Як НУО досягнути успіху у підприємництві? Досвід БО «Світло надії»

Соціальне підприємництво ― це бізнес, який переслідує соціальні цілі. У чому його відмінність від власне бізнесу?

«Світло надії» — одна з небагатьох НУО, що має такі підприємства у Полтавській області. Однією з цілей, яку поставила перед собою ця організація, ― створення такого соціального закладу, де могли б працювати їхні цільові групи і заробляти гроші для себе та для підприємства. У результаті їх можна інвестувати у громаду та створювати нові проекти для мешканців.

В Україні було багато спроб створення таких підприємств. НУО залучалися підтримкою закордонних інвесторів, які готові були виділити кошти. Для соціального бізнесу потрібні люди, що мають досвід і громадської діяльності, і ділової.

БО «Світло надії» вже понад десять років розвиває Центр адаптації для безпритульних, а також навчально-виробничий центр. Філософія організації така: щоб люди з цільових груп стали успішними, вони мають бути фінансово вільними. Тому людей потрібно вчити, працевлаштовувати і навчати розпоряджатися грошима.

13724846_1050950751658101_1368509090643117275_o

Представники Вінницької обласної правозахисної організації «Джерело надії» завітали до БО «Світло надії», щоб перейняти досвід соціального підприємництва.

Працівники БО «Світло надії» переконують: перше, із чого потрібно почати соціальне підприємство ― це ідея. Щоб її сформувати, треба проаналізувати стан справ. Наприклад, у організації вивчали, що їхні підопічні вміють робити, які у них є професії, навички, де вони можуть створити конкуренцію. Зокрема, майже у 70% жінок є навички швачок. Тому одна із ідей ― створити підприємство, де жінки зможуть реалізувати себе через виготовлення одягу та роботу з тканиною.

Чоловіки, у якихвідсутнякваліфікація, інколи працюють різноробочими або взагаліне працюють.Проаналізувавши місцевий ринок, у БО «Світло надії» нарахувалиблизько 400 підприємств звиготовленнямеблів.Вони зрозуміли, що саме на цьому ринку зможуть конкурувати, навчаючи підопічних створювати меблі. Такимчином, якщо вонибудуть працевлаштованінатакому соціальному підприємстві, зможуть працюватиу місті. Отже, другаідея ―створення цеху із виготовлення корпуснихмеблів.

Наступний крок ― створення бізнес-плану. Працівники БО «Світла надії» переконують, що підтримка органів місцевого самоврядування сприяє створенню соціального підприємства: орендувати приміщення зручніше у міста.

Отож, НУО має переконати чиновників, що створене нею підприємство через якийсь час позбавить місто від фінансування деяких сервісів. У їхньому випадку ішлося про Центрдляадаптаціїбезпритульних. Крім цього, соціальне підприємство створить робочі місцядляцільових груп, які навряд чизможуть самостійнопрацевлаштуватися.

Щоб отримати приміщення із власності міста, потрібно його знайти і уточнити в Управління майна і комунальної власності про нього всю інформацію. І тільки тоді вже подавати заявку на розгляд депутатської комісії.

Прихильникамиініціативи БО «Світло надії» були Управліннясоцрозвитку та Управління праці і соціального захисту Полтавської міськради. Партнери, із якими вонипостійно працюють ― ЦентрСНІДу, тубдиспансери, наркодиспансери, територіальні центрисоцзахисту населення та іншіпрофільні управління. Кожне ізнихможебутибезпосереднімсоюзникомпозахисту інтересів. Чи то у отриманняприміщеннядляпідприємства, чи то дляпільгових умов оренди.

У результаті місто пішло назустріч і виділило приміщення. Це 650 м2, які підходили для створення виробничого центру соцбізнесу.

Друге питання ―це обладнання, на якому б люди вчилися і працювали.Тутназустрічприйшломіське управлінняміста-побратима в Німеччині. Німецька НУО, що займаєтьсяосвітоюдорослих, допомогла із обладнанням. Повністю закупили лінію із виготовленнямеблів, зварювальне обладнання, двішвейнихмашинкиі одиноверлок. З такого мінімуму можна стартувати.

Отож, НУО має використати всі зв’язки та можливості для розвитку ідеї.

Наступний момент, про який треба подумати ― це налагодження ринків збуту. Якщо попит розрахований правильно, пропозиція з’явиться автоматично. Необхідно налагодити співпрацю з підприємцями, пропонувати послуги державі.

Спочатку БО «Світло надії» реалізовували найпростіші вироби ― розбірні мангали. Ринок збуту знайшовся швидко. А от у виготовленні корпусних меблів та швейної продукції вони зробили акцент на роботу із органами влади. Встановивши потреби міста, НУО може висунути пропозицією про готовність брати участь у тендері. Це за умови, що продукція соціального підприємства конкурентоспроможна.

Представники БО «Світло надії» вважають, що може бути кілька бар’єрів у створенні соціального підприємства, але вони здоланні.

По-перше, у НУО нема «професійних» підприємців. А для успішного бізнесу потрібні фахівці, що розрахують рентабельність, знайдуть ринки збуту, закуплять вигідно матеріали. Отож, у БО «Світло надії» радять знайти людей, у яких є добре налагоджений бізнес. Тоді йому не треба приділяти багато часу і така людина зможе допомогти із реалізацією проекту.

По-друге, у більшості організацій з потенціалом підприємництва складні цільові групи. У їхніх підопічних не так добре розвинуті відповідальність, здатність працювати у колективі, пунктуальність. Вони звикли покладатися лише на власні сили, кожен хоче бути лідером. Однак це можна використовувати і на розвиток бізнесу.

— За 2014 рік у нас пройшло професійне навчання близько 18 осіб, за 2015 — 28, цього року станом на серпень маємо вже 32 «студента», — розповідає Роман Дрозд, керівник навчально-виробничого центру. — З них на сьогоднішній день 48 працевлаштовані. Тож 70% наших підопічних, які не мали жодних навичок по роботі у колективі чи професійних умінь, пройшли навчання та отримали роботу.

Створення соціального підприємства ― новий виток розвитку НУО: вдале ведення бізнесу, який зможе не тільки забезпечувати себе, а ще й успішно інвестувати у соціальну сферу.

Але кожна НУО повинна тверезо оцінити сили. Для створення будь-якого корисного бізнесу потрібна чітка ідея, чимало людських і матеріальних ресурсів, а тут ще й підтримка органів влади. Тільки цілком зрілим організаціям варто за це братися.

Найбільше випробування і водночас можливість ― відсутність податкових пільг. Як би там не говорили скептики, але це велика можливість вибрати для соціального підприємства найоптимальнішу організаційно-правову форму. Тим паче, в Україні є декілька ресурсів, що допоможуть і початківцям, і досвідченим соціальним підприємцям: «Гурт», «Соціальне підприємництво в Україні», сайт Британського консульства та інші.

Впроваджуючи діяльність у своєму місті чи області, керівництво організацій має враховувати і потреби громади, а не тільки свої проектні завдання. Така НУО готова впливати на ситуацію в місті і змінювати проблемні сфери соцзахисту. А той, хто знає, «навіщо», переможе будь-яке «як».

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: