5 епізодів у стосунках України та Франції

26 червня 2017 року президент України Петро Порошенко зустрівся зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном. Це хороша нагода пригадати декілька епізодів з історії стосунків України та Франції, ну й подивитися, що з того вийшло.

5 епізодів у стосунках України та Франції

5 епізодів у стосунках України та Франції

Анна Ярославна – киянка, королева Франції

19 травня 1015 року донька київського князя Ярослава Мудрого стала дружиною короля французів Генріха І. У 1060 році монарх помер. Вельми симпатична панянка з Києва посіла королівський престол, ставши реґентом свого малолітнього сина Філіпа.

Статуя Анни Ярославни у Санлісі

Статуя Анни Ярославни у Санлісі

Згодом королевич Філіп підріс і одягнув французьку корону. А далі у Філіпа з’явилися нащадки і пішло поїхало: у підсумку Анна стала прабабусею для 30 очільників Паризького престолу.

Француз Гійом де Боплан – головний PR-менеджер України 17 століття

Про цього чувака вже давно би годилося зняти голлівудський екшн, адже його життя, сповнене пригод, заслуговує на екранізацію. А головне – що частина цих пригод відбувалася саме в Україні. Гійом Левассер де Боплан (1600 р.н.) був з біса крутим дядьком. І архітектор, і картограф та ще й інженер. Супермен ранньомодерного часу, як не крути.

Гійому виповнилося десь 30 років, коли доля закинула його в Україну. Польський король Сигізмунд III Ваза запросив його на службу, мовляв, чуваче ти дуже шикарний спеціаліст, йди до мене працювати старшим капітаном артилерії.

Тоді турки дуже дошкуляли Речі Посполитій своїми нападами, які здійснювали саме через територію сучасної України. Тож король і тут використав всі скіли Бонплана. Француз проектував фортеці на степовому прикордонні України.

За його проектом у 1635-1640 роках зведено Підгорецький замок, фортеці Бар, Броди, Кременчук. Він також займався відбудовою Кодацької фортеці.

Підгорецький Замок

Та його Magnum Opus по відношенню до нашої країни – це книга «Опис України». У цьому бестселлері сір Боплан розповів про козаків, селян й те, чим вони займалися. Він змалював природу, розписав, як же в Україні відбуваються весілля, а також розказав про українську і польську шляхту, вказавши, як вона відрізняється.

Загальна карта України Гійома де Боплана 1648 року

Загальна карта України Гійома де Боплана 1648 року

Поява цієї книги у середині 17 століття для європейців, це щось на кшталт того, якби зараз Стівен Спілберг зняв фільм про Київ та Львів у стилі кінострічки «Скарби нації» ( у головній ролі – Ніколас Кейдж).

Наполеон та Українське питання

Якось вирішив Наполеон підкорити світ. І почав він до цього готуватися. Знаючи, що йтиме війною на Росію, французький імператор не підняти питання України, знаючи що колись на її території існувала незалежна гетьманська держава «Військо запорозьке». За спеціальним дорученням Наполеона Шарль Лесюр написав книгу «Histoire des Kosaques», яка вийшла у 1813 році, коли росіяни та лубенські гусари вже прогнали французів.

Наполеон. Фото

Сам Наполеон встановив таємні контакти з останнім козацьким гетьманом Кирилом Розумовським. Імператор планував відокремлення українських земель від Росії й поділ їх на три частини.

Наполеоніди

Правобережна Україна мала відійти до Варшавського герцогства.

На лівобережній та південній Україні думалося створити дві держави – «Наполеоніди» під протекторатом Франції. Окремо планувалося творити Чернігівське та Полтавське герцогство.

Евеліна Ганська – дружина письменника Бальзака

Польска графиня Евеліна Ганська народилася у селі, неподалік Вінниці. Її родичі володіли землями на території України. Та саму панянку то мало хвилювало. Вона полюбляла літературу, читала європейських письменників та захоплювалася ними.

Полюбивши твори француза Оноре де Бальзака, вона почала писати йому листи, хвалити його тексти та трохи їх критикувати. Згодом це листування переросло у любов по переписці.

Бальзак та Ганська

Ось так, як сьогодні ми можемо закохатися у когось, листуючись у соціальній мережі, так само Бальзак і Евеліна полюбили одне одного майже двісті років тому.

1850 року Бальзак за 5 місяців до своєї смерті Бальзак повінчався з Евеліною в українському Бердичеві. Після церемонії Бальзак заявив Евеліні: «Ура! Я зробив те, чого не зміг Бонапарт! У твоїй особі я підкорив Росію».

Політична, громадська та наукова робота українців у Франції

Українські політики не раз знаходили собі політичний притулок у Франції, коли тікали від гніву та вбивств російської імперії, а також завзято працювали на французьку владу. Тож виділимо це явище у окремий епізод.

Приміром, українські козаки з Французами у футбол грали. Це звісно, історія вигадана, мультиплікаційна, але також заслуговує на увагу. Ти паче, що у 2016 році вийшла оновлена, сучасна серія анімаційної епопеї.

Син Пилипа Орлика Григір, був військовим діячем і агентом дипломатії польського короля Станіслава Лещинського, праюцвав на службі в короля Франції Людовіка XV.

Михайло Драгоманов писав для французьких культурних і політичних діячів по українським питанням. На міжнародному літературному конгресі, що відбувся 1878 року в Парижі під головуванням Віктора Гюґо, Драгоманов публічно виступив проти Емського указу, що обмежував права української мови в Росії та розповсюджував брошуру «La littérature oukrainienne proscrite par le gouvernement russe».

5-min (1)

1887–1900 роках у Парижі жив та працював у Школі антропології український вчений Федір Вовк. Частину своїх праць він опублікував французькою мовою.

1903 року перебував у Парижі Михайло Сергійович Грушевський, який викладав у Російській вищій школі суспільних наук.

Головний Отаман військ УНР після еміграції жив у Парижі, видавав там українську газету «Тризуб». Саме у Парижі Петлюру вбив радянський агент Самуїл Шварцбард.

Залишити відповідь
Коментувати

4 Коментарі

Тільки не Федір Вовк,а Хведір Вовк, у нього на цьому пунктік)

2017-06-27
Тетяна
Відповіcти
0

Файний стиль письма

2017-06-26
Стас
Відповіcти
0

Про Петлюру було цікаво, раніше не знала таких фактів

2017-06-26
Тетяна
Відповіcти
0

Познавательно. Сопровождение картинками на высоте!

2017-06-26
Андрей
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: