Як правильно захищатись від пекучого літнього сонця?

Привіт! Повертаюсь із довготривалої перерви з нагальною та дуже важливою як для жінок, так і для чоловіків та дітей, темою. Чому саме зараз? Бо липень та серпень є найнебезпечнішими для нашої шкіри місяцями: найдовший сонячний день у році вже минув — сонце починає віддалятись від нашої шкіри (чи навпаки). Проте всі поверхні на Землі ще залишаються сильно прогрітими, що, в поєднанні з пекучим сонцем, у декілька разів підвищує ризик отримати сильні опіки.

Та якби ж опіки були найбільшою проблемою, що завдається сонцем, тема захисту не була б такою актуальною. Думаю, ні для кого не секрет, що ультрафіолетові (сонячні) промені прискорюють процеси старіння у шкірі. Багато з нас вже бачили цю відому фотографію водія вантажівки, у якого лівий бік обличчя (що завжди знаходився під прямою дією сонця з відкритого вікна) виглядає значно старішим за правий.

Фото The New England Journal of Medicine

Найбільш небезпечним наслідком сонячного опромінення для людини є підвищений ризик захворіти на меланому — рак шкіри. Саме тому моїм завданням є роз’яснити важливість та техніку захисту від сонця у сезон, коли ми всі такі вразливі до його дії.

Для того, щоб інформація запам’ятовувалась краще, розпишемо її у форматі «питання-відповідь», а керуватись будемо рекомендаціями Американської Академії Дерматовенерології. Адже, на мій погляд, вони є найбільш повними та насправді орієнтованими на попередження захворюваності на меланому, передчасного старіння та, звичайно, отримання опіків.

Отже, перше і основне питання — «Як захиститись від сонця?»

Відповіддю на нього буде слово, яке вже стало надбанням сучасної української мови — «НІТ» 😅

Проте, це означає не ні. Розтлумачую: 

Н — нанести захисний крем. Засіб обов’язково повинен захищати від UVA та UVB-променів, також мати SPF 30 та вище, та бути водостійким. 

І — інформованість. Це означає, що завжди треба пам’ятати про наступні факти: сонце є найактивнішим з 10:00 до 15:00. Отже, якщо ваша тінь менша за вас, ховайтесь! Вода та пісок відбивають частину променів, отже, треба бути набагато пильнішими, знаходячись на пляжі. Утримайтесь від відвідування соляріїв: вони також підвищують ризик захворювання на меланому та передчасного старіння. Перевіряйте вбрання, в якому народились, на Ваш день народження — обстежуйте шкіру регулярно.

Т — тінь. Ховайтесь від сонця: шукайте тінь, ходіть під парасолькою, одягайте панамки, не знаходьтесь під сонцем без одягу.

«Коли необхідно наносити захисний крем?»

Кожного разу, коли ви виходите на вулицю. Сонце випромінює ультрафіолет протягом всього року та у будь-яку погоду, тому, рекомендується наносити захисний засіб навіть у хмарні дні.

«Скільки крему треба наносити і як часто?»

Для більшості людей, щоб покрити все тіло, необхідно лише 30 мл крему (це — об’єм найменшої чарочки). Насправді, за статистикою, більшість людей використовують 25-30% від рекомендованого об’єму, що є зовсім неефективним.

  • Не забувайте наносити засіб на тильні поверхні стоп, шию, вуха.
  • Наносьте сонцезахисний крем на суху шкіру за 15 хвилин до виходу на вулицю.
  • Рак шкіри також може формуватися на губах. Щоб захистити губи, нанесіть бальзам для губ або помаду з SPF 30 або вище.
  • Коли Ви знаходитесь на відкритому повітрі, повторно застосовуйте сонцезахисний крем приблизно кожні дві години або після плавання відповідно до вказівок на пляшці.

«Ви казали, що крем повинен захищати від UVA та UVB-променів. Яка різниця між ними?»

Сонячне світло складається з двох типів шкідливих променів, які досягають землі — UVA та UVB. Надмірне знаходження під будь-яким з них може призвести до раку шкіри. Окрім того, що вони викликають рак шкіри, ось що робить кожен з цих променів окремо:

  • UVA-промені (або промені старіння) можуть передчасно зістарювати вашу шкіру, викликаючи зморшки і пігментні плями, вони можуть проходити через скло.
  • UVB-промені (або промені, що обпікають) є основною причиною сонячних опіків і блокуються віконним склом.

Також вже доведено, що будь-які джерела ультрафіолету (включаючи солярії), є канцерогенними, тобто можуть викликати рак шкіри.

Запам’ятайте: немає безпечного способу засмаги. Кожен раз, коли ви засмагаєте, ви пошкоджуєте шкіру. І чим більше це робите, тим вищий ризик захворіти на рак шкіри.

«Чи можу я наносити крем, що купувався минулого року?»

Якщо ви правильно використовуєте сонцезахисні засоби, то з минулого року залишитись не може нічого. Пам’ятайте: захищатись від сонця потрібно постійно! 

«Якщо так захищатись від сонця, то звідки брати вітамін D?»

Звісно, вітамін D виробляється у шкірі під дією ультрафіолету. Проте, є й інші джерела отримання цього вітаміну. Риба та курячі яйця досить багаті на цей елемент, а якщо ви не впевнені у тому, що цього вистачить, є безліч замісних препаратів. Та у крайньому випадку проконсультуйтесь у вашого лікаря.

Все це не означає, що залишок літа треба провести вдома, не виходячи з приміщення, але й відпочивати потрібно з розумом. Наступного разу, їдучи на море на відпочинок, не забудьте взяти з собою необхідне для захисту від сонця знаряддя та цю пам’ятку. Це продовжить вашу молодість та збереже від хвороб та опіків, при цьому ніяк не завадивши відпусці. Гарного літа!

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: