10 мільйонів витратили на тест-системи для діагностики ВІЛ

2

За перший квартал 2018 року у 12 областях витратили на закупівлю діагностичних тестів для виявлення та підтвердження ВІЛ-інфекції більше 10 млн грн.

Інститут аналітики і адвокації дослідив закупівлі тестів у 12 регіонах, де сконцентровано 80% епідемії ВІЛ. Цього разу зосередили увагу лише на тих тестах, які лікарні самостійно закуповують через систему ProZorro. Тобто джерелом їх фінансування виступають місцеві бюджети. Важливо враховувати цей аспект, оскільки постачання діагностичних тестів для виявлення ВІЛ в цих регіонах відбувається за рахунок щонайменше трьох різних джерел:

  1. кошти державного бюджету;
  2. кошти міжнародних, благодійних та інших неурядових організацій, в якості технічної допомоги Україні у боротьбі з ВІЛ;
  3. кошти місцевих бюджетів, які лікарні витрачають на придбання необхідних медичних матеріалів.

У перших двох випадках закупівлі тестів відбуваються централізовано державою (через міжнародні організації) або неурядовими організаціями. В такому випадку лікарні, які проводять тестування на ВІЛ, просто приймають тест-системи, які їм надходять.

Разом з тим, лікувальні заклади можуть і самостійно закуповувати або докуповувати діагностичні тест-системи за кошти, які їм виділяють місцеві бюджети, якщо в них виникає така потреба. В такому випадку лікарням необхідно самостійно організувати процес від формування потреби до підписання угоди із постачальником.

– Проаналізувати обсяги тестів, закуплених таким способом в різних регіонах України, дозволяє електронна система закупівель (за умови, якщо заклад оголошував закупівлю через ProZorro). Необхідно також врахувати і особливості тестів на виявлення ВІЛ, які загалом можна об’єднати у дві великі групи – лабораторні та швидкі. У боротьбі з епідемією використовуються обидва види тестів, швидкі – переважно для первинного тестування, лабораторні – для повторного тестування-підтвердження. Проте це не єдиний критерій відмінності тест-систем, що може впливати на їх вартість, тож розрахували вартість швидкого тесту однієї торгової марки, які лікарні закуповували найчастіше. Так у першому кварталі 2018 року 1 швидкий тест обходився лікарні в середньому у 78,1 грн/од, – пояснила Олена Дмитренко, менеджерка напрямку моніторингу закупівель ІАА.

Загалом по Україні діапазон вартості тест-систем – широкий: від 20 до 100 грн за одиницю. Таке коливання ціни тестів може бути пов’язане з кількома факторами. На собівартість впливають відмінності у типах тестів одного виду, а також особливості роботи постачальників у регіонах, які формують ціну для продажу. До таких висновків дійшли аналітики, адже 80% від усіх проаналізованих закупівель тест-систем були конкурентними. Тобто лікарні обирали для себе постачальників за результатами редукціону, а отже в переважній більшості випадків переможцем торгів ставав учасник із найдешевшою пропозицією.

Для ефективної протидії епідемії ВІЛ необхідно виявляти максимальну кількість інфікованих осіб, щоб вчасно розпочати необхідне лікування. Тому достатня кількість тест-систем просто необхідна.

Одним із позитивних показників під час аналізу відзначили те, що діагностичні тест-системи закуповують лікувальні заклади різного типу. А отже тестування можна охопити ширше коло пацієнтів. Із 94 проаналізованих закупівель, лише у 6 замовниками виступали лікарні, які безпосередньо спеціалізуються на боротьбі із ВІЛ. У ході дослідження виявили і певні недоліки під час проведення закупівель. У Херсонській області неможливо встановити кількість та вартість тестів, бо у договорах відсутні специфікації із переліком та цінами закуплених товарів. Понад 30 тендерів регіону мають загальний опис закупівлі діагностичних тестів, проте встановити вид без наявності всього договору – неможливо. Таких закупівель загалом аналітики зафіксували 130 у 12 регіонів України.

Довідково: Матеріал створений ГО «Інститут аналітики та адвокації» у рамках проекту «Regional monitoring and analysis for 100% of Life», за фінансової підтримки БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», в рамках реалізації проекту HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації»

22 февраля 2019
21 февраля 2019