Сортуємо сміття

Оскільки в психології класифікацій трохи менше, ніж безліч (і при цьому їх все одно замало), сьогоднішній матеріал не буде вичерпним. Можливо, варто почати з осінньої хандри.

Лобанов-сортуємо-сміття

В одній з минулих публікацій («Про підозри та депресію») я розповідав про симптоми депресії як захворювання. Там своя історія, тому що самолікування може зашкодити здоров’ю і жодна стаття у мережі інтернет не лікує депресії. Для цього потрібно звернутися до фахівця.

Але всім нам відомий такий стан, коли восени стає «якось погано і не так», ти ходиш без сил і без настрою, і нічого не хочеш робити. Це – осіння хандра. Насправді, вона, якщо ми до неї схильні, буває і взимку (хочеться тепла), і навесні (авітаміноз), і влітку (бо спека). А ще хандра – невід’ємна частина нашої ментальності.

Одного разу, подорожуючи Західною Україною, я придбав диск з українськими народними піснями. Подивився на звороті їх назви і порахував, скільки з них починаються зі слова «ой». 28 зі 100. Це майже третина. Мало? Спробуйте віддати кому-небудь майже третину власного житла. До речі, вимовляти або виспівувати слово «ой» потрібно правильно. Це робиться з придиханням і стаждальницьким виразом обличчя (або з героїчно-терплячим, якщо ви чоловік).

Кількасот років тому таке світосприйняття було цілком зрозумілим, оскільки в будь-який момент з лісу могло вийти плем’я зі сходу і знищити, скалічити, забрати все, що ти маєш. А потім повторити це знову через деякий час. А потім те саме робили сусіди з заходу, з півночі і з півдня. А як не сусіди, то хвороби. Звичайно, горе не обходить жодної родини. На жаль, таке життя. Але, вибачте мені, сьогодні понад 90% території України живе у безпеці, лікарі успішно оперують серця новонароджених недоношених діточок.

Якщо ви так само як і я вважаєте, що хандра недоречна, шкідлива і підконтрольна, то познайомтесь з трьома її посіпаками. Їх звати Фокус на негативному, Пасивність та Ізоляція. Ці три сірих демони увійшли в мій топ-3. Вони мають наукові назви: когнітивні викривлення та копінг-стратегії. Офіційні назви не передають їх суті. З роками вони оволодівають думками та поведінкою людини, і вона навіть не може визначити їх як щось таке, що може бути окремим від себе.

Фокус на негативному йде крізь покоління і часто прищеплюється у дитинстві, адже найбільш популярним способом виховання був (можливо, і залишається) пошук недоліків, тикання у них носом, «а-та-та», «а-ну-ну» і т. д. Потім нас оцінюють через кількість помилок і знову намагаються щось виправити, замість того, щоб пошукати, побачити і розвинути сильні сторони. І з часом це перетворюється на життєво необхідне «трава недостатньо зелена, чоловік недостатньо слухняний, а губи недостатньо об’ємні» (отут і накопичується те саме сміття).

  • Ви сьогодні так чудово виглядаєте!
  • А що, раніше я виглядала погано??

І ти всюди шукаєш недоліки. А коли хтось, або ти сам знаходиш недолік у собі, тоді стає зле і дуже треба знайти ще більше недоліків у комусь або в чомусь. Та варто лише одного разу усвідомити і запам’ятати той досвід, коли змінивши власний фокус, ти не втратив, а отримав. Отримав ресурс, енергію чи настрій, задоволення, можливість чи свободу, легкість чи гармонію, визнання чи друга, гроші або спокій, назад у те багно ти більше не захочеш. З часом ти починаєш отримувати задоволення від нового способу мислення.

Можна отримувати задоволення навіть від боротьби з соціумом, сфокусованому на негативі. Це може стати цікавим змаганням. Можна перебільшувати і висміювати. Можна спрямувати увесь свій сарказм та іронію (це така сірка і срібло у провокативній психотерапії) на хрестовий похід і оголосити джихад фокусникам на негативному. Клас! До речі, синонім хандри є серед смертних гріхів. І це не просто так. Звичайно, фанатизм і тут недоречний. Здатність бачити негативну сторону необхідна людині для формування цілісної картини. Просто усвідомте, що важіль налаштування фокусу в ваших руках. Будь ласка, користуйтесь ним за потребою. Фокусуйтесь на перевагах, на сильних сторонах і якостях, говоріть про це. Не плутайте з улесливістю. Це різне.

Далі маємо пасивність. Чекаємо, коли хтось або щось мобілізує нас або покращить наш настрій. У радянські часи, якщо у тебе був «Москвич» і в нього сідав акумулятор, машину можна було запустити «кривим стартером», вручну. Це така металева штука, як ручка від м’ясорубки, вона вставлялась у двигун і крутилась. Тоді, якщо було паливо, двигун заводився. Покладіть собі у підсвідомість «кривий стартер» і крутіть його тоді, коли акумулятор сів і «немає сил». «Доторохтіть» до спортзалу, річки, лісу, дачі, друга, магазину, чи де ви там «підзаряджаєтесь», і зарядіть акумулятор.

Звичайно, ви можете цього не робити, бо лінь. Але принаймні прийміть те, що як і машина, організм людини псується, коли ним не користуються. Ще я би хотів сказати про подружку Пасивності – Дурну Активність. Це коли дивишся, слухаєш, шукаєш щось погане і жахливе (новини в інтернеті, по телевізору, радіо, плітки, форуми, групи і т. д.). Це просто шквал сміття у ваш мозок. До речі, я позбавився телевізору саме через це – реклама і дурні новини. Працівники медіа чудово знають, що у людини є особливий вид голоду – це голод за інцидентами, і вони цим успішно користуються. А ви дозволяєте завантажувати вас сміттям через цю слабкість. Відрізнити пасивність від пасивного відпочинку дуже просто. Якщо ти нічого не робиш, але тобі все одно погано – це пасивність. А якщо нічого не робиш і тобі стає добре – це відпочинок. Активність – гарна дівчинка.

Чудово, коли є партнер або команда, друг чи подружка, які зателефонують, підтримають, замотивують, запропонують. Мати однодумців та коло людей за інтересами, розвагами чи хобі дуже корисно. Хтось скаже: «Я інтроверт!». Я запитаю: «Можливо, ти не маєш друзів, з якими ти можеш бути собою?». Якщо так, то ось тобі і вся інтроверсія. Не можеш сказати те, що думаєш, і зробити те, що хочеш. Знайди більше друзів. У світі багато класних людей. Не думай, що ти один на цілий всесвіт такий хороший і правильний. І повір, не всі хочуть тобі зла. А потім спробуй повірити у неймовірне: вони хочуть тобі добра! Спілкування та Соціальна Активність також класні дівчата.

Дбайте про себе!

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: