«Шпигунська» Полтава 1942 року

У часи Другої Світової Війни, коли війська нацистської Німеччини завоювали Україну, а разом з нею і Полтаву, духовну столицю було перетворено на опорний пункт південного угрупування гітлерівських військ. Мало хто знає , що й сам лідер нацистських загарбників Адольф Гітлер три рази відвідував її. Він проводив тут стратегічно-важливі наради, рішення яких впливало на сам перебіг військових подій на фронтах. Чому саме Полтава і які рішення німецький Фюрер тут прийняв – читайте далі.

Фюрер на командуючому пункті групи армій “Південь” в Полтаві. 1 червня 1942 р. Зліва направо: ген. Шмундт, ген.-п-к фон Вейхс, А. Гітлер, ген. фон Зальмут; біля карти: ген. фон Зоденштерн, ген. фон Макензен, ген.-п-к фон Кляйст (Фото - history-poltava.org.ua)

Фюрер на командуючому пункті групи армій “Південь” в Полтаві. 1 червня 1942 р. Зліва направо: ген. Шмундт, ген.-п-к фон Вейхс, А. Гітлер, ген. фон Зальмут; біля карти: ген. фон Зоденштерн, ген. фон Макензен, ген.-п-к фон Кляйст (Фото – history-poltava.org.ua)

Загалом, для гітлерівців Полтава була безпечним містом. Генерал-фельдмаршал Вермахту Герд фон Рундштедт у своїх спогадах згадував, що він вільно ходив міськими вулицями Полтави без зброї, в супроводі лише одного ад’ютанта. А за весь період окупації в місті не відзначено жодних ексцесів, пов’язаних з нападами на німецьких офіцерів.

У Полтаві до середини 1942 р. розміщувалися штаби групи армій «Південь» і 6-ї польової армії Вермахту. Тут також дислокувались численні Абвер- і Зондеркоманди, завданням яких було вести розвідувально-диверсійну діяльність. Вони вербували агентів з місцевого населення, виявляли і знищували партизанів та підпільників, відбирали серед полтавців висококваліфікованих спеціалістів для потреб Третього Рейху.

Згодом Полтава перетворилася на справжнє місто шпигунських пристрастей. Тут було відкрито аж шість таємних шкіл з підготовки шпигунів, диверсантів, розвідників та чиновників для роботи у міській адміністрації. Одна з таких шкіл отримала назву «Оріон». Вона мала кілька відділень, розміщених з метою конспірації в різних районах міста. У школі готувалися розвідники («ходоки»), радисти і диверсанти. З метою повної конспірації та більш ефективного навчання аґентів готували невеликими групами. Курс навчання, в залежності від рівня складності, тривав від двох тижнів до трьох місяців.

Таким чином військовополонених, кримінальних злочинців, дітей-сиріт та безробітних полтавців перетворювали на гітлерівських «Джеймс Бондів». Навіть шеф абверу, адмірал Канаріс приїздив особисто, щоби подивитися, як навчають полтавських спецагентів і подейкують сам прочитав кілька лекцій цим «курсантам».

Для проведення нарад з вищим командним складом Вермахту до Полтави тричі приїздив і сам Адольф Гітлер. Один з візитів нацистського очільника зафіксувала тогочасна кінохроніка.

1 червня 1942 року Адольф Гітлер прилетів до Полтави. Аеродром щільним кільцем оточив підрозділ СС. Зустрічали Фюрера лише високі армійські чини.

Гітлер прилетів чотиримоторним «Кондором». Це був особистий літак Гітлера, зроблений спеціально для польотів Фюрера. Стенографіст Гітлера Генрі Пікер згадував у своїх спогадах про візит головного нациста до Полтави і описував цей літак:

«Літак дуже просторий, надзвичайно швидкісний. В літаку кожного пасажира забезпечували кисневою маскою… Гітлер сидів у спеціально обладнаному кріслі з парашутом. Якби літак підбили, він міг би натиснути кнопку й через змайстрований на такий випадок люк катапультуватися із сидінням… Усередині літака все дуже скромно, ані найменшого натяку на розкіш. Єдине, що відрізняло місце Гітлера від решти сидінь у літаку, — встановлений перед ним письмовий стіл… У всіх чудовий настрій, і це — найкраще свідчення наших воєнних успіхів»..

Дорогу від аеропорту до центру Полтави Гітлер подолав автомобілем «Мерседес» із двигуном 150 кінських сил. Машина була броньована, з куленепробивним склом, обладнана потужними прожекторними фарами. У нічний час вони могли засліплювати всіх, хто їхав назустріч. Це унеможливлювало прицільну стрільбу по автівці.

Гітлер прибув до будівлі, де тепер по вулиці Фрунзе дислокується дитячий садок №14. Саме там відбулася робоча нарада з генералами. Про неї у своїх мемуарах згадав полковник німецької армії Вільгельм Адам, пізніше – учасник битви під Сталінградом.

«1 червня 1942 в штабі групи армій «Південь» у Полтаві відбулася розширена нарада командувачів. Гітлер з’явився в супроводі генерал-фельдмаршала Кейтеля, начальника оперативного відділу генерал-лейтенанта Хойзінгера, генерал-квартирмейстера генерала Вагнера і безлічі ад’ютантів. Обговорювався план дій на південному напрямку. Гітлер розповів нам про мету подальшого наступу, який був намічений у директиві від 5 квітня 1942 року.

– Якщо ми не візьмемо Майкоп і Грозний, то я повинен буду припинити війну, – сказав тоді Гітлер.

На півдні Росії намічалася велика операція з метою оточення і знищення основних сил Червоної Армії. Успіх цієї операції відкрив би нам доступ до Волги і Кавказу з його нафтовими джерелами. Це, на думку Гітлера, мало остаточно знищити СРСР.

Генерал Паулюс, що був присутній на цій нараді, інформував наш оперативний відділ про майбутні операції, в яких з боку Німеччини та її союзників повинні були брати участь понад півтора мільйона солдатів, понад тисячу літаків і кілька тисяч одиниць артилерії усіх калібрів. 6-а армія спочатку отримала задачу по забезпеченню флангу танкового угруповання, що наступало на Сталінград. Наш командувач вселив у нас впевненість. Ми всі з новими силами взялися за роботу…».

По закінченні наради Гітлер виступив перед місцевим населенням з балкону будівлі.

Будівля дитсадку по вулиці Фрунзе, на балконі якої виступав Гітлер

Будівля дитсадку по вулиці Фрунзе, на балконі якої виступав Гітлер

Коли Гітлер закінчив нараду і вирушив назад до аеродрому, то їхавши центральною вулицею Полтави він зупинився, аби поспілкуватися з рядовими солдатами та місцевим населенням. Полтавці, які запам’ятали той день, пізніше розповідали, що Фюрер пригощав дітей цукерками, і задивлявся на молодих дівчат.

Після повернення до Німеччини, стенографіст Гітлера Генрі Пікер писав: «За обідом шеф розповів, що політ до Полтави змусив його дещо переглянути свої расові погляди. У Полтаві він бачив стільки блакитнооких і білявих жінок, що навіть подумав, — згадавши фото норвежок чи навіть голландок, які передавали йому разом із проханнями про одруження, — а чи не варто замість того, щоб говорити про поширення північного типу, підняти питання про необхідність поширювати південний тип у наших північноєвропейських країнах».

Після війни Пікер видав книжку «Застільні розмови Гітлера», в якій і розповів про цей візит Фюрера до Полтави.

Тож, як бачимо, у Полтаві певною мірою і вирішилася доля Другої світової війни. Саме тут на нараді вищого командування Вермахту було ухвалено рішення призупинити наступ на Москву і розпочати наступ на Сталінград, щоби пізніше отримати доступ до родовищ нафти. А битва під Сталінградом зламала німецьку армію, примусивши її відступати і програвати битву за битвою. Аж до Берліну.

Залишити відповідь
Коментувати

5 Коментарі

Цікавий екскурс. Нещодавно читав ще одну статтю від полтавського історика на цю тему. Кому цікаво: http://poltava365.com/4454-75-rokiv-tomu-poltavu-oku.html

2016-09-30
Віталій
Відповіcти
0

Артуре, дякую за уточнення. Я зустрічав у літературі і твою версію, стосовно того, де виступав Гітлер, і з якого балкону. Про ремісничу управу чув… Але, якщо він тричі приїздив до Полтави, то цілком міг виступати один раз із балкону дитсадка. Просто хроніки того не зафіксували, а люди потім передавали легенди із уст в уста, так само як про те, що він цукерки роздавав…

2015-09-22
Роман
Відповіcти
0

Невеличке уточнення. У будинку дитсадку Гітлер жив (там був урядовий зв’язок). А нараду і виступ він робив у будинку на вул. Жовтневій 34 (кол. особняк Варшавських, згодом реміснича управа) і з того ж балкону виступав

2015-09-21
Артур Ароян
Відповіcти
0

О, а я якраз і думав про це, читаючи.

2015-09-21
Правда матка
0

Круто!

2015-09-21
ООО
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: