10 цікавих фактів про Конституцію України

Сьогодні Україна відзначає день головного закону України – Конституції. Вона була прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року о 9:20 ранку, після безсонної для народних обранців ночі. Вона визначає основи громадського і державного ладу, права і свободи людини і громадянина, порядок організації і функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Ми зібрали для вас цікаві факти про головний закон України.

1. 7 грудня 2011 року експерти Національного реєстру рекордів (НРР) офіційно вручили сертифікат про рекорд українському художнику-графіку Ігорю Степанову, який створив найменший екземпляр Конституції України. Міні-екземпляр нараховує 160 сторінок, розмір книги — 2 на 3 сантиметри. Вага художнього витвору складає 15 грамів. Для її написання автор використовував збільшувальне скло. Для створення міні-книги митець використовував унікальні інструменти. За допомогою мініатюрного пера зі спеціальної сталі й унікальної індійської туші художник промалював кожну букву авторським шрифтом, а щоб фарба не розпливалася, був використаний високоякісний фінський папір.

2. Проєкт української Конституції писала спеціально створена Тимчасова комісія. Очолював її народний депутат України ІІ-ІІІ скликань Михайло Сирота. Над проєктом комісія працювала три місяці, з 9 ранку до 10 години вечора. Через три з половиною місяці Сирота зібрав всіх керівників парламентських фракцій для обговорення. Михайло запропонував детально розібрати проєкт Конституції, щоб побачити, скільки голосів набере кожна зі статей у сесійній залі.

3. Над проєктом Конституції народні депутати трудилися впродовж усієї ночі з 27 на 28 червня. Варто зазначити, що голосування проводилося по кожній статті окремо. 27 червня повітря у парламенті було розжарене від хвилювання. Подейкували, що прихильники політики тодішнього президента Леоніда Кучми планували провалити голосування. Однак ці чутки не підтвердилися. Голосування за Конституцію набрало 315 голосів з 300 необхідних. Таким чином, 28 червня Україна отримала Конституцію парламентсько-президентської республіки з широкими повноваженнями голови держави. У світовій спільноті схвалили документ і назвали його найбільш демократичним у світі.

4. У ніч голосування за статті Конституції президента Леоніда Кучми і прем’єра Павла Лазаренко не було у сесійній залі. Згідно із записами, політики не спали, а спостерігали за тим, що відбувається, по телевізору зі своїх кабінетів. Ближче до ранку, за 20 хвилин до закінчення голосування, Кучма все ж таки приїхав до Верховної Ради. До зали президент увійшов під бурхливі і тривалі оплески народних депутатів.

5. Леонід Кучма одразу після прийняття Конституції пообіцяв гучно відзначити знаменний день і влаштувати «хороший банкет». Депутати підтримали ініціативу президента, однак пишного банкету не вийшло. Святкування закону пройшло досить скромно — народним депутатам накрили столи у підвальному приміщенні парламенту, у буфеті. Пригощали депутатів шампанським і цукерками. У цей же день разом із народженням Конституції святкували і ювілей депутата КПУ Віктора Мусіяки.

6. 28 червня Конституція України ризикувала бути не прийнятою. Президент Леонід Кучма оголосив Всеукраїнський референдум, на який вирішили винести проєкт нової Конституції України, схвалений Конституційною комісією (президентською) ще 20 березня 1996 року, але не прийнятий Верховною Радою України. Однак, після прийняття нового варіанта ВР цей наказ був скасований.

7. За 23 роки у Конституцію України було внесено шість змін. Останній раз зміни у статтю Основного закону вносилися у розділ «правосуддя». Це сталося у червні 2016 року. Внесені виправлення у Конституцію передбачали передачу повноважень Верховної Ради України відносно обрання суддів на посади безстроково у Вищу раду правосуддя.

8. З 1990 по 1996 рік депутати пропонували 15 проєктів Конституції України. Зокрема, Конгрес українських націоналістів пропонував проєкт закону, у якому Крим повинен був стати 25-ю областю України, а не Автономною республікою.

9. У 2010 році Президент України Віктор Янукович і підконтрольна йому «Партія регіонів» направила на розгляд Конституційного Суду (КС) запит про законність проведення у 2004 році конституційної реформи. Після чого КС, без узгодження з Верховною Радою, скасував Конституцію 2004 року і повернув основний закон 1996 року. Згідно з постановою Конституційного Суду, у 2004 році було припущене процедурне «порушення» при прийнятті конституційної реформи. Після цього Україна знову повернулася до президентсько-парламентської республіки.

10. 21 червня 1996 року було прийняте доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповано державою, її органами або посадовими особами.

Залишити відповідь
Коментувати

6 Коментарі

Вроді і важлива подія для України,вихідний зробили,а святкується якось ніяк. Люди не поймуть шо це за свято таке.

2019-06-28
Діна
Відповіcти
0

Скільки ж це треба сил і натхнення, щоб створить конституцію -мініатюру! Вау! Респект Степанову.

2019-06-28
Олег
Відповіcти
0

Особливо цікавий факт про гучний бенкет який вийшов скромним))

2019-06-28
Таміла
Відповіcти
0

А де зараз Олександр Мороз, к слову? Якось про нього дуже не чуть.

2019-06-28
Оксана
Відповіcти
0

Отак Кучма попав в історію України, молоде покоління й не знає хто це такий.

2019-06-28
Лола
Відповіcти
0

Цікава історія прийняття крнституції. Всіх зі святом!

2019-06-28
Танюшка
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: