христа.

44 (2)

Різдво у католиків – це спокійне сімейне свято, яке зустрічають у вузькому колі. Будинки, ще задовго до настання свята, прикрашають яслами з фігурками немовляти Ісуса і Діви Марії, а так само соломою, яка у католиків є одним з головних символів Різдва. Ці атрибути присутні в будинках католиків зовсім не випадково. Яслами в старовину називалися годівниці для худоби. Саме в таку годівницю, застеливши її соломою, і поклала Марія свого новонародженого сина Ісуса. Красиво прикрашені ялинки та омели також займають у будинках католиків почесне місце. Одна з цікавих традицій у католиків – доручати дітям виготовлення різдвяних іграшок. Такі підробки у формі ліхтариків, сердечок і різних звіряток потім теж вішають на ялинку в якості прикраси.

У католиків та православних існує різниця і в приготуванні Різдвяних страв. На святвечір у католиків, Різдвяна вечеря традиційно складається тільки з пісних страв: овочеві салати, яблука, мед, горіхи, родзинки, різні овочі, селера – все це символи здоров’я, удачі та достатку. Обов’язково на столі присутній і риба. А як же качки, гуси та індички? За правилами, в різдвяну ніч м’ясних страв на столі бути не повинно. Їх можна подавати до другої різдвяної трапези, 25 грудня.

Подібна традиція існує і в православних, тільки на святвечір у них більше виділяється умова 12-ти страв. Але м’ясні продукти вони також вживають під час другого столу, наступного дня.

Інфографіка: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

5 Коментарі

Исус Христос – головный герой не Рiздва а Piздва Христового ! Головный герой Piздва – Коледа .Колядки -це давньословянська традицiя. Але не важливо для тих кому байдуже що святкувати.
Санта Клаус – персонаж з прадавнього оригiналу – jul tomten. В католицьких церквах служать не рiздвяну а христову мессу- Christmass (Церква перейменувала Зимовi свята якi не повязанi з Исусом (який вже став Christus)

2019-07-05
strenuA
Відповіcти
0

Критична cтаття стосовно ініціативи “перенесення” православного Різдва з 7 січня на 25 грудня.

Чи все так просто як говорять ініціатори перенесення?
Чи не черговий це блуд невігласів всупереч волі Творця?
Який він давній православний Різдвяно-Колядий цикл і яка його роль у духовному житті людей?
Чому цей цикл десятками тисячоліть був прив’язаний до астрономічних подій і не має стосунку до новітніх юліанського та григоріанського календарів?
Кому і навіщо треба руйнувати сакральну основу українського світобачення?
До чого веде грубе втручання в закони Прави, які дані нам Творцем?

Стаття:
“Чи треба православним святкувати Різдво 25 грудня?” –
https://vremya.eu/stati/obrazovanie-i-nauka/lukavii-blud-abo-chi-treba-pravoslavnim-.html

2019-02-25
Микола
Відповіcти
1

”Різдвяно-Колядий цикл” -не православний а Давньословянський. А православне украiнське спотворення древнього ”свiтобачення” чудово демонструе i духовнicть i невiгластво.

2019-07-05
strenuA
0

Романе, забагато русизмів, а загалом цікава інформація.

2016-12-25
Олег
Відповіcти
0

Багато русизмiв , германiзмiв ,латинiзмiв,полонiзмiв,грецизмiв.

2019-07-05
strenuA
0

Останні новини:

Читайте також: