Битва на Ворсклі 1399. Вітовт на одинці, всі навколо – золотоординці

Це була битва на Ворсклі. Золотоординці розважалися, як могли, а литовців дали справжній майстер клас на тему «як програти все, коли тебе 75 тисяч, а ворога – 20».

Битва на Ворсклі

Битва на Ворсклі

Битва на Ворсклі, що відбулася 12 серпня 1399 року (617 років тому) – яскравий приклад того, як з допомогою тактичних маневрів можна перемогти супротивника, сили якого майже в 4 рази перевищують твої. Саме так і зробило військо Золотої Орди, яким командували хани Єдигей і Тимур-Кутлук, чисельністю у 20 тисяч вояків. Вони розгромили армію Литовців та їх союзників (75 тисяч).

Литовський князь Вітовт зібрав союз, до якого увійшов Тевтонський Орден, Хрестоносці, та війська татарського хана Тохтамиша, який хотів закріпити свою владу над Золотою Ордою. Ох уже ці геополітичні ігрища!

Вітовт

Князь планував укріпити свій табір возами, зупинити атаку ординської кінноти, а потім розбити ворога залпами тевтонських гармат.

Але ординці були хитродупими чуваками, і кинувшись в атаку, раптово почали відступати. Військо Вітовта спіймалося на цю хитрість (можливо, через дії окремих загонів та неможливість повного контролю з боку Вітовта над такою великою й різнорідною силою), залишило табір та кинулося переслідувати татарську кінноту.

І тут почалося. Кінноту Хрестоностців золотоординці оточили і розбили в пух і прах. Татари Хана Тохтамиша з криками «все пропало!» панічно покидали поле бою. Хтиві Золотоординські шпигуни обікрали Тевтонський табір та розжилися на артилерію з боєприпасами. Потім з цих же гармат вони знищили кінноту литовців.

Битва закінчилася перемогою армії The Golden Orda. Вітовт вцілів, і лишившись на полі бою, заспівав: «Один на одинці, всі навколо золотоординці, у чужій хатинці».

З гри

Потім Вітовт утік. У Вільнюсі йому сказали: «Спасибі, що живий».

Наслідки битви: Вітовт горів непереборним бажанням об’єднати під владою Литви усі землі колишньої Київської Русі. Як бачите, не вийшло. Після цієї поразки зупинилось становлення самостійної Литовсько-Руської держави, й Вітовт вимушений був піти на зближення з Польщею.

Литва лишилася без виходу до Чорного моря. Золотоординці пройшли степами аж до Молдавії, руйнуючи рештки присутності литвинів у причорноморських степах. На ці землі ніхто не претендував аж до появи Кримського Ханства, яке порвало свої зв’язки із Золотою Ордою через 42 роки після битви.

Тевтонці

Тевтонські лицарі – учасники битви на Ворсклі

Тимур-кутлук загинув у битві, а Тохтамиш провів останні сім чи вісім років свого життя у вигнанні, перш ніж його підступно вбили у Сибіру в 1406 році за наказом хана Шадібека.

Більшість руських та литовських удільних князів, які брали участь у битві, загинули. Близько 20 князів було вбито. Серед вбитих були, наприклад, князі Коріятовичі — Гліб та Семен, князь Молдови Штефан Мушат та двоє його братів (четвертий брат зазнав важких поранень), багато близьких родичів Вітовта, включаючи героя Куликовської битви Дмитра Боброк-Волинського, князів Дмитра Ольгердовича, та його рідного брата Андрія Полоцького.

Ординський лучник

Переможні золотординські татари обложили Київ.

– І Християнська кров потекла як вода, аж до Київських стін, – писав про ті події літописець.

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

Новий стиль сучасного опису тих подій. Непогано, продовжуй

2016-08-12
Юліан
Відповіcти
0

Дякую! Буду пробувати ще

2016-08-12
Роман Грицун
0

Останні новини:

Читайте також: