Історичний тролінг, або як у соцмережах жартують над минулим
Американський актор Джим Керрі говорить: «Коли справи зовсім кепські, залишається тільки сміятися». З історичним минулим, яке стає полем ідеологічних битв та політичних маніпуляцій, у нас як раз такі й справи – кепські. Тож студенти історичних факультетів, або ж популяризатори науки вирішили влаштувати історичний тролінг діячів минулого.
Формою тролінгу історії стали інтернет-меми. Це такі інформаційні картинки, які дотепно чи іронічно розповідають про якусь подію або ситуацію, яка нещодавно сталася і набула популярності, або ж є знаною в культурі й історії країни.
Мемами можуть вважатися як слова, так і зображення. Інакше кажучи, це будь-які висловлювання, картинки, відео або звукозаписи, які стають крилатими і швидко поширюються у Всесвітній павутині.
Меми – це і «Путін х…о», і «Снігур, якого з’їли злі бандерівці», і дівчина, яка показує «на донишке».
Можливо, однією з перших спільнот, яка взялася за популяризацію історії через іронію, сарказм і чорний гумор стала група «Вагон-ресторан “Свідки П’ятого Універсалу”». Паблік є історичним, проте має конкретну тематику – Українська революція 1917 – 1921 років. Команда «Вагону» виробляє меми про Михайла Грушевського, Симона Петлюру, Володимира Винниченка та ясновельможного пана гетьмана Скоропадського.
І от на фоні теми про багатостраждальний безвізовий режим країн Євросоюзу та України, у спільноті пожартували над тим, що діячі української історії вже давно їздять до країн Європи без віз.
На картинці зображений лідер ОУН Євген Коновалець, якого вбили у нідерландському Роттердамі, гетьман Павло Скоропадський, який мігрував до Німеччини, Симон Петлюра, застрелений євреєм (за однією з версію – агентом СРСР) Самуїлом Шварцбардом та лідер директорії УНР Володимир Винниченко. Він певний час проживав у австрійському Відні, а потім придбав будиночок у французькому регіоні Прованс-Альпи-Лазурний берег.
Ще довго противники та прихильники ОУН-УПА будуть чубитися між собою. Одні казатимуть, що бандерівці – то є соратники нацистів, гітлерівські зайди. Інші вважатимуть їх національними героями, які кинули виклик Радянській та Німецькій імперії. А у соціальних мережах тим часом творитимуться ось такі меми з Адольфом Гітлером та головнокомандувачем УПА Романом Шухевичем:
На цьому фоні не втрачають актуальності правильні дефініції нацизму, фашизму та націоналізму. От у СРСР з таким не церемонилися. Всіх правих, націонал-демократів та більш радикальних товаришів рівняли під одну лінію, обзиваючи фашистами. З цього приводу паблік «Історія України в схемах і мемах» вирішив пожартувати:
Мемарі продовжують по-чорному сміятися з доби Української революції, сторіччя якої сьогодні відзначається на державному рівні.
Якщо Нестор Махно, лідер анархістів, контактував з більшовиками, гетьман Скоропадський спирався на німецькі сили, то дії Володимира Винниченка, на думку авторів посту, являються «воланням аутиста»:
Висміюють у спільноті ІУВСІМ також і ранньомодерний час. Читаючи ці меми, люди, які у своєму житті роблять дурні вчинки та помилки, можуть пригадати Переяславську раду 1654 року, і трохи заспокоїтися: не такі вже вони й серйозні помилки то роблять.
Жарти про Мазепу і Петра І досі не втрачають актуальності.
А от у спільноті «MAZEPYNKA» радять не казати, що Іван Мазепа – зрадник.
Ну і звісно, як же без жартів про українську революцію, яка ще довго буде в тренді.
У спільноті «Цісарський Вал» «Українську Галицьку Асамблею» бачать популярнішою за «Голлівуд».
Ну і на останок, хочеться сказати авторам мемів – не зупиняйтеся.
Чорний гумор та сатира – чудовий спосіб популяризації історії.
1 Коментар
Зачем это писать, что за бред?