Куплю здоров’я, 2 шт.

Реальність володіє способом осадити будь-кого з нас.

Ненсі Маквільямс

Щоб знати, треба спробувати.

Е. Хемінгуей

Я часто чую запитання: «А це допоможе?», «Воно допоможе? Аби лише допомогло. Я готовий (готова) зробити будь-що, витратити стільки часу, стільки грошей, скільки потрібно, аби лише воно мені (нам, йому, їй) допомогло!», «Ми будемо безмежно вдячні, ми будемо ходити в церкву, ми розкажемо всім, якщо це допоможе!».

Так само часто я чую тишу у відповідь на прохання уточнити: «Що саме, воно?». Невизначене і незрозуміле «це» і «воно»: загадкове створіння середнього роду. Дивне явище світу людської душі. Це може бути голос страху, сумніву чи відчаю. Або примара пошуку запевнень. Жага впевненості в тому, що все буде добре. Прадавня, як історія людського роду, маніпуляція. Часто — несвідома. Пошук дози заспокійливих слів, дія яких швидко скінчиться.

Іноді така доза є показаною людині, вона стає необхідною підтримкою і допомагає подолати складні ситуації в нашому житті. Але іноді доза заспокійливих слів і ритуалів затягує та стає системою нездорового способу взаємодії з реальністю. Вона перетворюється на біганину по лікарях, бабках-гадалках, церквах, гомеопатах, на нескінченні спроби покращити життя молитвами, на уникнення відповідальності, вирішення реальних проблем спробами підкупити всевишнього свічкою або лікаря — подякою. І кожен знає: «Здоров’я купити не можна». Не кожен розуміє, що знає лише фразу.

Я би хотів допомогти вам наповнити цю фразу змістом, якщо ви маєте таку потребу. Я даю вам приблизний перелік факторів, які впливають на ефективність терапії (до речі, це стосується не лише психотерапії, а і роботи з психологом чи лікування у хірурга або терапевта будь-якого профілю). Будь ласка, прочитайте уважно. Отже, фактори, які впливають на ефективність терапії:

– саме захворювання чи проблема,

– діагностика,

– особливості проявів хвороби до лікування,

– тяжкість проблеми,

– тривалість (проблеми, симптому) до початку лікування,

– кількість попередніх загострень,

– гострий чи поступовий початок,

– етап погіршення або проблеми в цілому,

– вік,

– супутні проблеми чи захворювання,

– соціальне оточення (інтенсивність і характер його впливу),

– характер,

– стать,

– активність ферментів та гормонів,

– особливості обміну речовин,

– вплив родини,

– психотравмуючі події, потрясіння в минулому,

– темперамент,

– особистість та компетентність лікаря (психолога),

– уникнення лікування,

– метод терапії, підбір медикаментів,

– лікувальне середовище,

– виконання порад та рекомендацій,

– приховування або викривлення інформації (від фахівця),

– паралельний прийом препаратів чи психоактивних речовин.

Розраховую на те, що ви уважно прочитали перелік факторів. Тепер я прошу вас, крок за кроком, порахувати (можливо, виписати) наступне:

скільки факторів є всього; скільки з них залежить від людини, яка звертається за допомогою; скільки факторів залежить від фахівця, який надає допомогу.

Не здавайтеся. Співставте їх. Подумайте.

Тепер спробуйте визначити, скільки є факторів середнього роду взагалі, скільки факторів середнього роду залежить від лікаря, та підставте у відповідь на питання «чи воно допоможе?». Принаймні один (або кожен) з факторів середнього роду. Подумайте. Скільки факторів взагалі не залежать ані від пацієнта, ані від терапевта? Реально, на теперішній час, а не в минулому. І, наостанок, порахуйте, скільки факторів можна купити. Як вам цифри?

Люди схильні занадто спрощувати, чи не так? Тому що навколо забагато інформації. Тому що вони сповнені зневіри. Тому що їм важко зорієнтуватися і розставити пріоритети. Чи не має бути позначки «в пріоритеті» на вашому власному здоров’ї? Майте час для себе. Розбирайтеся, дійте, докладайте зусиль, ще раз — дійте!

Дбайте про себе, ви маєте право на здоров’я!

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: