“Сонячний” бізнес у Полтаві: приватні електростанції

1

До садиби власника приватної сонячної електростанції (СЕС) Олександра Андрусенка вже другий рік відбувається справжнє паломництво. За консультаціями щодо використання та продажу відновлюваної енергії їдуть з усієї області: Миргорода, Решетилівки, Шишаків, а також з інших областей України.

 Приватної сонячної електростанції (СЕС)

Приватна сонячна електростанція (СЕС)

Він – кримчанин. У Сімферополі в Олександра вже була автономна станція на даху власного будинку. Після анексії півострова у 2014 році, родина Андрусенків мусила переїхати з окупованого Криму до Полтави. Деякий час збирали гроші на нову домівку, придбали невеликий будинок площею 80 м2. Продали автомобіль і за ці кошти власними силами почали будувати фотоелектричну станцію.

У мене була автономна станція у Криму. І коли ми їхали звідти, я вже знав, що буду займатися сонячною енергетикою і на новому місці. Це вигідно, бо, якщо порівнювати Полтавщину з Одеською областю чи Кримом, різниця у сонячній активності невелика. Із точки зору екології це важливо. Я астматик, тому мені близька ідея скоротити викиди від вугільних електростанцій.

Олександр Андрусенко

Олександр Андрусенко

Площа сонячних панелей станції Андрусенка займає 60 м2. Панелі орієнтовано на південь. Щоб сусідні будинки не затіняли поверхню, майстер підняв їх на зварних металевих конструкціях.

За словами Олександра, обладнання для його 10-кіловатної електростанції, обійшлося приблизно у 8 тис. доларів, монтаж він робив самостійно.

Підприємець розраховує, що його станція окупиться за 6 років. Зауважує, що станції з потужністю 20-30 кВт окупляться швидше, можна вкластися у 5 років.

Приватної сонячної електростанції (СЕС)

Приватна сонячна електростанція (СЕС)

Зараз станція повністю забезпечує будинок Олександра електроенергією, а надлишок він продає державі за пільговим тарифом. Це стало можливо з 2015 року, коли Верховна рада внесла у законодавство зміни, що дозволяють домогосподарствам продавати енергію з поновлюваних джерел за “зеленим тарифом”.

Докладніше про порядок отримання зеленого тарифу та економічні показники роботи станції дивіться у відео:

Процедуру отримання тарифу максимально спрощено. Складності виникають при підключенні до мережі. За радянськими правилами, дозволена потужність на будинок зазвичай складає 2-3 кВт. Це вказано у договорі на право користування електроенергією. А для встановлення станції, наприклад, на 10 кВт необхідно узгодити збільшення дозволеної потужності на будинок.

Олександр говорить, що доплатити треба за кожен кіловат доданої потужності більше 1000 гривень. Але проблема не в цьому. Головна перепона – у зношеності наших мереж та у затягуванні підключення: після оплати доводиться чекати від півроку і більше. Це і гальмує процес поширення відновлюваної енергетики в малих господарствах. Але справа потроху рухається. Олександр розказує, що з його допомогою вже сім приватних господарств встановило сонячні станції.

Думаю, що варто об’єднуватися, бо так простіше вирішувати питання взаємовідносин з обленерго. Але поки люди не дуже спішать, їм краще мені подзвонити та поскаржитися. Що затримується виплата, або просити про іншу допомогу. Консультую безкоштовно, на волонтерських засадах.

Як краще підбирати обладнання та з якою ефективністю приватна станція Олександра Андрусенка працює взимку та коли хмарно, дивіться у відео:

Держава насправді все зробила, спростила. Все прозоро. Здається – тільки роби! Але народ поки не вірить. Я пропагую сонячні станції, але бачу, що людям поки важко себе перебороти. Наприклад, до мене консультуватися приїзджає людина на Land Cruiser і каже, що СЕС – це дорого, а на авто простіше вона не готова пересісти, – ділиться Олександр Андрусенко.

Підприємець погоджується, що бізнес – це ризик, і не тільки в сонячній енергетиці, а скрізь. Тому варто все прораховувати: починати можна з придбання основних комплектуючих та кількох панелей. Сонячні батареї можна докупати, поступово збільшуючи потужності.

Білозерова Лариса

20 вересня 2018
19 вересня 2018