Мобільний телефон — все, що потрібно журналісту

У цій публікації я вам розповім про свою участь у Школі громадської активності «MediaStream», про мобільну журналістику, принцип третин, поділюся корисними програмами для фото-, аудіо- та відеозйомки та інше. Але спочатку я все ж таки поясню, що це за школа і навіщо я туди поїхала.

Це вже ІI Школа громадської активності «MediaStream» і проходить вона з 2 по 5 листопада 2015 року в Українському католицькому університеті у Львові. У ній могли взяти участь 15 журналістів з усієї України, які мають свій громадський проект, але після того, як пройдуть конкурс. Наше інтернет-видання «Трибуна» потрапило у число цих проектів.

wq6GgyQCmTk

Звісно ж, я не засновник, і навіть не співзасновник «Трибуни», проте через деякі причини наш редактор не зміг поїхати, і замість нього попросилася поїхати я.

Про дорогу, проживання, харчування і таке інше я писати не буду — розповім про саму школу. Тільки зауважу, що це все забезпечують організатори Школи.

FjQw8wvDvM8

Сьогодні, 3 листопада, вже другий день, і, чесно кажучи, досить важко зараз «переварити» всю ту інформацію, що я отримала за цей час, але я все ж таки спробую виділити головне.

Розпочалося все, як зазвичай — з відкриття, вступу та знайомства. Проте знайомство у нас проходило в досить неординарній формі. Наш тренер — незалежний журналіст з Німеччини, фахівець із виробництва відео та мультимедійних історій для міжнародних мовників Ґай Деґен, як ми вже зрозуміли за ці 2 дні, постійно вигадує нам якісь креативні завдання.AveLcnTwLs0

Ми розбилися на пари, після чого протягом 2 хвилин повинні були взяти інтерв’ю один в одного та дізнатися у співрозмовника основні відомості: як звати, скільки років, чим займається і т. д. Після цього ми мали 60 хвилин, щоб презентувати свого напарника, який в цей час стояв позаду і показував, якщо правильно — зелений, намальований на папері, смайлик, який посміхався, якщо ж ні — червоний, не задоволений. Було досить цікаво, бо зазвичай час ще залишався і треба було щось говорити.

Далі у нас було завдання написати на 4-х стікерах коротко, що для нас означається громадянська журналістика, а після скомпонувати наші відповіді в одну цілісну думку. Найбільше серед висловлювань фігурувало «свобода слова», «довіра», «незалежність», «необмеженість» і т. п.

t-8KVNdQFW4

Потім ми представили свої проекти. Їх було 13 чи 14. Це були платформи, як на тему війни та проблем з екологією, так і розважальні, де просто журналісти повідомляють про концерти та різні культурні заходи. До речі, по закінченню троє з них, які найбільше сподобаються організаторам, отримають винагороди. Дуже сподіваюсь, що і наш проект увійде туди.

wOKL3AoQIDk

Після обіду ми вже перейшли безпосередньо до тренінгів. Ґай розповів нам про використання смартфонів для репортажів. Як зауважив сам німець: «Я можу створити відео чи зробити фото хоч з закритими очима».

Основне, що я зрозуміла з його доповідей – якщо ти маєш телефон, на який можеш зробити якісні фото, записати аудіо та зняти відео – більше тобі нічого не потрібно.

Ми маємо використовувати у своїх публікаціях розмаїття планів – широкий, середні та крупний, щоб підкреслити деталі. Таким чином ми маємо розповідати історію. Тобто, наприклад, ми сфотографували чоловіка, який ремонтує машину на відстані (широкий план), потім з іншого боку підійшли трохи ближче і зробили портрет (середній) і, максимально наблизившись до чоловіка, зняли на камеру інструменти (крупний). Таким чином ми створюємо історію.

YqWqH-ij9YQ

Тепер я коротко розповім про 6 основних «Р(англ.)» мобільного журналіста: purpose, plan, production, publishing, cross-posting, position. Тобто мета, план, продукція, публікація, розповсюдження на інші платформи та геолокація. Це основні положення, яких має дотримуватися журналіст під час створення свого продукту.

Також важливим моментом є так званий «перетин третин». Його має дотримуватися кожен журналіст, коли фотографує або знімає якийсь об’єкт. Суть перетину полягає в тому, щоб знімати не рівно по середині, а в нижньому кутку з лівої чи правої сторони, і нижче, ніж лінія горизонту.

100228_original

Сьогоднішній день був на більш практичному рівні. Ранок в нас розпочався з того, що ми пішли створювати ті самі історії, про які я вже говорила. Ми мали півгодини, щоб зробити 4 фото, які б розповідали про наше перебування тут, а після — викласти на свою сторінку у соціальні мережі.

За завданням «MediaStream» ми маємо створити історію з 4-х фото і викласти її в соц. мережі. Тому ось)

Posted by Наталья Гостыло on 3 листопада 2015 р.

Потім ми перейшли до теоретичної частина, де тренер розказав нам про аудіо і поєднання фото з аудіо, тобто відео. Він надав нам перелік програм для смартфонів, які він радить використовувати для створення матеріалів. Цей список я озвучу в кінці моєї розповіді.

Основне, що стосується відео — це, знову ж таки, розповідати історію — треба, щоб обов’язково був початок, середина та кінець, дотримуватися принципу лінії очей — знімати так, щоб очі співрозмовника були на рівні з лінзою та очами журналіста і, щоб відео не виглядало «наче поливаєш газон» — треба закріпити лікті, коли знімаєш: чи то просто поставити лікоть на коліно, чи то притиснути їх до корпусу.

Відразу ж опісля Ґай дав нам завдання зняти один одного на відео, після чого розповів про помилки кожного.

uSBOD8rmKAQ

Це лише фото, воно не програється 🙂

Друга ж половина дня була для мене найцікавішою — ми бавилися конструктором «Lego». Точніше, це було тільки тренування перед завтрашніми завданнями з цією дитячою атрибутикою. Спочатку ми мали створити картину «Жахливий бос», а після «Мій успіх у 2015 році». Треба було пояснити кожну деталь — чому саме така форма, колір і т. д.

S9UvB7m3FVU

І останнє завдання — в команді з 4-х чоловік створити макет майбутнього репортажу про останній день. Так, як моя команда складалася з двох креативних хлопців і дівчини, яка спеціалізується на репортажах, ми справилися досить вдало і швидше за всіх, до речі.

Gz3J6TLb4Dg

Ну і, як я і обіцяла, ось список програм для смартфонів, які можна використовувати при створення журналістського матеріалу.

Фото

 • Thing Link
 • Audio Boom
 • Sound Cloud
 • Jam Snap
 • Snapseed
 • Phonto

Аудіо

 • Audio Boom
 • Dropvox
 • VRP7
 • ASR
 • Audio recorder
 • Smart voice recorder
 • Easy voice recorder
 • Monle
 • CHHRIP

Відео

 • Storyline
 • Pic Play Post
Залишити відповідь
Коментувати

3 Коментарі

Із задоволенням прочитала твою статтю!!! Тепер будешь отриманні знання успішно використовувати на практиці))

2015-11-05
Smilling Polly
Відповіcти
0

Шикарний матеріал! Скільки цікавого! Добре, що Наталя ділиться тим корисним досвідом, який отримує

2015-11-04
Ірина
Відповіcти
0

Добре, що зараз молодь має нагоду та бажання розвиватися у професійному напрямі. Хоча Наталія, мабуть, скоріше вийняток у плані бажання. Молодець!

2015-11-04
Петро П'яточкін
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: