Меланома: родимки, які несуть небезпеку!

Кожного року у травні у всьому світі проводиться місяць меланоми. У кожній країні в цьому місяці дерматологи проводять безкоштовні обстеження новоутворень шкіри. В Україні в цьому році такий день пройшов 10 травня. Цього разу я розповім про необхідність самостійного обстеження шкіри та про те, у яких випадках обов’язково якомога раніше звернутися до кваліфікованого спеціаліста.

Чому так важливо перевіряти родимки на шкірі?

 Шкіра є найбільшим органом в людському тілі і одним з небагатьох, які ви бачите щодня. Взагалі не бути байдужим до запобігання раку шкіри дуже важливо для вашого здоров’я (в цілому, запобігати будь-якій хворобі — це краще, ніж її лікувати). Це особливо стосується людей, у кого:

 • Світла шкіра;
 • Багато родимок на тілі;
 • Найближчі родичі мають багато родимок, або вони нетипові, або коли у когось з них виявляли рак шкіри.

Всі ми вже знаємо, що надмірне перебування під сонячними променями також підвищує ризик розвитку злоякісних форм новоутворень шкіри. А отже захист від сонця (особливо коли воно дуже активне) виконує дуже важливу функцію у запобіганні таких хвороб. Проте, не треба забувати, що на додаток до обмеження впливу сонячних променів і використання сонцезахисного крему щодня, постійна перевірка шкіри на наявність нетипових родимок збільшує шанси на раннє виявлення і лікування меланоми та інших видів раку шкіри.

Дерматологи рекомендують щомісяця оглядати шкіру. Більшість родимок є доброякісними. Якщо ви помітили зміни кольору або зовнішнього вигляду родимки, то її повинен оцінити дерматолог. Ви також обов’язково повинні звернутися до дерматолога, якщо родимки кровоточать, сверблять, лускаються або стають щільними та болісними.

Як проводити самообстеження? 

 • Почнемо з того, що це необхідно робити регулярно — хоча б один раз на місяць. В ідеалі, самообстеження слід проводити після ванни або душу, коли шкіра волога.
 • Якщо у вас є велике дзеркало, на всю довжину тіла, використовуйте його для обстеження шкіри. Але якщо маєте ще й ручне дзеркало, це буде краще, бо інколи треба буде подивитись ближче, щоб більш детально розглянути родимку. Для того, щоб продивитись важкодоступні місця, такі як спина, попросіть кого-небудь з родичів, щоб вам допомогли.
 • Намагайтесь кожне наступне обстеження робити так само, як попереднє, починаючи і закінчуючи тими самими місцями, щоб нічого не проґавити. Я рекомендую почати з голови і продивлятись все у напрямку до ніг. Подивіться на всі ділянки вашого тіла з усіх можливих боків, включаючи нігті на руках та ногах. Також обов’язково перевірте «приховані» ділянки: між пальцями рук і ніг, пах, підошви ніг і ззаду колін.
 • Не забувайте ретельно перевіряти шкіру голови і шию на наявність родимок.
 • Слідкуйте за всіма родимками на вашому тілі і за тим, як вони виглядають. Зробіть фотографію з лінійкою на родимці і вкажіть дату, щоб вам було легше відстежувати її. Таким чином, ви помітите, якщо буде якась зміна у структурі або розмірі. Якщо родимка якимось чином змінилась (за кольором, формою, розміром, межею тощо), або якщо на ній з’явилась ранка, яка не заживає, ви обов’язково повинні звернутися до дерматолога. Також, якщо у вас є сумніви і ви вважаєте якусь родимку «підозрілою», нехай дерматолог також її обстежить.

Чому потрібно приділяти увагу при самообстеженні?

 Наступне просте правило є дуже важливим. Такі ознаки можуть свідчити про можливе потенційне перетворення родимки у злоякісну. Якщо ви помітили будь-яку ознаку з наведених нижче, не гайте час та швиденько зверніться до дерматолога:

 • Асиметрія — це коли проведена через центр родимки умовна вісь розділяє її на дві нерівні половинки.
 • Кордон — поява на межах родимки нерівностей або зазублин.
 • Кровоточивість — якщо з родимки без причин починає виділятись кров.
 • Забарвлення — зміна кольору родимки, або поява нерівномірності забарвлення. При цьому кольори можуть бути будь-якими: від звичайного коричневого всіх відтінків до синього, білого або червоного.
 • Розмір — родимка починає збільшуватись у будь-якій площині: чи то вгору, чи по шкірі в ширину.
 • Динаміка — зміна розміру, форми, поверхні або кольору. Можуть з’являтись кірочки, а також може зникати шкірний малюнок.

Ви завжди повинні бути пильними щодо нової родимки, яка з’являється після 30 років. Багато з тих, що з’являються після тридцяти, є нешкідливими віковими утвореннями, а не родимками. Однак, якщо ви помітите появу чогось нового на шкірі, відразу повинні звернутися до свого дерматолога. Лікар обстежить утворення і виконає біопсію шкіри, якщо це буде показано. Дерматологи використовують всю можливу інформацію, щоб вирішити, як лікувати утворення.

Найбільш поширеним місцем розташування меланоми у чоловіків є спина; у жінок це гомілка. Меланома є найбільш поширеним раком у жінок віком від 25 до 29 років.

Меланома може розвиватися будь-де на поверхні шкіри або слизових оболонок (рот, очі, геніталії). Якщо у вашій сім’ї у когось була чи є меланома, окрім звичайних обстежень у дерматолога, ви також повинні щорічно проводити обстеження у стоматолога, офтальмолога та гінеколога, щоб нічого не пропустити у цих місцях.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: