Коментарі про нарцисів і стосунки

Людина подібна до краплі води, що падає на поверхню озера:

крапля зникне, а кола будуть продовжувати розходитись навкруги.

Ірвін Ялом

Коментарі про нарцисів і стосунки

Коментарі про нарцисів і стосунки

Минулого тижня в Полтаві відбулася подія, яка залишилась непоміченою для пересічних громадян. До нашого міста приїздили фахівці з психології та психотерапії з двома майстер-класами, в яких пропонували ознайомитись з нарцисизмом та розвитком стосунків у подружніх (і не тільки) парах. Я довго думав, що саме може бути цікавим для читача і чи варто взагалі зосереджувати увагу на такій досить специфічній події. Тобто, як стати гілочкою русла, якою буде текти інформація, та як зробити її цікавою та корисною. Звичайно, немає жодної людини, яку б обійшли питання побудови стосунків чи яка б не перетиналась з нарцистичними особами. Цікавою та корисною інформація буде тоді, коли вона буде наближеною до повсякденного життя. Я вирішив записати собі три шаблони, почуті від людей, що перші прийдуть на згадку (тому коментарі можуть справити враження хаотичних), і прокоментувати їх, спираючись на отримані знання та клінічний досвід. Також вони можуть здаватись незавершеними – я не хочу робити висновки за вас.

Часто доводиться чути про те, що «у нас немає нормальних (хороших) психотерапевтів (психологів)». Я можу прокоментувати це наступним чином: важливо не лише проводити різницю між «у нас немає» та «я не знаю», але і осмислити цю різницю та застосовувати її на практиці. Спробуйте щоразу, коли виникає бажання сказати щось типу «не існує», «неможливо», «немає» і т.д., сказати, чи принаймні подумати: «я не вмію», «я не знаю», «мені цього разу не вдалось». Зверніть увагу, таке мислення не завжди має сенс і не завжди може бути корисним, особливо якщо ви втомлені, маєте депресивний настрій або недавно пережили якусь невдачу та ще не оговтались від неї, але в більшості випадків новий хід думок відкриє для вас можливості та перспективи. Розумієте, в нашому невеликому містечку майже щотижня проходять надзвичайно цікаві та корисні заходи зі сфери психології та психотерапії, де є можливість зануритись у професійне поле локального, загальнодержавного та міжнародного рівня. Також у нас є фахівці найвищого рівня, які пройшли підготовку за міжнародними стандартами. Такі програми підготовки тривають роками та відфільтровують людей, яких не варто підпускати до зцілення людської душі. Отже, «немає» чи «не знаю»?

Стосовно нарцисів. Досить популярною є ідея поділу на «ми» (не нарциси) та «вони» (нарциси). Причому, «їх» підносять «нам» як поганих, зіпсованих та небезпечних, а ще від «них» варто триматися подалі. Розумієте, нарцисична часточка є в кожному із нас. Це нормально та важливо. Нарцисична частка може бути здоровою. Вона дає можливість мати амбіції, пишатися собою, подобатися собі, прагнути чогось прекрасного, триматися в межах моралі, етики та бути чутливими до інших. Бути поруч з нарцисичною людиною означає мати особу для прикладу у вмінні тримати себе, виглядати, бути цілеспрямованим та принциповим у певних речах та моментах. Так, вона буде регулярно тестувати вас на міцність, зрілість і випробовувати ваші навички встановлювати власні межі. Звичайно, іноді варто триматись осторонь таких стосунків. Але також ці стосунки можуть виявити ваші персональні точки до зростання та розвитку. Іноді, нарцисична частка буває травмованою. Тоді рану треба загоїти. Коли ви негативно сприймаєте нарциса, ви можете негативно сприймати себе. Просто пам’ятайте, що частка і ціле – це не одне й те саме. Любіть себе, турбуйтесь про себе. Шукайте баланс і осмислюйте його.

І, наостанок, хочу відповісти на думку, що коли в парі один розвивається (мається на увазі персональне зростання), а інший – ні, то пара обов’язково розпадеться. Ні, не обов’язково. Персональне зростання – це не лише про розвиток свободи та незалежності. Це також про розвиток сили та виваженості. Людина, що зростає, може допомагати зростати своїй парі. Цей шлях крізь тривогу та конфлікти пара здатна подолати разом. Головне, щоб союз був цінністю обох і була спільна мета.

Дбайте про себе!

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: